Günümüzde Aile Yaşamı, Çocuk Gelişimi ve Toplum

HbY - 25.02.17 tarihinde yayınlandı.

Aile hayatı

Günümüzde Aile Yaşamı, Çocuk Gelişimi ve Toplum; Aile bir toplumun en küçük bireyidir. Aileler toplumu oluşturur. Aile kavramı anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile olarak tabir edilen bireylerin bir arada bulunmasıyla oluşur.
Bir topluluğun herhangi bir gözlemcisi olarak, aile hayatına ve çocukların eğitimine verdiği önemi takdir eder. Aile birimini insan topluluğunun çekirdeği olarak görünürki bunun içinde toplumun iyiliği için gerekli olan övgüye değer ahlak ve kapasitelerin geliştirileceği bir alandır.
Ailenin içinde beslenen davranış alışkanlıklarının ve davranış biçimlerinin işyerinde, yerel topluluğa, ülkenin sosyal ve politik hayatına ve uluslararası ilişkilerin alanına taşındığını kabul eder. Tabi aile içerisine katılan yeni bir bebek doğumundan okul çağına kadar aile’den gördüğü izlenimlerle, okul çağından itibaren ise hem aile hem okul hemde dış çevreden gördüğü izlenimlerle kişisel gelişimini sürdürür.Bu nedenle, aileleri birbirine bağlayan manevi bağlar sürekli olarak gelişip güçlenmektedir. Bu topluluğunun her üyesi, cinsiyet eşitliğini kabul eden, ebeveynler ve çocuklar arasında sevgi dolu ve saygılı bir ilişki geliştiren ve karar alma sürecinde istişare ve uyum ilkelerini teşvik eden dinamik bir aile yaşamının sürdürülmesine katkıda bulunmayı taahhüt eder.Bunuda ilk olarak ailede görür kişi.

 

Gunumuzde-Aile-Yasami-Cocuk-Gelisimi-Toplum

Gunumuzde-Aile-Yasami-Cocuk-Gelisimi-Toplum

Aileler, tüm insanlara sevgiyi beslemek, farklılıklara hoşgörü sağlamak, akılcı bir adalet duygusu ve başkaları için empati kurmaya çalışmaktadır.
İnsanlığın birliğini anlayan çocukları yetiştirmek için büyük çaba sarf ettiğini ve bu nedenle din, etnisite veya herhangi bir diğer bağlılığa bakılmaksızın her insanın bir insan olarak görünmesini ve bir başka “bir ağacın meyveleri ve bir kolun yaprakları” olarak adlandırılan bir “biz ve onlar” zihniyetinin ortaya çıkmasına olanak sağlar. Kişinin kendi ailesinin iyiliğine aşırı ve dar görüşlü vurgu yapıldığında ortaya çıkabilecek zararlı bir tutum Ve başkalarının ihtiyaçları ve çıkarları göz ardı edilir. Kişi genelde çevreye alınmaktan kaçınılmalıdır. Nihai analizde, aile çıkarlarına olan bağlılığın, herkesin adalet ve merhamet taahhüdünü azaltması için izin verilemez.

Ahlaki çöküntülerin en bariz belirtilerinden birinin aile bağlarının bozulması olduğu bir dönemde öğretilerin öngörülen türden aile yaşantısını temsil eden birçok kültür ve gelenek içinde büyüp gelişmek psikolojik sorunlar yaşayan ve sosyal hayatta uyumsuzluğu sağlayan bireylerin yetişmesinde en büyük rolü oynar. Topluluk. kurumları kentsel ve kırsal alanlarda olduğu gibi tüm dünyada, elle tutulur yollarını (kurslar ve konferanslar düzenlemek, yaz ve kış okulları düzenlemek, zorluklar oluştuğunda danışmanlık ve tavsiyelerde bulunmak ve aile hayatını güçlendirmeye yardımcı olmak için) kullanmaktadır.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (2 Yorum)

    Cok konuya deginmissiniz günümüzde aile yaşamının ne kadar önemli olduğunu anlatmisiniz teşekkür ederim

    Adile Soncan

    Günümüzde çocuk gelişiminin toplum için ne kadar önemli olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Güzel makale, ellerinize sağlık

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?