Reklam Alanı

Certain Erken Gebelik Testi Kullanımı ve Test Sonuçları

HbY - 20.06.18 tarihinde yayınlandı.

Hamile kalmak her kadın için düşlenen bir özelliktir. Bu özelliğin de gerçekleşip gerçekleşmediği günümüzde çok kolay yöntemler sayesinde anlaşılabilmektedir. Farklı yöntemlerin olması da, erken gebelik testlerinin daha kolay bir şekilde tercih edilmesine ve uygulanmasına yardımcı olabilmektedir. Özellikle de kan testi ve idrar testi en çok kullanılan gebelik testleri içerisinde yer almaktadır. Hamile kalma şüphesi içerisinde olan her kadın idrar testi ya da kan testine başvurabilecektir. Unutulmaması gereken asıl nokta da; idrar testinin evde, kan testinin de hastanede yapılan bir yöntem olduğudur. En çok kullanılan testler içerisinde yer alan idrar testi çok kolay bir şekilde temin edilebilecektir. Bu sayede de kolay bir şekilde gebelik gözlemlenebilecektir. Sizlere bu yazımızda Certain Erken Gebelik Testi Kullanımı ve Test Sonuçları hakkında bilgiler vereceğiz.

Certain Ne Demek?

Certain; Certain erken gebelik testi adı altında satılan bir tür idrar yoluyla kullanılan gebelik testidir. İnsanda hCG hormonunun idrarda kalitatif olarak saptanmasına yönelik immünokromatografik tabanlı tek kademeli hızlı sonuç veren bir testtir. Vücut dışı kullanım amaçlı olup kişisel olarak tek seferlik kullanım paketleriyle satılmaktadır. Certain Erken Gebelik Testi fiyatı an itibariyle 3,99 tl’dir.  Kimi internet sitelerinde Certain gebelik testinin fiyatı 2,40 kuruşa olarak da  görülmektedir.

Certain Erken Gebelik Testi Kullanımı ve Test Sonuçları

Certain Erken Gebelik Testi Kullanımı ve Test Sonuçları

Certain Erken Gebelik Testi Kullanımı

Certain gebelik testinin kullanımını sizlere aktarmadan önce belirtmemiz gereken bir kaç nokta var. Bunlar Certain gebelik testini kullanırken elde edeceğimiz numuneyi toplama ve hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Numune Toplama ve Numuneyi Hızlandırma

 • Elde edeceğimiz idrar numunesinin temiz ve kuru plastik yada camdan oluşan bir kap içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmadan ayrıca koruyucu madde eklenmeden toplanmalıdır.
 • İdrar numunesi günün her hangi bir saatinde alınabilir. Ama en etkili sonuç sabah uyandığımızda ilk yaptığımız idrar ile elde edilebilmektedir. Sabah uyandıktan sonra elde edilen idrarda daha yoğun hCG konsantrasyonu olduğu için daha çok fayda sağlanabilmektedir.
 • Toplanan idrar oda sıcaklığında sadece 24 saat içinde etki verir. 24 saatten fazla bekleyen idrarın test içinde vereceği sonuçlar yanıltıcı olabilmektedir.

Certain Erken Gebelik Test Cihazının Kullanımı

 1. İdrarı temiz bir kap içerisinde toplayınız.
 2. Teste başlamadan hemen önce testi düz bir zemin içerisine çıkarınız.
 3. Plastik damlalık ile kap içerisinden bir miktar idrarı plastik damlalığa aktarınız.
 4. Damlalığı dik tutarak 2 yada 3 damla idrarı test kiti üzerinde bulunan yuvarlak örnek toplama deliğine damlatınız.

 Certain Erken Gebelik Testi Sonuçları ve Doğruluk Oranı

Certain Erken Gebelik Testi Sonuçların Değerlendirilmesi şu şekilde olmaktadır;

Testin çalışması ve sonucun alınması 5 dakika içerisinde gerçekleşecektir. 10 dakikadan sonra ortaya çıkan her hangi bir sonucu dikkate almayınız.

Certain Negatif Sonuç> Sonuç penceresinde sadece ”C” harfi üzerinde kalan bölümde yer alan tek çizgi Negatif Sonucu gösterir.

Certain Pozitif Sonuç> Sonuç penceresinde hem ”C” hemde ”T” harfleri üzerinde kalan bölümde yer alan çizgiler Pozitif Sonucu gösterir.

Certain Geçersiz Sonuç> Sonuç penceresinde beklenen süre sonunda hiç bir çizgi yada sadece ”T” harfi üzerinde yer alan tek çizgi var ise sonuç geçersizdir. Bir sonra ki güne yeni bir test ile tekrar deney yapmanız gerekmektedir.

Certain Erken Gebelik Testi Çizgi Sonuçları

Certain Erken Gebelik Testi Çizgi Sonuçları

Certain Erken Gebelik Testi Doğruluk Oranı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Certain ile doğruluk oranı yüksek çıkılması beklenilen bir test için aşağıda ki adımları takip etmelisiniz;

 1. Kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatını okuyunuz.
 2. Testleri kesinlikle dondurucuya atmayınız. Eğer testi kullanmadan önce buzdolabında sakladıysanız mutlaka oda sıcaklığında bir saat bekleyiniz. Oda sıcaklığı 15 ile 30 derece arasıdır.
 3. Testi kullanmadan önce son kullanma tarihine bakın. Son kullanma tarihi geçmiş testleri kullanmayınız.
 4. Numune olarak sadece insan idrarı kullanınız.
 5. Test cihazını poşetinden çıkardıktan hemen sonra kullanınız. Uzun süre beklediyse doğru sonuç vermeyebilir.
 6. Test cihazı poşeti yırtılmış ise test cihazını kullanmayınız.

Hamilelikte Erken Gebelik Testleri çok çeşitli firma yada markalar adı altında birden fazla şekilde satılmaktadır. Piyasada en güvenilir olan Certain Erken Gebelik testi ile Miratech Erken Gebelik testleri dışında birden fazla test çeşidi daha vardır. Zaman zaman sizlere diğer testler hakkında da bilgiler aktaracağız.

Daha önce ele aldığımız Miratech Erken Gebelik başlıklı makalemizi okumak için aşağıda ki linki tıklamanız yeterli olacaktır.

Siz değerli takipçilerimize bu yazımızda Certain Erken Gebelik Testi Kullanımı ve Test Sonuçları başlığı altında bilgiler aktardık. Kullandığınız testlerle alakalı her hangi bir sorun yaşadığınızda lütfen altta ki yorum kısmından sorunuzu sorarak bizlere bildiriniz.

Miratech Erken Gebelik Testi

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?