Reklam Alanı

Plantest gebelik testi nasıl kullanılır?

HbY - 28.09.18 tarihinde yayınlandı.

Plantest gebelik testi nasıl kullanılır?

Plantest gebelik testi kullanım amacı:

Plantest gebelik testi, insan koryonik gonatoprapim (hCG) hormonunun idrarda kalitatif olarak saptanmasına yönelik immünokromatografik tabanlı tek kademeli hızlı testtir. Kişisel kullanım içindir.  Paket içeriğinde hCG gebelik test cihazı, tek kullanımlık plastik damlalık, kullanım kılavuzu, nem alıcı olarak silika jel keseciği yer almaktadır. Sizlere kadinveaile.net olarak Plantes gebelik testi nasıl kullanılır? başlığı altında Plantest gebelik testi hakkında bilgiler aktaracağız.

Plantest gebelik testi

İnsan koryonik gonadotropin (hCG) yumurta döllenmesinden hemen sonra gelişen plasenta tarafından salgılanan glikoproteindir. hCG idrarda (ayrıca kanda veya serumda) gebeliğin başlangıcından sonra en erken 5-15 gün sonra tespit edilebilir. İdrardaki hCG seviyesi ilk kaçırılan 100 mIU/ml seviyesindedir ve ilk 3 aylık dönemde 100.000 ile 200.000 mIU/ml seviyelerine ulaşır. hCG’nin döllenmeden hemen sonra hem idrar hem serumda görülmesi ve gebeliğin erken dönemlerinde hızla yükselmesi, bu hormonu gebeliğin erken teşhisi için güvenli ve iyi bir tespit materyali haline getirmektedir. Bu testin kullanım amacı 5-50 mIU/ml arasında değişen erken beta hCG gelişimini tespit etmektedir.

Plantest gebelik testi kullanımı

Gebelik test cihazı numune olarak idrarın damlatıldığı bir numune pedi içeren numune penceresinden oluşmaktadır. Numune pedi geçirgen membran tarafından tutulmaktadır. Membran üç antikor bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeden ilki hareketli diğer ikisi hareketsizdir. Hareketli bölge monoklonal üzerinde anti – hCG antikorlarını içerir. Kontrol çizgisini oluşturan üçüncü bölge ise bir anti – fare immunoglobülini içermektedir.

 

Plantes gebelik testi nasıl kullanılır?

Plantest gebelik testi nasıl kullanılır?

Plantest gebelik testi nasıl yapılır

Numune olarak damlatılan idrar örneği membran üzerinde ilerlemeye başlar. Yeterli miktarda ve cihazın hassasiyeti dahilinde hCG içeriyorsa, anti hCG koloidal altın konjugatı ile bir bileşik oluşturarak, ‘T’ harfinin gösterdiği test bölgesine doğru ilerler. Bu bölgede hapsedilir ve bunun sonucunda ‘T’ bölümünde çizgi oluşur. Bu bölgedeki çizgi, numunede aranılan hCG varlığı ile ilişkili olduğundan dolayı test bölgesindeki çizgi ile beraber değerlendirilerek çizginin varlığı yada yada yokluğu testin pozitif yada negatif sonucunu gösterir.

Bu bölgede hapis edilmeyen loloidal altın parçacıkları kontrol çizgisini oluşturan bölgeye doğru ilerleyerek, ‘C’ bölümündeki kontrol çizgisini oluşturmak üzere hCG varlığından bağımsız olarak, başarılı bir şekilde hapsedilir. Sonuçta bu bölgede oluşan çizgi cihazda yeterli miktarda örnek olduğunu, örneğin doğru bir akış seyri izlediğini gözeterek bir kontrol aracı olarak görev yapmaktadır.

 

Saklama koşulları:

Testler oda sıcaklığında (+02……+30 C) arasında saklanmalıdır.

Plantest gebelik testi fiyatı

Plantest gebelik testi fiyatı 12,00  tl’dir. Genel olarak satış fiyatı 12,00 tl’dir. Piyasada bu fiyatlardan fazla fiyata satılan testi aldığınız zaman lütfen üzerinde ki tavsiye edilen satış fiyatını kontrol ediniz.

Plantest Gebelik Testi Uyarılar ve Önlemler

Doğru sonuçları alabilmek için , aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir.

Plantest gebelik testi kullanmadan önce;

1- Kullanmadan önce kullanma talimatını mutlaka okuyunuz.
2- Testleri kesinlikle dondurmayınız. Eğer test buzdolabında saklanmışsa ürünü kullanmadan önce oda sıcaklığına getiriniz. Deney oda sıcaklığında (15….30 C)
3- Son kullanma tarihini geçmiş testleri kullanmayınız.
4- Numune olarak sadece insan idrarı kullanınız.
5- Test üzerine eklenmesi gerekli damla sayısını dikkatlice gözlemleyiniz. Test üzerine sadece 2-3 damla eklenmelidir.
6- Test cihazını poşetinden çıkarttıktan hemen sonra kullanınız.
7- Test cihazı poşeti yırtılmış ise cihaz kullanılmamalıdır.
8- Numuneler arası karışımı engellemk için, her bir test için farklı tek kullanımlık atılabilir numune damlalığı kullanılmalıdır.
9- Deney esnasında, kozmetik uygulaması yapılmamalı, gıda veya herhangi bir içecek tüketilmemeli veya sigara içilmemelidir.
10-Sadece vücut dışı teşhis amaçlıdır.
11-Tek kullanımlık bir testtir.

Numune toplama ve numuneyi hazırlama:

1- İdrar numunesi temiz ve kuru plastik ya da cam kapta herhangi bir katkı maddesi yada koruyucu eklemeden toplanmalıdır.
2- İdrar numunesi günün herhangi bir saatinde alınabilir ancak daha yoğun hCG konsantrasyonu için sabah ilk idrar numunesinin alınması faydalı olur.
3- Toplanan idrar oda sıcaklığında sadece 24 saat içerisinde kullanılabilir.

 • Gebeliğin erken dönemlerinde düşük hCG seviyesine bağlı olarak çizgiler açık renk olabilir. Bu durumda da sonuç pozitif algılanmalıdır.
 • Test sonucunun geçersiz çıkması veya negatif çıkmasına rağmen menstruasyondaki gecikmenin devam etmesi durumlarında bir gün sonra yeni bir plantest gebelik testi ile test tekrarlanmalıdır.

Cut off değeri: İdrarda 20mIU/ml hCG değerini saptayabilir
Sensitive: %100
Spesifisite: %99.9

Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize Plantest gebelik testi nasıl kullanılır? başlığı altında bilgiler aktardık. Bizleri takip etmeye devam edin.

Sitemizde yayınlanan diğer gebelik testleri aşağıda sıralanmıştır;

Certain Erken Gebelik Testi Kullanımı ve Test Sonuçları

Miratech Erken Gebelik Testi

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (4 Yorum)

  Hanımlar % de 100 güvenebilirsiniz bu teste

  Testi kullandım gayet memnun kaldım bilgiler için sağolun

  Merhaba testi denemedim bugün almayı düşüyorum fiyatını bilen var mı ?

   an itibarı ile kdv dahil 12 türk lirasına satılmaktadır. Eğer kullanacaksanız öncelikle kullanma talimatını okuyup gerekli koşulları sağladıktan sonra kullanınız. En iyi sonucu almak için gün içerisinde farklı bir kimyevi ilaç kullanmamanız gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?