Reklam Alanı

CALCIMAX D3 tablet nedir ve ne işe yarar?

HbY - 02.05.21 tarihinde yayınlandı.

CALCIMAX D3 Efervesan Tablet ağız yoluyla alınan, suda çözünen beyaza yakın renkte efervesan tablettir. Genel olarak D3 vitamini eksikliğinin giderilmesi ile kalsiyum ve kemiklerin güçlenmesi için kullanılır. Bu makalemizde siz değerli üyelerimize CALCIMAX D3 Efervesan Tablet nedir ve ne işe yarar başlığıyla CALCIMAX D3 Tablet hakkında bilgiler vereceğiz.

CALCIMAX D3 tablet nedir?

CALCIMAX D3 tablet etken madde olarak bir efervesan tablet 1000 mg kalsiyuma eşdeğer 2500 mg kalsiyum karbonat ve 880 IU vitamin D3′ e eşdeğer 9,68 mg kolekalsiferol içerir.

CALCIMAX D3 tablet yardımcı maddeler olarak Sitrik asit anhidr, sodyum hidrojen karbonat, laktoz monohidrat, povidon K25, sodyum sakkarin, sodyum siklamat, peg 6000, portakal aroması ve malik asit içermektedir.

Her bir pakette beyaz veya beyaza yakın renkte düz yüzeyli, yuvarlak efervesan tabletler içeren CALCIMAX D3 efervesan tablet, polipropilen tüp, polietilen kapak ambalaj içerisinde piyasaya sunulmaktadır. CALCIMAX D3 efervesan tablet (suda çözünen tablet) kalsiyum ve kolekalsefirol (vitamin D3) adı verilen iki etkin madde içerir.

CALCIMAX D3 tablet ne işe yarar?

CALCIMAX D3 efervesan tablet Kalsiyum içerir ve kemiklerin büyüme ve güçlenmesini sağlar. Kolekalsiferol (Vitamin D3), yiyeceklerdeki kalsiyumun emilmesini düzenlemede rol oynar.

CALCIMAX – D3, kalsiyum ve D vitamini eksikliği ispatlanan veya yüksek risk taşıdığı belirlenen bazı hastalarda kemik erimesi hastalığı (osteoporoz) tedavilerine ek olarak kullanılır. Bununla birlikte, yaşlılarda normal diyetle birlikte kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin düzeltilmesinde kullanılır.

CALCIMAX – D3 ‘ü kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

CALCIMAX – D3′ ü aşağıda belirtilen durumlarda KULLANMAYINIZ.

Eğer,

 • Kalsiyum, D vitamini veya CALCIMAX – D3 ‘ün herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlılığınız varsa,
 • Kanınızda ya da idrarınızda kalsiyum derişiminiz çok yüksekse ve bunlara neden olan herhangi bir hastalığınız varsa,
 • D vitamini fazlalığınız (Hipervitaminoz) varsa,
 • Böbrek ve idrar yolu taşı oluşturma riskiniz varsa,
 • Böbrekleriniz işlevlerini yapamayacak duruma gelmişse (böbrek yetmezliği),
 • Kanınızda ve / veya idrarınızda kalsiyum artışına neden olabilecek uzun süreli hareketsizlik durumunuz varsa,

bu ilacı kullanmayınız.

CALCIMAX – D3′ ü aşağıda belirtilen durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ.

Eğer,

 • Başlıca belirtileri kuru öksürük ve eforda ortaya çıkan ilerleyici nefes darlığı olan sarkoidoz (Bir tür bağışıklık sistemi hastalığı) hastası iseniz,
 • Böbrek işlevleriniz bozuksa,
 • Böbrek taşınız varsa veya ailenizde böbrek taşı olanlar varsa,
 • İdrarda kalsiyum seviyesinin yüksek olması (Hiperkalsüri),
 • Kanda fosfat seviyeniz düşükse (Hipofosfatemi),
 • Daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere kaşı intoleransınız olduğu söylenmişse,

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

CALCIMAX – D3 ‘ün yiyecek ve içecekle kullanılması

Yüksek kalsiyum içerikli gıdalar ve bununla birlikte CALCIMAX – D3 ‘ün etkisini artıracak süt ürünlerine dikkat ediniz. Bir litre süt 1200 mg kalsiyum içermektedir.

Belirli gıda maddeleriyle (örneğin, oksalik asit, fosfat veya yağ asidi içeren gıda maddeleri) olan etkileşimlerin ortaya çıkması mümkündür.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

CALCIMAX – D3 yüksek dozda D vitamini içerir. Gebelik döneminde yüksek dozda D vitamininden kaçınmak gerekir. Zira kanda kalsiyum oranının uzun süreli artışı (Hiperkalsemi) bebekte beden ve zeka gelişme geriliğine, kalp damarlarında daralmaya (Supravalvüler aort stenozu) ve göz hastalıklarına (Retinopati) neden olabilir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

D vitamini ve onun metabolizma ürünleri anne sütüne geçer. Ancak, önemli bir etki beklenmemektedir.

Araç ve makine kullanımı

CALCIMAX – D3′ ün araç veya makine kullanımı üzerine herhangi etkisi yoktur.

CALCIMAX – D3 ‘ün içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Bu tıbbi ürün laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (Dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan öncd doktorunuzla temasa geçiniz.

Bu tıbbi ürün, her efervesan tabletinde 3,94 mmol (90,58 mg) sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Aşağıda yer alan ilaçları kullanıyor iseniz CALCIMAX -D3^e başlamadan önce doktorunuza bildiriniz.

 • Diğer D vitaminleri, CALCIMAX – D3′ ün etkisini artırır.
 • Belirli idrar söktürücü ilaçlar (Tiyazid türü diüretikler) kalsiyum dengesini azaltır. CALCIMAX -D3′ ün benzer ilçlarla aynı zamanda alınması durumunda, kan kalsiyum seviyesinin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Epilepsi (Sara) ve kalp ritmi bozukluklarına karşı kullanılan ilaçlar (Fenitoin) veya sinir sistemine etkileri olan ilaçlar (Barbitüratlar) ile birlikte kullanılması vitamin D’ nin etkisinin azalmasına neden olabilir.
 • İltihaplı durumların tedavisinde kullanılan ilaçlar (Glukokortikoidler) ile birlikte kullanılması durumunda D vitamini etkisinin azalmasına neden olabilir.
 • Kalp gücünü artıran ilaç tedavisi (Digoksin ve kardiyak glikozidleri) ile birlikte CALCIMAX – D3′ ün kullanılması kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Bu durumlarda EKG, kan ve idrardaki kalsiyum düzeyi takip edilmelidir.
 • Kemik erimesi hastalığının (Osteoporoz) tedavisinde kullanılan ilaçlarla (Bifosfonatların ve sodyum florürün) aynı zamanda alınması durumunda, bu ilaçların emilimi azalabilir. CALCIMAX – D3 ile bu ilaçların kullanımı arasında en az 2 saatlik bir ara bırakınız.
 • CALCIMAX – D3 ile birlikte kullanıldıklarında, antibiyotiklerin (Tetrasiklinler, kinolonlar, bazı sefalosporinler, ketakonazol gibi) etkileri azalabilir. CALCIMAX – D3 ile bu ilaçların kullanımı arasında en az 2 saatlik bir ara bırakınız.
 • Kalsiyum tuzları T4 emilimini azaltabilir, bu nedenle levotiroksin kullananlarda 4 saat ara ile kullanılmalıdır.
 • Kalsiyum içeren preparatlar kalsiyum kanallarını doyurarak Verapamil gibi kalsiyum kanal blokörlerinin etkinliğini azaltabilir.
 • Atenolol gibi beta blokörlerle kalsiyum içeren preparatların birlikte kullanılması beta blokörlerin kandaki seviyesini değiştirebilir.
 • CALCIMAX – D3 çinkonun emilimini azaltabilir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

CALCIMAX D3 tablet nedir ve ne ise yarar
CALCIMAX D3 tablet nedir ve ne ise yarar

CALCIMAX D3 nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz / uygulama sıklığı için talimatlar :

CALCIMAX – D3′ ü her zaman doktorunuzun size söylediği şekilde alınız. Eğer emin değilseniz doktorunuz ya da eczacınıza danışınız.

Doktorunuz tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirse günde 1 – 2 efervesan tablet kullanınız.

Uygulama yolu ve metodu :

Günde size önerilen miktarda CALCIMAX – D3 ‘ü  ağız yoluyla alınız. CALCIMAX – D3’ ü bir bardak (200 ml) suda eritiniz. Sonra bardağı bekletmeden tamamıyla içiniz.

Değişik yaş grupları:

Çocuklarda kullanımı:

4 – 8 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde kullanmayınız.

4 – 8 yaş arası çocuklar :

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde günde 1 efervesan tableti bir bardak (200 ml) suda eriterek çocuğunuza içiriniz.

Yaşlılarda kullanımı:

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde günde 1 – 2 efervesan tableti bir bardak (200 ml) suda eriterek içiniz.

Özel kullanım durumları

Böbrek yetmezliği:

Şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda CALCIMAX – D3 kullanılmamalıdır.

Karaciğer yetmezliği:

Karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması gerekli değildir.

Eğer CALCIMAX – D3′ ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla CALCIMAX – D3 kullandıysanız

Kaza ile gereğinden fazla tablet aldıysanız hemen doktorunuz veya eczacınız ile temasa geçiniz veya en yakın ail servise başvurunuz.

CALCIMAX – D3′ ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

CALCIMAX – D3′ ü , kullanmayı unutursanız:

CALCIMAX – D3′ ü almayı unuttuğunuzu fark ederseniz endişelenmeyiniz, mümkün olan en kısa sürede efervesan tabletinizi alınız ve kullanma talimatlarına uygun şekilde ilacı kullanmaya devam ediniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

CALCIMAX – D3 ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler;

Doktorunuz CALCIMAX – D3 ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Doktorunuza danışmadan tedavinizi erken kesmeyiniz.

CALCIMAX D3 Olası yan etkiler nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, CALCIMAX – D3′ ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

 Aşağıdakilerden biri olursa, CALCIMAX – D3′ ü kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Boğaz, yüz, dudaklar ve ağzın şişmesi. Bu nefes almayı ve yutkunmayı zorlaştırabilir.
 • Ellerin, ayakların ve bileklerin aniden şişmesi.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin CALCIMAX – D3′ e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz  :

 • Zihin karışıklığı
 • Kemik ağrısı
 • Kas zafiyeti
 • Uyku hali
 • kan ve idrarda kalsiyum değerlerinin yükselmesi
 • Aşırı kullanıma bağlı olarak böbrek taşı
 • Ülser

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz :

 • Kabızlık
 • Gaz
 • Bulantı
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Kaşıntı
 • Cilt döküntüsü
 • Ürtiker
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Şişkinlik
 • Ağız kuruluğu
 • Geğirme
 • Mide salgısında artış
 • Gece idrara çıkmada artış
 • Metalik tat

Bunlar CALCIMAX – D3′ ün hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?