Reklam Alanı

Kusarken Bayılma Nedenleri ve Önemi

Özgür - 17.02.17 tarihinde yayınlandı.

Kusarken Bayılma Nedenleri

Senkop yani bayılma birçok nedenden ötürü olmaktadır. Bayılmanın altında yatan nedenlerin içerisinde en ciddi olanı nörolojik nedenler yatarken bazen bu durum daha basit nedenlerden ötürü de olabilir. Özelikle kan şekeri ani oynaması, tansiyon düşüklüğü veya yükselmesi gibi sebeplerde yine bayılmaya neden olmuş olabilir. Biz basit olduğunu söylesek de yine de araştırma yapılmalı ve uzman tavsiyesine başvurulmalıdır. Özellikle kan şekeri düşüklüğü yada anemi durumlarından kaynaklı düşüşler sorun olabilir. Bu yüzden bu durumlar için uzman ile görüşülmesinde fayda vardır.

Bayıldıktan Sonra Ne Yapılmalı?
Öncelikle şunu belirtelim ki sebepsiz yere hiç kimse bayılmaz. Altında yata sebep ve hastalıklar vardır. Bazen açlık veya yorgunluk söz konusu olsa da yine de araştırma yapılmalıdır. Bayılma yaşayan kişi ayıldıktan sonra beyinde koca bir boşluk hisseder. Bazen baş ağrısı yada ciddi halsizlikte yaşayabilir. Her türlü kişi kendine geldikten sonra bu durum için en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Bunun yanı sıra bayıldığınızda yaşadıklarınızı kestiremezsiniz belki ciddi bir düşüş yaşadınız ve başınızı ciddi şekilde çarptınız riskli olabilir.

 

 

Peki ya kusarken bayılmak neden olur diye merak edenlere

Kusarken bayılma durumu birçok kişinin başına gelmiş olabilir. Kusarken bayılmanın birçok nedeni olabilir. Bunları sıralamak gerekir ise şöyle söyleyelim; öncelikle bu konuda kusmanın nedeni önem teşkil eder. Kusmanızın nedeninde yatan yine nörolojik bir sorun olabilir. Bu araştırılmalıdır. Yada hassas bir bünyeye sahipseniz vücut yorgun düşmüş olabilir. Yada kusmadan dolayı herhangi bir şekilde tansiyonunuz düşmüş veya yükselmiş olabilir. Bunların hepsi ve daha fazlası kusarken bayılmayı meydana getirebilir. Ayrıca en başta da belirttiğimiz gibi kusmanın sebebi ile bayılma söz konusu olabilir. Eğer yanınızda bayılan biri varsa ona tokat atma ve ayıltmaya çalışmayın. Özellikle ilk yardım bilgisine sahip değilseniz kişiye daha fazla zarar verebilirsiniz. Başını yere yakın bir yastık ile destekleyip ayaklarını havaya kaldırın ve acil ilk yardımı arayarak yardım isteyin. Orada çağrı merkezi size gereken bilgileri ambulans yetişene kadar size verecektir.

Yorumlar (11 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?