Cinsel Hayat Nedir, İslamiyette Cinsel Hayatın Önemi

HbY - 08.04.17 tarihinde yayınlandı.

Cinsel Hayat Nedir ;  Cinsel hayat evli bir erkekle bayanın gerdek gecesinden itibaren başlayıp ölüm veya ayrılıkla birlikte evliliğin bitimine kadar süren özel hayattır. Bu, kısa bir anı değil, bütün hayatı kapsar. Onun için çok önem verilmesi ve dikkat edilmesi gerek bir konudur.

İslamiyette Cinsel Hayatın Önemi

Yüce dinimiz İSLAM insanlık hayatı için gönderilmiş bir dindir. Yüce Allah (c.c.) Hz. Muhammet (s.a.v) ile bizim doğumdan ölüme kadar yaşadığımız hayatın her safhasına ait bir edep ve ahlak öğretmiştir. Yüce Allah kullarının her işini bir ibadet niyeti ve neşesiyle yapmalarını istemektedir. Bunun için insanlara peygamberler aracılığıyla bir edep öğretmekte, hakkı söylemekte haya etmemektedir. Bunun sonucunda ise hayatımızın en mahrem konularını bile peygamber efendimiz aracılığıyla bizlere aktarmıştır.

Cinsel Hayat Nedir, İslamiyette Cinsel Hayatın Önemi
Cinsel Hayat Nedir, İslamiyette Cinsel Hayatın Önemi

Alimlerimizin belirttiği gibi cima, cennet zevklerinden bir numunedir. kula cenneti hatırlatır. Orada ki bitmek tükenmeyen bilmeyen lezzetleri özletir. Aslında dünyada ki bütün zevklerde böyledir. Onlardan kula biraz tattırılır. Bu tat devam etmez. Kul üzülür; devamını ve daha fazlasını hep ister. İşte o zaman herkes bu nimetlerin ebedi olanına çağrılır. Onun yeri de Cennettir.

Kadınla erkek arasına konan sevgi yüce Allah’ın bir rahmetidir. Bu sevgi Allah’tan gelmiştir, yine O’na gidecektir.

Güzel edep ve niyetle yapılan bir cima hem ruhu hemde nefsi sevindirir. Her ikisine de tat ve huzur verir. Bu huzur kadın ve erkek arasında paylaşılır. Paylaşılmalıdır. Çünkü evlilikte ki mutluluğun bir parçası da paylaşmayla olur.

Müslümanların pek çoğu hayatlarının bir çok alanında  İslamiyet’e göre değilde kendi örf ve adetlerine göre yaşamaktadır.  Bu alanlarda dinin ne istediğini yada edebini bilmeden hareket etmektedirler.  Aile içinde ki özel konularda da durum böyledir.

Pek çok müslüman çevresinden cinsel ilişki hakkında bilgi alıp ve vermenin ayıp olduğunu düşünüp içine kapanmaktadır. Bu konuda gençler kaçamak bilgilerle yetiniyor, kulaktan duydukları ile idare ediyorlar. Bunlarda yetmeyince nefis ister istemez başka arayışlara yöneliyor. Bu arayışta insanlar bazen nefislerine hükmedemiyorlar çünkü nefis kontrol edilemeyecek bir güç halini alıyor zamanla bilgisizlikle. İyi zannederek kötü örneklere imreniyor. En azından bir kere de olsa denemek isteniyor.  Bir iki derken alışıyor, kötü işler artık insanoğlunun kalbine işliyor, zamanla vazgeçilmez bir huy halini alıyor.  İşte asıl sıkıntı bundan sonra başlıyor. Tabi bu örnek sadece cinsel ilişki için değil, alkol, sigara, uyuşturucu ve insan sağlığını olumsuz etkileyen diğer nedenler içinde geçerlidir.

En emniyetlisi ölçüye uymaktır. Ölçü hayatımızın her alanında saadeti garanti eden İslam’ın emrettiği edepleri öğrenip helal derecesine uyup, helal kalmamızı sağlamaktadır.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

    dinimizde bilmediğimiz ne kadar çok şey varmış haberimiz yok, paylaşımınız için teşekkür ederiz admin

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?