Fitre Nedir, Ramazan Ayı 2019 Fitre Miktarı Ne Kadardır?

HbY - 04.05.19 tarihinde yayınlandı.

Mübarek Ramazan ayının çoşkusunu yaşadığımız şu günlerde insan olarak yapmamız gereken en önemli ibadetlerden biride yoksula, yetime ve muhtaça yardımda bulunmaktır. Bu makalemizde siz değerli kadinveaile.net üyelerimize Fitre Nedir, Ramazan Ayı 2019 Fitre Miktarı Ne Kadardır? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Fitre Nedir?

Fitre fıtır sadakası olarak bilinen ve Türkçe’de fitre olarak adlandırılan ve her ramazan ayında Diyanetin belirlediği miktarı evde ki birey sayısı ile çarpıp yardım olarak ihtiyacı olan birine vermektir. Fitre vermek vaciptir yani yerine getirilmesi zorunlu bir eylemdir.

Ramazan Ayı 2019 Fitre Miktarı Ne Kadardır?

Diyanet işleri başkanlığı tarafından açıklanan 2019 Ramazan ayı Fitre miktarı 23,00 Türk Lirasıdır. Bu miktarı Ramazan ayının başlangıcından Ramazan Bayramı birinci gününün gün batımına kadar vermek gerekmektedir. 5 kişilik bir ailenin vereceği fitre miktarı 23×5= 115 Türk Lirasıdır.

Fitre Nedir, Ramazan Ayı 2019 Fitre Miktarı Ne Kadardır?
Fitre Nedir, Ramazan Ayı 2019 Fitre Miktarı Ne Kadardır?

Fitre Kimlere Verilir?

Fitre bakmakla yükümlü olmadığınız her ihtiyaç sahibi müslümana verilir. Bakmakla yükümlü olduğunuz yada akrabalarınıza fitre veremezsiniz. Eğer kardeşleriniz, teyze ve dayılarınız, hala ve amcalarınız yardıma muhtaç ise onlara fitre verebilirsiniz. Kayın peder, kaynana, damat, gelin de yardıma muhtaç ise fitre verilebilir.

Fitre kimlere verilmez?

Fitre veremeyeceğimiz kişileri aşağıda sıralıyoruz;

  • Anne ve babaya fitre verilmez.
  • Eşine, büyük baba ve büyük annelere fitre verilmez.
  • Oğluna, kızına ve onlardan olan çocuklara fitre verilmez.
  • 18 yaşına ermemiş kişilere fitre verilmez.
  • Müslüman olmayan kişilere de fitre verilmez. Ancak maddi durumunuz iyi ise fitre değilde insani olarak yardımda bulunabilirsiniz müslüman olmayanlara.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?