Reklam Alanı

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Özgür - 10.09.18 tarihinde yayınlandı.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Tıbbi olarak vücutta tam olarak ne tür bir ilave sahip olduğu henüz açıklanamayan kızlık zarı toplumsal olarak bekaretin simgesi olarak kabul edilir. Kızlık zarı vajinanın yaklaşık olarak 1 – 2 cm derininde bulunan ve 2 – 2.5 mm inceliğindeki bir yapıdır. Bu yapı içerisinde ince damarlar bol miktarda bulunur. Bu sebeple ilk ilişkide veya vajinaya bir müdahalede bu yapıdan kan gelmektedir. bu yapının işlevi küçük çocuklarda enfeksiyonel hastalıklara karşı koruma sağlaması veya üreme bozukluğu durumunda müdahale ile idrar kanal yolu açma açısından çok ender olarak kullanılır. Bu ender durumların dışında kızlık zararın başka fonksiyonu bulunmamaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi vajina içinde bulunan bu yapının yırtılıp yırtılmadığının anlaşılması için kullanılır. Çok ince bir yapı olan kızlık zarı genetik olarak farklılık gösterir. Kalınlığı ve vajina içindeki konumu olarak her kadında farklılık gösterir. Bununla birlikte kızlık zarının yapısının türü de vajinal muayene ile anlaşılır. Kızlık zarı muayenesi vajina girişindeki yan dudakların kenara çekilerek uzman bir jinekolog tarafından incelenmesiyle anlaşılır. Bunun için başka bir işlem gerektirmeyi can acıtan bir olgu değildir. Ancak psikolojik olarak bu muayeneyi yaptıranları etkileyebilir. Kızlık zarı muayenesi hukuksal ve etik olarak tartışılan bir konudur. Özellikle adli vakaların çözümünde başvurulması için yapılsa da bekaretin evlilikte önemli olduğunu düşünen toplumlarda da başvurulur.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi kızlık zarı bekaretin anlaşılmasında kullanılan bir yapıdır. Ancak bu yapının bozulması için yalnızca ilişkiye girmiş olmak gerekmez. Düşme, çarpma, mastürbasyon ve birçok durumda bu zar bozulabilir. Yapı olarak farklılık gösterdiği için kızlık zarının bozulması da farklılık gösterebilir. Kızlık zarı muayenesini ancak uzman bir hekim yapabilir. Jinekolojik muayene kızlık zarına hiçbir zarar vermez. bu muayene ancak kişinin rızasıyla yapılabilir. Kişi kendisi kızlık zarını kontrol edemez. Ancak uzman bir hekim bunu anlayabilir. Kızlık zarı çoğu zaman adli vakalarda kontrol edilir ve rapor verilir. Bu raporu adli hekimler ancak savcılık istemiyle verebilir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?