En Sağlıklı Manikür İçin Püf Noktaları

Özgür - 15.10.18 tarihinde yayınlandı.

En Sağlıklı Manikür İçin Püf Noktaları

Manikür el tırnak bakımına önem veren herkesi yapması gereken bir durumdur. Özellikle de kuaförlerde oldukça pahalı olan manikürlerin, evde de oldukça ucuz ve daha sağlıklı şekillerde yapılabilecekleri söylenebilir. Kuaförlerde kimi zaman dezenfekte edilmeden kullanılan manikür malzemeleri, elde görülebilecek olan hastalıkları da beraberinde getirebilecektir. Hem ucuz hem de sağlıklı olan bu yöntem için farklı yollar izlenebilir.

  • Tüm Kullanılan Malzemelerin Dezenfekte Edilmesi

Evde yapılabilecek olan manikürün, kişinin kendi için kullanmasına bakılmadan, kullanılmadan önce dezenfekte edilmesi gerekecektir. Tırnak eti alma makası, tırnak itme aleti ve manikürde en çok kullanılan törpü ve tırnak makasının da kolonya yardımı ile dezenfekte edilebileceği söylenebilir. Zamanla toza maruz kalabilen ve mikroplanabilen bu aletlerin, her zaman manikürden önce temizlenmeleri daha sağlıklı olacaktır.

En Sağlıklı Manikür İçin Püf Noktaları

En Sağlıklı Manikür İçin Püf Noktaları

  • El Yapısına Uygun Tırnak Seçimi

El ev parmakların yapısı, kişiden kişiye değişebilmektedir. Kişinin daha bakımlı bir ele sahip olabilmesi için de, tırnakların parmak ve el yapısına uygun bir şekilde kesilmesi ya da törpülenmesi gerekecektir. Bu sayede daha bakımlı tırnaklara kavuşmak mümkündür.

Ojenin Zararları

Gün boyu kullanılan ojeler, tırnaklarda sararmalara neden olabilir. Aynı zamanda da tırnaklarda olan ojelerin çıkarılması için, bir o kadar zararlı aseton kullanımı gerekecektir. Tırnakların daha güçsüz olmasına neden olan bu unsurları mümkün olduğu kadar kullanmamak gerekmektedir. Sararan tırnaklar da limon ile birkaç dakika boyunca ovulabilir ve bu sayede sararmaları engellenebilir.

  • Su İle Yumuşatma İşlemi

Manikür sırasında tırnak etleri ve tırnakların yumuşatılması gerekmektedir. Saf su yerine, su içine atılabilecek olan 1 kaşık tuz, daha sağlıklı tırnak etlerine sahip olunmasını sağlarken aynı zamanda sararan tırnakları da engelleyebilmektedir.

Tırnak Yemenin Zararları

Genellikle tırnak yeme alışkanlığına sahip olan kişiler, tırnakların biraz daha düzgün bir yapıya kavuşabilmesi için manikür yapma ihtiyacı içindedirler. Tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmek de, daha sağlıklı olan tırnak yapılarına kavuşulmasına yardımcı olabilmektedir. Bu alışkanlıktan vazgeçebilmek için; acı ojeler kullanılabilir. Psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu alışkanlığın neden yapıldığı araştırılırsa, kesin sonuca ulaştırmak da mümkün olabilecektir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?