Reklam Alanı

Batık Tırnak ve Tedavi Yöntemleri

HbY - 30.06.19 tarihinde yayınlandı.

Herkesin yaşayabileceği bir tırnak hastalığı olan batık tırnak, ayakkabı giymeyi, yürümeyi, hareket etmeyi, yani kısaca hayatı zorlaştıran bir sorundur. Bu makalemizde siz değerli kadınveaile.net üyelerimize Batık Tırnak ve Tedavi Yöntemleri başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Batık Tırnak Nedir?

Herkesin yaşayabileceği bir tırnak hastalığı olan batık tırnak, ayakkabı giymeyi, yürümeyi, hareket etmeyi, yani kısaca hayatı zorlaştıran bir sorundur. Batık tırnak sorunu ele alındığında, öncelikle tırnakların kökünü irdelemek gerekir.

Tırnak köklerinde bulunan Matrix adı verilen bölgede oluşan batık tırnak, kısmen tırnağın yan bölgesindeki ve uç kısmındaki bölgeye batma eğilimi göstererek tarifsiz bir acıya neden olur. Batık tırnak bazen de tırnak yatağına komple batarak tüm tırnak bölgesinde ciddi bir enfeksiyona neden olur. Acı ve ağrı nedeniyle, bu enfeksiyonun görüldüğü bölgede ayakkabı veya çorap giymek de zorlaşır.

Batık Tırnak Bandı
Batık Tırnak Bandı

Çok sık rastlanan bu sorunla karşılaşılmasında birkaç neden öne sürülebilir. Özellikle tırnağın yanlış kesilmesi, tırnak mantarı adı verilen bir enfeksiyon, genetik yatkınlık ve bununla beraber aşırı kilo da batık tırnağın oluşmasındaki nedenlerden birkaçıdır.

Batık Tırnak Tedavi Yöntemleri

Günümüz şartlarında batık tırnak sorunu çeşitli tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılabilir. Tel sistemi ve bant uygulaması yöntemleriyle, batık tırnak bölgesi enfeksiyonlardan arındırılarak tedavi edilebilir.

3T0 adı verilen ilk yöntemde, çengelli yapıya benzeyen bir malzeme kullanılır. Uçlar kıvrılarak tırnak deformiteleri düzeltilir. Ameliyatın gerekli görülmediği bu yöntem ile kişi belirli periyotlarla uzmana görünür ve telin takıldığı bölge değiştirilir.

Batık tırnak yatağı olan bölgenin yan kısımlardan et içine gömülü olan tırnak çift taraflı olarak titanyum tellerle askıya alınır. Ortadan da sıkıştırılarak yukarı yönlü kaydırılır. Zamanla tırnak batık yuvasından kurtularak sağlıklı bir şekilde uzaması sağlanır. Bu yöntem ile tedavi gören hasta, aynı gün ayağa kalkabilir.

Batık Tırnak Tedavisinde B/S Bant Uygulaması

Batık tırnak tedavisinde sık kullanılan bir diğer yöntem de B/S bant uygulamasıdır. B/S bant sistemi uygulamalarında ilk olarak tırnak yüzeyi freze ucu ile hazır konuma getirilir.

Batık Tırnak Bandı

Ardından özel solüsyonlarla temizlenir. Çeşitli boyut ölçülerinde olan bu bantlar, hastanın tırnak boyutuna göre değişkenlik gösterir. Yatay konumda tırnağa özel bir teknik ile oturtulur. Kanca olmuş tırnakların ise batan kısımlarında kısa süre içerisinde iyileşme gözlemlenir. Belirli bir süre geçtikten sonra bantların değişimi yapılır.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?