Erken Adet Olma Nedenleri

Özgür - 11.09.18 tarihinde yayınlandı.

Erken Adet Olma Nedenleri

Kadınlarda, adet dönemi 21 ila 35 gün arasında değişir ve genellikle aynı örüntüyü takip eder. Yani, 21 günde bir adet gören bir kadın her 21 günde bir yumurta üretir, bu düzen de 30 gün devam eder. Elbette, çeşitli çevresel koşullar ve fiziksel koşullar bu süreyi kısaltabilir ve uzatabilir. Menstüral değişiklikler gibi menstrüel regülasyonda zaman zaman değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin uyuşturucu kullanımı çok güçlü bir etkendir.

Üreme Sistemindeki Bozukluklar Ve Erken Adet Olma

Kadın üreme sistemlerinde ortaya çıkan bazı rahatsızlık ve anatomik anormallikler bu dönemde formasyonlara yol açabilir ve arada sırada aralıklı kanamalar meydana gelebilir. Özellikle, endometriozis, enfeksiyonlar, polipler, fibroidler ve diğer üreme sistemi bozuklukları menstruasyon döngüsünün gecikmesine ya da tam tersi erken görülmesine neden olabilir. Erken Adet Olma Nedenleri

Erken Adet Olma Nedenleri

Erken Adet Olma Nedenleri

Hormon Değişiklikleri Ve Erken Adet Olma

Adet döngüsü esas olarak hormonlar tarafından düzenlenir ve hormon seviyelerini değiştiren herhangi bir faktör adet döngüsünün değişmesine neden olabilir. Hormonlardaki bu değişiklikler kilo alımı ve ilaç takviyesi ile elde edilebilir ve bu yüzden erken adet görmenin birçok farklı nedeni olabilir. Bu durumda, hormon düzeylerini belirlemek için kan testi gerekecektir, ancak adetlerden kaynaklanan hastalıklardan da erken dönemlerde hormonal fazlalık veya eksiklik ilaçları alabilirsiniz. Kızlık zarı Muayenesi nasıl yapılır?

Doğum Kontrol Hapları Ve Erken Adet Görme

Doğum kontrol hapları genellikle adet döngüsünün uygulanması için yararlıdır ve ayrıca doğum kontrolü dışındaki tedavilerde de kullanılır. Ne yazık ki, bu ilaçları bilinçsizce ve kullanmanız gereken şekillerde kullanmazsanız, bu durum maalesef döneminizin tamamen ortadan kaldırılmasına yol açabilir. Özellikle ilaçların unutulması durumunda, telafi etmek için birkaç gün ilaç kullanmak gibi çözümler daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuzun ve eczacınızın önerileri ile bunları kullanma şansı daha yüksektir.

Menopoz Ve Erken Adet Olma

Menopoz sırasında hormon düzeylerinde dramatik bir değişiklik ve bu sürecin tamamlanması için kadınlarda uzamış menstruasyon meydana gelir, bazen yıllarca sürebilir, kısalma ile de kendini gösterebilir. Her kadın için, menopoz süresinde değişiklikler gözlemlendiği için, bu değişiklikler 40 ile 60 yaşından itibaren farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Erken veya geç dönemlerinizde nedenini tam olarak bilmek ve gerekli testleri yaptırmak önemlidir, böylece uzmanları görmeniz gerekir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ve Erken Adet Olma

Bilinmeyen kişilerle korunmasız cinsel ilişki veya düzenli eşi bilmeyen insanlarla korumasız ilişkiler, maalesef kadınları tehdit etmektedir. Cinsel yolla bulaşan birçok hastalık, üreme sistemine ve adet bozukluklarına kalıcı hasar verebilecek güçtedir. Bu gibi durumlar belirlendiğinde, genel üreme sağlığını kontrol etmek yararlıdır.

Adet Bozukluklarının Tedavisi Ve Erken Adet Kanaması

Bu düzensizliği ve erken adet görmeyi tedavi etmek için öncelikle gerekli çalışmalar yapılmalı ve düzensizliğin nedeni açıklanmalıdır. Menstrual krampları tıbbi tedavilerle bağdaştırmaya çalışmak menstürasyonu normalleştirebilir, ancak bu durumda majör krampları tespit etmek de zordur. Hastalığın altta yatan nedenini tanımaksızın semptomu tedavi etmeye çalışmak uzun vadede daha büyük sorunlara yol açabilir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?