Reklam Alanı

İnternet Dünyasının Genç Girişimcisi Evan Spiegel

Özgür - 22.02.17 tarihinde yayınlandı.

İnternet Dünyasının Genç Girişimcisi “Evan Spiegel”

İnternet Dünyasının Genç Girişimcisi Evan Spiegel; Snapchat’in icra kurulu başkanı olan Evan Spiegel, Amerikalı internet girişimcisidir. Aynı zamanda Snapchat’in de kurucuları arasında yer almaktadır.
Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletinde 4 Haziran 1990 tarihinde çiftçi çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Evan Thomas Spiegel olan genç girişimcinin Caroline Spiegel ile Lauren Spiegel adında iki kardeşi bulunmaktadır. Spiegel, ABD’nin batı sahilinde yer alan Los Angeles bölgesinde ve Malibu’nun hemen doğusundaki Pacific Palisades’de büyümüştür. Spiegel’in annesi ve babası O henüz lisede eğitimini sürdürürken boşanmıştır.

evan spiegel kimdir
Evan Spiegel Stanford Üniversitesi Mezunudur
Stanford Üniversitesinde eğitimi devam ederken Spiegel, Reggie Brown ve Bobby Murphy ile tanışarak 2011 yılında Snapchat’in alt yapısını hazırlamıştır. Evan Spiegel’e Snapchat’i yaratma ilhamı, Stanford Üniversitesinde okurken pazarlama dersinde gelmiştir. Ona hayatının ilerleyen dönemlerinde sorun yaratacak sakıncalı fotoğrafları Facebook’tan silmenin zorluklarından bahseden arkadaşlarını anımsayan Spiegel, konuyu irdelemeye karar verir. Bobby Murphy Onun sıra arkadaşıdır. İkisi birlikte insanların çekinmeden yayınlayabileceği; komik, sakıncalı “selfie” pozlarını paylaşabileceği ve fotoğrafın silinebileceği bir mobil uygulamanın hayalini kurduğu Spiegel, projesini nihayetinde hayata geçirmiştir.

miranda kerr ve evan spiegel
Proje, Büyük Bir Heyecanla Karşılandı
Spiegel tarafından 2011 yılında uygulama konulan proje, Stanford Kampüsünde büyük bir heyecana neden oldu. Çok kısa süre içerinden kampüs serveri üzerinden en çok indirilen uygulama oldu. Açıkcası Spiegel bu başarıyı hiç beklemiyordu ve çok şaşırmıştı. Bu yüzden de eğitimini yarıda bıraktı. Hatta Snapchat için yatırımcı arayışına bile girdi. Spiegel, bankacıların Snapchat için kendisiyle adeta dalga geçtiğini ifade etti. Bütün yatırımcıların kendisine aynı şeyi söylediğini ve bunun hayatlarında duydukları en saçma fikir olduklarını söylediklerini belirtti. Ancak Spiegel tüm bu ret cevapları karşısında yılmadı ve arayışlarına kesintisiz devam etti. Uğraşları karşısında başarıyı yakalayan Spiegel’in mobil uygulaması Snapchat’in 2016 yılı değeri yaklaşık 20 milyar dolar civarındadır.
Evan Spiegel, 2015 yılından bu yana güzel manken Miranda Kerr ile beraberdir ve 2016 yılında evliliğe ilk adımı atarak nişanlanlandılar. Ünlü Forbes dergisine göre Evan Spiegel’in 2016 yılı şahsi serveti 2,1 milyar dolardır.

Yorumlar (1 Yorum)

    Bu çifte bayılıyorum resmen ruh ikizi derler ya öyle bunlar birbirlerine çok benziyorlar teşekkürler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?