Vajina Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

HbY - 14.10.18 tarihinde yayınlandı.

Vajina Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Vajinal koku, özellikle de eşin rahatsızlığı nedeniyle birçok kadının şikayeti olan bir sorundur. Bir kadının veya bir erkeğin tüm organları belirli bir dozda belli bir kokuya sahiptir ve bu kokular bir parfüm kokusu kadar çekici değildir. Ancak, sürekli ıslak olan bölgenin bir vajina gibi, vücudun diğer yerlerine göre daha ağır bir kokuya sahip olması normaldir. Siz değerli üyelerimize bu yazımızda kadinveaile.net olarak  Vajina Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Vajina, diğer organlara nazaran daha farklı ve daha keskin bir kokuya sahiptir. Çünkü vajinalar milyonlarca mikroorganizma içerir ve hayatlarını belli bir dengede sürdürürler.

Vajinanın günlük sağlık bakımı olması için vajinanın iç duvarı eşsiz bir sıvı açığa çıkarır. Tüm sağlık koşulları mevcut olsa bile, bu akıntı belli bir kokuya neden olur. Onu ağız sıvısı gibi düşünmek mümkündür. Tükürük, ağızda sürekli olarak tükürürken, tükürüğün ne kadar temiz olduğu önemli değildir.Ağız içi her zaman nemlidir ve kendine özgü bir koku verir. Ancak sağlık problemi yoksa, ağızdan çıkan bu doğal koku, kişiyi veya çevreyi rahatsız etmez. Bu aynı zamanda vajina için de geçerlidir.

Doğal Bir Vajina Kokusu Nasıl Gelişir?

Vajinada oluşan koku; doğal, rahatsız edici ve sıradışı olan bir sorudan ikiye bölmek mümkündür. Her vücudun organları, hormonları ve salgıları eşsizdir. Bu nedenle vajinal sekresyon ve koku da kendine özgü özelliklere sahiptir. Vajina sıvısının her an daha fazla salgılanması nedeniyle vajinada belirli bir kokunun bulunması normaldir. Kadın sıklıkla duş aldığında, vajinanın iç ve dış kısımlarını nasıl temizlerse temizlesin, doğal olarak üretilen salgıdan dolayı vajina kokar.

Çünkü bu akışkan, vücudun doğal olarak vajinayı sağlıklı tutmak için salgıladığı ve ürettiği bir sıvıdır. Bu nedenle, vajinal akıntının kokusundan rahatsız olduğu için vajinal duş almak vajinanın doğal yapısını ve doğal dengeyi bozar.

Vajina Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Vajina Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

 

Vajinal Kokuyu Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Her bedenin kendine özgü özellikleri vardır. Bundan dolayı, her kadının vücut kokusu, vajina kokusu da kendine özgüdür. Bazen vajinanın kokusu çürümüş veya çiğ etli bir koku gibi olabilir, ancak bazen çok daha normal olabilir. İnsanlar o gün yedikleri ve içtikleri ile bu kokuyu değiştirebilecek güce sahiptir.Ter kokusu, daha az su içmek, kullanılan ilaçlar ve maruz kalınan tıbbi işlemlerden etkilenmek de vajinal kokuyu etkiler. Bütün bunlar normal kabul edilmelidir. Ama bir kadının vajina kokusuitici olunca, kesinlikle altta yatan bir sağlık problemi vardır.

Vajinanın Kötü Kokmasına Neden Olan Sağlık Sorunları Nelerdir?

  • Bakteriyel enfeksiyonlar,
  • Mantar enfeksiyonu,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
  • Pelvikinflamatuar hastalık,
  • Hijyen kurallarına uyulmaması,
  • Genital bölgenin nemli olması.

Vajinal Koku Nasıl Giderilir?

Vajinal koku birçok kadın için yaygın bir sorun olduğundan, onları hafifletmeyi amaçlayan birçok tıbbi ve kozmetik ürün vardır. Bununla birlikte, eczanelerde ve bazı büyük pazarlarda satılan bu ürünler hem pahalıdır hem de doğal değildir. Bu nedenle olumsuz etkilenme riski vardır. Bu bağlamda vajinal kokuyu önlemek içindoğal yöntemlerin kullanılması daha uygun olacaktır.

Vajinal Kokuyu Yok Etmenin Doğal Yolları Nelerdir?

Su tüketimine dikkat!

Su bir sağlık kaynağıdır. Bu nedenle, vücutta meydana gelen birçok sağlık sorununun ana nedeni, yeteri kadar su içmemektir. Su tüketimi, sağlıklı bir yaşam için temel gereksinimdir. Vajinal kokudan şikayet eden kadınlar, günde en az 2 litre su içtiğinden emin olmalıdır.

Kesinlikle yoğurt tüketilmelidir!

Yoğurt, vücudu oluşturan tüm sistemlerin, hücrelerin ve organların işini yapabilmesi için güçlendiren bir besindir. Bu bağlamda, evde sağlıklı ve doğal koşullarda fermente edilen yoğurt, tüm vücudun doğal pH dengesini korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda yoğurt da vajinanın kurumasını ve kaşınmasını da önler.

Sarımsak antibakteriyeldir!

Sarımsakların antibiyotik özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Vajina da dahil olmak üzere kötü kokulara neden olan etkenleri ortadan kaldırmak için sarımsak uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Yemek saatlerinde günde 1-2 diş sarımsak 1 tutam karanfil, tüketilerek yararlı etkilerden yararlanır.

Siz değerli üyelerimize Vajina Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? başlığı altında bilgiler aktarmaya çalıştık. Sitemizde yer alan Cinsellik ve Ergenlik kategorilerinde bu ve benzer konularda daha çok bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?