Reklam Alanı

Kadınların Özel Halleri Nelerdir ?

HbY - 06.09.17 tarihinde yayınlandı.

Kadınların Özel Halleri Nelerdir ?

Kadınların Özel Halleri Nelerdir ? Kadınlara mahsus üç özel hal vardır. Bunlar hayız, nifas ve özür halleridir. Bu haller çok önemlidir. Her yetişkin kızın yada ergenlik çağına erişmiş her kızın mutlaka bilmesi gereken hallerdir.

Hayız Nedir ?

Ergenlik çağına ulaşmış bir kadının rahminden belirli günler içerisinde gelen kana ”hayız kanı” denir.  Bu kan normalde ayda bir gelir ve bu yüzden ay başı hali ve her ay belirli ve yerleşik günlerde tekrar ettiği için de adet görme de denir.

Ay başı demek aslında kadının her ay başında kan göreceği anlamına gelmez. Kadın ayın başında olduğu gibi ortasında veya sonunda da hayız kanı görebilir. Ay başı bir temizlik süresinden sonra yeni hayız halinin başladığı dönemdir.  Bu dönem genel olarak bir çok kadında her ay yaşanmaktadır. Pek nadir olsa da bazı kadınlar için bir kaç ayda birde yaşanabilmektedir. Hatta seneler boyunca hayız kanı görmeden temiz kalabilen kadınlarında var olduğu bilinmektedir.

Hayzın Başlama ve Bitiş Süresi

Hayzın başlama süresi dokuz ile on beş yaşları arasına denk gelmektedir.  Hayız hali en fazla 55 yaşına kadar devam etmektedir. Genel olarak 45 ile 55 yaş arasında sonlanır. Ay başı kanamaları normal olarak  her ay üç ile on gün içinde gözükür ve genel olarak beş ile yedi gün arasında sürer. Bu sayı sabit değildir. Her kadında durum değişebilmektedir.

Kadının iki hayız arasında ki temizlik süresi en az on beş gündür. Fakat en çoğu için bir süre yoktur. Bir kadın aylarca hatta yıllarca hiç hayız görmeden temiz kalabilir. Gebelik esnasında hayız kanı kesilir. Kan gelirse bu  özür kanı olarak kabul edilir.

Hayız Bir Hastalık Değildir

Hayız bir hastalık değildir. Hayız için pislik veya hastalık demek doğru değildir. Bu dönemde ki kadını da pis veya hasta olarak görmek yanlıştır. Yüce yaratıcımız Allah (c.c.) hayız için sadece ”O bir eziyet dönemidir.” buyurarak bu dönemin kadın için biraz sıkıntılı ve biraz da eziyetli olduğunu haber vermiştir.

Nifas yani Lohusalık Nedir ?

Çocuk doğuran bir kadının doğumdan sonra ki gördüğü kana nifas kanı bu hale de lohusalık denir. Bu kanın en azı için bir süre yoktur. Bir kaç saat akıp kesilebilir. En çok görülebilen kan süresi ise kırk gündür. Kırk günden fazlası özür kanıdır.

Kadınlarda Özür Hali Nedir ?

Ergenlik çağına gelmiş  kadınlarda adet ve lohusalık dışında bir hastalık nedeniyle üreme organından gelen kanamalara ”özür kanaması” veya ”hastalık  kanaması” denir. 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (3 Yorum)

    Fadime Kardelen

    Merhaba iyi günler hocam lohushalık dönemindeyim sizce 40 gün sonra hormon testi yapmalımıyım ?

    Kader Kaymaz

    Merhabalar ,

    Yazı içeriğinizi beğendim , kısa ve öz olmuş Verdiğiniz tavsiyeler yerinde örnek olmuş tamamen bizlere hitap ediyor olması ayrı bir olay çok teşekkür ederim

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?