Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Doğum Çeşitleri

HbY - 31.10.17 tarihinde yayınlandı.

Doğum her kadının hayatı boyunca yaşayacağı yegane duyguların en başında gelmektedir. Bu yüzden kadınlar hamilelik ve doğum süreçlerini kolay kolay unutamazlar. Doğum süreci ne kadar sancılı olsa da günümüz teknolojisinde artık doğumlar hem çeşitlendirilmiş hemde kolaylaştırarak gayet rahat bir hale gelmiştir. Bu yazımızda sizlere normal doğumun dışında diğer doğum çeşitleri hakkında bilgiler vereceğiz. Günümüzde doğum çeşitlerinin alternatifi olması hem anne adayı hemde bebeğiniz için sağlıklı bir doğum gerçekleşmesini de sağlamaktadır. Peki nelerdir bu doğum çeşitleri ?

Dikişli Doğum

Daha önce sizlere bahsettiğimiz Pelvik Egzersizleri dikişli doğum yapacak bayanlar için çok gereklidir. Çünkü bu egzersizler ile vajina bölgesinde ki kas yapısını güçlendirir ve daha az sancılı bir  doğuma hazırlarsınız.

Bu doğum sırasında perine bölgesinden bebeğinizin başının çıkmasını sağlayacak yeterli esnemenin olmaması durumunda perine bölgesinde yırtıklar meydana gelebilmektedir. Bu yırtıkların olmaması ve perinenin doğal yapısının bozulmaması için doktorunuz o bölgeye bir kese dikmektedir. Bu keseye doğum anında dikiş yapılır. Doğumdan sonra odaya alındığınızda ilk bir kaç saat kese üzerine soğuk kompres uygulamanız tavsiye edilir.  Bu soğuk kompres doku içinde kanama ve ödem gibi şikayetleri minimum seviyeye indirmeye yardımcı olacaktır. Bu doğum sırasında dokuya lokal anastezi yöntemiyle uyuşturulma yapıldığı için acı hissetmezsiniz.

Vakumla Doğum

Normal doğum sürecinin başladığı andan itibaren doğum sürecinin ikinci evresinde bebeğinizin doğum kanalından geçerken ilerleyemediği anda doğumu yaptıran doktorun veya ebenin  doğumu hızlandırmak için uyguladığı tekniğe Vakumlu Doğum denir. Ayrıca anne adayının yetersiz ıkınması ile bebeği itememesi sonucunda da vakumla çekim yapılır.

Forsepsle Doğum

Bebeğin rahim içerisinde ilerleyemediği veya annenin bebeği itemediği durumlarda uygulanan doğum çeşididir. Forseps ile doğum kaşık benzeri iki alet ile bebeğin başının yanlardan tutularak çekilmesine denir. Günümüzde bu ve benzeri durumlarda artık Forseps kaşıklarının yerini Vakumlu Doğum almıştır. Yine de kullanan doktorlar vardır.  Bu uygulama sonucunda bebeğinizin başında ezik veya sıyrıklar meydana gelebilir. Bunlarda geçicidir. Bir kaç gün sonra düzelmektedir.

Doğum Çeşitleri

Sezaryen ile Doğum

Günümüzde normal doğumdan sonra en çok tercih edilen doğum Sezaryen ile Doğumdur.  Normal doğumun anne yada bebekten kaynaklanan olumsuz etkilerinden dolayı yapılamaması durumunda tercih edilen ameliyatla doğum şeklidir. Sezaryen ile yapılan doğumların yüzde 90’lık kısmı genel olarak sorunsuz geçmektedir. Bunun dışında azda olsa yine rahimde yırtılma riski vardır. Bu risk hem anne hemde bebek için tehlikeli olabilmektedir. Ameliyat sırasında genel olarak Epidural anestezi uygulanmaktadır. Yani belden aşağı uyuşturma yapılmaktadır.  Günümüzde ayrıca normal doğumdan korkan anne adayları da Sezaryen ile doğumu seçmektedir.

Bir önceki yazımız doğurganlığı arttıran bitkiler

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?