Gebeliğin Dördüncü Ayında Yaşayacaklarınız

HbY - 09.07.17 tarihinde yayınlandı.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Yaşayacaklarınız

Artık rahminiz genişlediği için karnınız belirginleşmeye başlayacaktır. Göğüsleriniz büyümeye ve kanınızın hacmi de artmaya başlayarak kilo almanıza sebebiyet verir. Evet Gebeliğin Dördüncü Ayında Yaşayacaklarınıza bu kısa bilgilerle başlayalım. Gebeliğin Dördüncü Ayında Yaşayacaklarınız; gebeliğin ilk üç ayında karşılaştığınız bazı rahatsızlıkların kaybolmasıyla başlar. Ancak yeni rahatsızlıklarınız gün yüzüne çıkacağı için bu duruma pekte sevinmeyin.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Yaşayacağınız Bazı Rahatsızlıklar

Gebeliğin Dördüncü Ayında Uykusuzluk Fiziksel olarak büyümeye başladığınız için uyumakta zorlanabilirsiniz.  Araştırmalar gösteriyor ki kadınların %70’inden fazlası hamileliklerinin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde yani ilk altı ayında uykusuzluk çekerler. Uyku sorununun bir çok sebebi vardır. Bunların arasında midede ki rahatsızlık hissi, sık tuvalete çıkma, bacak ağrıları, ruhsal sorunlar ve hamilelikle ilgili diğer rahatsızlıklardır.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Gaz Problemi Gaz problemi de hamilelikte yaygın görülen bir durumdur çünkü vücudunuz yüksek miktarda progesteron üretmektedir. Bu hormon sindirim sisteminizde ki kasları gevşeterek gaz ve şişkinliğe sebep olur.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Burun Tıkanıklığı Bu belirti hamilelikte yaygındır ve insan burnunda ki koyu kıvamlı sıvı ile kaplanmış durumda ki zarların şişmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum soğuk algınlığı anlamına gelmez. Sadece sonra ki altı ay boyunca ara sıra karşınıza çıkabilecek sıkıntılardan biridir ve bu duruma alışmanız gerekir.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Tükürük Salgılama Hormonal değişiklikler bu belirtide rol oynar. Vücudunuz, belki de mide yanmasını rahatlatmak için daha çok tükürük üretiyor, çünkü tükürük mide asidini nötralize edebilen bir etkiye sahiptir.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Yaşayacaklarınız

Gebeliğin Dördüncü Ayında Yaşayacaklarınız

Gebeliğin Dördüncü Ayında Cilt Değişiklikleri Gebeliğin dördüncü ayında yaşayacaklarınız arasında cilt değişiklikleri de vardır. Kan dolaşımınızdaki artış yanaklarınızı pembeleştirerek yüzünüzün daha canlı görünmesini sağlar. Yağ bezleri de çok çalışarak yüzünüzün parlamasına sebep olur. Bu değişiklikler ”hamilelik parlaklığı” adı verilen bir duruma da sebep olabilir. Ancak fazla miktarda ki yağ sivilce oluşumunu artıracaktır. Bazı kadınlarda lekeli cilt de görülebilir.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Basur, Hemeroid Basur, rektal damarlarla uygulanan basınç nedeniyle ikinci üç ayda ortaya çıkabilen rahatsızlıklardan biridir. Ancak her kadında görülmeyebilir.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Nefes Darlığı Kendinizi bazen nefessiz kalıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bunun sebebi de rahminizin ciğerlerinize de baskı yapmasıdır.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Diş Eti ve Burun Kanaması Dolaşım sisteminizde bulunan normalden yüksek hacimde ki kan, diş eti ve burun kanaması ihtimalini artırır. Bu semptomlar ciddi olmamakla beraber, düzenli bir hal aldığında can sıkıcı olabilecek şekilde rahatsızlık verirler. Özellikle de işe gidiyor veya evinizin dışında olmanız gerekiyorsa.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Ayak Ağrısı Artmakta olan kilonuz diz ve ayaklarınıza basınç uygulayarak özellikle günün sonuna doğru bacaklarınızı daha ağır hissetmenize ve ayaklarınızın ağırmasına sebep olabilir.

Bu yeni semptomlar başlamasına rağmen, bazı kadınlar hala geride bıraktığı aylarda yaşamış olduğu hamilelik semptomlarını da yaşarlar. Bunlardan en çok sıklıkla görülenleri aşağıda sıralanmıştır;

Sık idrara çıkma.

Mide bulantısı ve kusma.

Vajinal Akıntı.

Kabızlık.

Mide Yanması.

Bayılma hissi ve baş dönmesi.

Hassas ve şişmiş göğüsler.

Duygu ve durum bozuklukları.

Yorgunluk.

 

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler aslında hamileliğinizin başladığı günden beri başınıza gelmiş olabilecek belirtilerdir. Dördüncü ayın sonuna doğru bu belirtilerin bir çoğundan kurtulacaksınız ama bazı hamile kadınlarda dördüncü ve beşinci ayda bile bu belirtilere pek azda olsa rastlanılmaktadır. Eğer bu belirtilerin sıklığı düşündüğünüzden veya tahmin ettiğinizden fazla ise lütfen doktorunuza danışın.

KadınveAile.NET Yönetimi Gebelik Uzmanları 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?