Reklam Alanı

Üç Farklı Baş Ağrısı ve Çözümü

Özgür - 26.03.18 tarihinde yayınlandı.

3 Farklı Baş Ağrısı

Dünyada baş ağrısı yaşamayan hiç kimse yoktur. Bazı durumlarda, bu sinir bozucu problemi kendimiz çözebiliriz, ancak bazen tıbbi tedavi gerekebilir.Üç Farklı Baş Ağrısı ve Çözümü

Gerginlik Nedeniyle Oluşan Baş Ağrısı

Dünyadaki en sık görülen baş ağrısı türü budur. Belirtilerine gelince; Genellikle, hafif derecede zonklama yapan bir ağrıdır. Gerginlik baş ağrısı sıklıkla alnın etrafında sıkı bir bant ile sarılmış gibi bir tutulma yaşanır. Bir nevi basınç yapılıyormuş gibi hissedersiniz. Çoğunlukla, bu ağrının yoğunluğu sabahtan akşama artar.
Sebeplerine gelince; gerginlik Nedeniyle Oluşan Baş Ağrısı nedenleri ağır stres, yorgunluk, zayıf duruş ve başın uzun süre uygunsuz bir konumda tutulmasıdır. Kronik gerilim baş ağrısı nadir görülür ve genellikle baş veya boyun yaralanmaları ile ilişkilidir.

Tedavisi: Gerginlik Nedeniyle Oluşan Baş Ağrısından kurtulmak için uygun bir ağrı kesici alınabilir. Bununla birlikte, ağrı kesiciler çeşitli yan etkiler de olabileceğinden bunlara alışmamak gerekir. Baş ağrıları sık sık ortaya çıkarsa ve uzun süreli olursa doktorunuza danışın. Ayrıca, fiziksel olarak aktif olmaya çalışın, omuzlarınızı ve boynunuzu düzenli olarak gerin ve açık havada daha fazla vakit geçirin.

Üç Farklı Baş Ağrısı ve Çözümü

Üç Farklı Baş Ağrısı ve Çözümü

 

Sinüs baş ağrısı

Bu tip baş ağrısı sinüzitten kaynaklanır. Genellikle ateş, yüz şişmesi ve alın ve elmacık kemiklerinde gerginlik eşlik eder. Belirtilerine gelince: Alnınızda kaşların üst arası ve gözlerin altında derin bir baskı ve ağrı hissedersiniz. Başınızı keskin bir şekilde hareket ettirdiğinizde ağrı genellikle daha da güçlenir. Ayrıca burnunuz tıkanmış olabilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Sebeplerine gelince: Sinüs baş ağrılarına sinüzit neden olur. Soğuk algınlığından sonra veya mevsimsel bir alerjinin sonucunda ortaya çıkan yaygın bir komplikasyondur. Tedavisi ise antihistaminikler verilerek ağrı kesilmeye çalışılır. Diğer durumlarda, antibiyotikleri kullanmak gerekebilir.

Migren Baş Ağrısı

Bu şiddetli baş ağrısı semptomlarının tümü dört ana aşamadan geçen bir migren krizi sırasında ortaya çıkar. Migren genellikle beyindeki metabolizma süreçlerinin ve kan damarlarının genişlemesi sorunu ile ilgilidir. Genetik yatkınlık nedenlerden biri olabilir.Belirtileri hafifletmeye yardımcı olması için çeşitli tedaviler mevcut olmasına rağmen şu anda migren için herhangi bir kesin tedavi mevcut değildir. Doğru ilaç seçimi için doktorunuzu görmeniz gerekir.

Başın zonklaması

Dünyadaki nüfusun% 1’inden fazlasını etkiler. Erkeklerde kadınlara göre beş kat fazla yaygındır. Belirtileri arasında gözlerinizin arkasında veya çevresinde, genellikle başınızın bir yüzünde sert ve keskin ağrıya neden olabilir. Sıklıkla uyku sırasında gelişir. Semptomlar ayrıca gözlerin kızarıklığı, ışığa duyarlılık ve gözyaşı iltihabı içerebilir. Ağrı genellikle 15 dakika ile 1 saat arasında sürer. Bilim adamları, bu tip ağrıların sebeplerini tam olarak bilmiyorlar. Genellikle vücudun biyolojik saatindeki aksamalara bağlıdırlar.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?