Reklam Alanı

Sezaryen Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Özgür - 21.06.18 tarihinde yayınlandı.

Sezaryen doğum annenin geçirmiş olduğu ciddi bir operasyondur. Her operasyonda olduğu gibi bu operasyonda ciddi hazırlık gerektirir. Hazırlıklı olmak operasyonun sorunsuz geçmesini sağlar. Hazırlıklar evde yapılması gerekenler ve hastanede yapılması gerekenler olmak üzere ikiye ayrılır. Sezaryen Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Evde Yapılması Gereken Hazırlıklar:

Operasyondan 1 gün önce anne ılık duş almalıdır. Böylece operasyon sırasında enfeksiyon kapmasının önü kesilmiş olur. Anne karın ve genital bölgesindeki kılları kesmemelidir. Kesilen bu kıllı bölgeden anne enfeksiyon kapabilir.

Annede kronik rahatsızlık varsa ilaçlarını önceden hazırlayıp hastaneye götürmelidir. Doğum öncesi mutlaka doğum çantası hazırlanmalıdır. Doktor kontrolü olmadan annenin ilaç kullanması doğru değildir. Kanı sulandıran ilaçlardan uzak durmak gerekir. Operasyon aç karnına yapılır. Bu yüzden operasyondan önce en az 8 saat önce yemek işlemine son verilmelidir. Bu süre içinde anne adayı su dışında başka bir içecek tüketmemelidir. Operasyonun yapılacağı akşamdan anne adayı hafif beslenmeli ağır yemeklerden uzak durmalıdır.

Sezaryen Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Hastanede Yapılması Gereken Hazırlıklar:

Anne ve baba operasyon hakkında detaylı olarak bilgilendirilir. Operasyon riskleri anlatılıp gerekli imza ve prosedür işlemleri yapılır. Hastane lavman ile temizlenir. Hasta doğum odasına hazırlanır. Operasyon öncesi bölgede tras edilecek yerler kesilir. Hastanın genel muayenesi yapılır. Ameliyat için uygun olup olmadığı tespit edilir. Hastanın bütün tahlil ve tetkikleri yapılır. Anneye sorular sorularak anestezi şekli tespit edilir. Nts çekimleri yapılıp bebeğin kalp atışı değerlendirilir.

Ameliyat için tüm ekip hazır bir şekilde bekletilir. Operasyon odası soğuk olmalıdır. Soğuk ortamlarda enfeksiyon kapma riski düşüktür. Bebek doğum işleminden sonra genel olarak temizlenir. İhtiyaç halinde bebekler kuvöze alınabilir. Ameliyat sonrası anne bol sıvı tüketir. Operasyon sonrası anneye damardan serum takviyesi verilir.

İlgili yazımız doğum çeşitleri makalemizi de okuyunuz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?