HGB (Hemoglobin) Değeri Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Özgür - 07.11.17 tarihinde yayınlandı.

HGB (Hemoglobin) Değeri Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

HGB (Hemoglobin) Değeri Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?: HGB değerinin yani hemoglobin düşüklüğü birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Bunun sebebi hemoglobin oranının oldukça düşük olduğu bazı unsurlarda hayati önem taşımakta olan çeşitli organlara yeteri oranda oksijen gidemez. Eğer ki cildinizde solukluk var ise veya kalp atış hızınız oldukça yüksek ise anemi belirtileri göstermekte iseniz acilen bir sağlık servisine başvurmanız gerekmektedir.

HGB (Hemoglobin) Düşüklüğü Nedir?

Alyuvarlar yani kırmızı kan hücreleri hemoglobin ismi verilmekte olan bir çeşit protein taşımaktadırlar. Bu molekül ise akciğerlerden yine vücudunuzun daha farklı kısımlarına oksijen taşımaktadır. Normal hemoglobin oranı erkek bir yerlerde 13 ile 17,2 gm/dL ve bayanlarda ise 12,1 ile 15,1 gm arasında değişim göstermektedir. Çocuk bireylerde ise normal oran cinsiyete ve yaşa göre çeşitli farklılıklar göstermektedir.
Hemoglobin oranının düşük olması genel anlamıyla rutin bazı kan testlerinde de tespit edilebilir. Yani tespit edilmesi zor bir durum değil. Erkekler açısından 13,5 gm/dL yine bayanlarda da 12 gm/dL oranının altı hemoglobin düşüklüğü anlamına gelmektedir. Yine bazı durumlarda kan testleri bu oranların az miktar altlarında da sonuçlar verebilmektedir ancak bu durum anormal bir durum değildir ve yine çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmamaktadır. Bunun beraberinde hemoglobin düşmesi yüksek oranlarda ise bazı şikayetlere, sorunlara da yol açabilmektedir. Bunun altında yatmakta olan başka bir çeşit hastalığın da habercisi olduğu anlamına gelebilir. Bu ise anormal olan hemoglobin oranı durumuna anemi denilmektedir.

HGB (Hemoglobin) Değeri Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

HGB (Hemoglobin) Düşüklüğü Sebepleri

Hemoglobin oranındaki ufak bazı düşüşler bir hastalık belirtisi olmayabilmektedir. Adet döneminde ise bayanlar ve yine hamileler gibi çeşitli insanlar düşük hemoglobin oranlarına adapte oluyorlar. Bu durum yanlıştır. Hemoglobin yani HGB düşüklüğü oluşmasının aşırı olması halinde kan içerisindeki alyuvarların oranının azalmasına neden olan bazı hastalıkların işareti olabilmektedir. Bu unsur, eğer ki vücudunuz yeteri oranda kırmızı kan hücreleri üretmemekte ise yine kan hücreleri üretildiği için çok daha hızlı bir biçimde yok edilmekte ise kişi kan kaybı dahi yaşayabilmektedir.
Yine demir eksikliği, B12, lösemi, kanser, siroz, kurşun zehirlenmesi gibi bazı çeşitli hastalıklar hemoglobin düşüklüğüne sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden eğer ki kan değerlerinizde HGP değeri düşük olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek gerekenleri yaptırmanız gereklidir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?