Reklam Alanı

Hamilelikte Uzak Durmanız Gereken Bitkiler

HbY - 13.12.17 tarihinde yayınlandı.

Hamilelik süresince faydası olan bitkiler gibi gebeliğe zarar veren bitkilerde bulunmaktadır. Sevgili anne adayları farkında olmadan bu bitkileri tüketebilir ve bazı problemlerin oluşmasına neden olabilir. Hamilelikte Uzak Durmanız Gereken Bitkiler aslında çok fazla çeşide sahip değiller. Ancak yine de bunları bilmekte fayda vardır.

Özellikle gebelik süresince Uzak Durmanız Gereken Bitkilere dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü bu bitkiler hamilelik sırasında hiç güvenli değillerdir. Özellikle bazıları plasentayı uyararak gelişmekte olan fetüste problemlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda rahimi uyararak kasılmalara sebep vermekte ve buda plasenta içerisinde gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilmektedir.

Hamilelikte Uzak Durmanız Gereken Bitkiler Nelerdir ?

Alkaloidler 

Bu bitkiler genel olarak kan damalarlarını sıkar ve kan basıncında artışa sebep olmaktadırlar. Örneğin çay ve kahve bile az miktarlarda tüketildiğinde bile sorun yaratabilirler. Özellikle eğer hipertansiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa çay ve kahveden uzak durmanız gerekmektedir.

Bu yüzdendir ki bir bitkinin güvenliği konusunda sizlere her zaman doktorunuza danışmanız gerektiğini ısrarla söylemekteyiz.

Alkaloid bitkiler nelerdir ?

Alkaloid bitkiler arasında en yaygın olarak bilinen çay, kahve, efedra, sarıçalı, altın mühür bitkisi, adamotu ve tütündür. Hamilelik boyunca eğer bu bitkilerin çaylarını veya kendilerini tüketiyorsanız sorunlar yaşayabilirsiniz demektir.

Acı Gıda ve Bitkiler

Acı tüketimi hemen hemen bir çok kişinin doğal olarak ara sıra yaptığı bir işlemdir. Özellikle bir çoğumuz sürekli acılı yemekler yemektedirler.  Ancak dikkat etmemiz en önemli nedenlerden biri de acı tüketiminin düşük veya ciddi oranda doğum hasarlarına sebebiyet vermesidir. Diken üzümü, kaskara, kırlangıç otu, krizantem, kantaron, altın mühür bitkisi, misk otu, sedef otu, solucan otu, pelin otu, acı toz biber, acı pul biber, isot, acı biberler hamilelik süresince uzak durulması gereken bitkilerdir.

Adet Kanamasını Uyaran Bitkiler ?

Pelvik bölgesinde ve rahimde kan akışını uyaran bitkiler vardır. Bazıları adet kanamalarını artırarak daha çok kan kaybı yaşamanıza sebep verir. Ayrıca düşük yapmanıza da sebep olurlar. Bu bitkiler; siyah kohoş, mavi kohoş, zufa otu, aslan kulağı otu, misk otu, laden reçinesi, latin çiçeği, osha, maydanoz, keklik üzümü, sedef otu, ada çayı, çoban çantası, solucan otu olarak uzak durulması gereken bitkilerdir.

Hamilelikte Uzak Durmanız Gereken Bitkiler arasında özellikle doğuma kadar maydanoz kullanmamanız gerekmektedir.

Bunların dışında daha önce yazdığımız Hamilelik Boyunca Tüketmeniz Gereken Bitkiler‘e de göz atmanızı öneririz.

Önemli not: Lütfen her hangi bir bitkiyi yada bitki çayını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız..

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?