Reklam Alanı

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

HbY - 13.05.17 tarihinde yayınlandı.

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir diye araştırma yaptıktan sonra elde edilen sonuçları detaylarıyla inceledik. Anne rahmine ilk düşüş son adet tarihinizin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra gerçekleşir. Yani 3 haftalık hamile olabilir ancak hamile olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz.

Bu konu aslınca çok önemlidir. Çünkü bebeğinizin  anne rahmine düştükten sonra ki 2 ile 8 hafta arasında zarar görme olasılığı çok yüksektir. Bu haftalar arası çok hassas olurlar. Bu dönem bebeğinizin yüz özellikleriyle kalp ve böbrekler gibi organlarının şekillenmeye başladığı dönemdir.

Bu dönemde yedikleriniz, içtikleriniz, kullandığınız sigara veya maruz kaldığınız sigara dumanı ile birlikte diğer tüm kötü koku ve benzeri stres altına sokan her türlü oluşum sizi tamamıyla olumsuz etkiler. Aynı zamanda bu dönemde sizden çok bebeğinizi etkiler. Bu nedenle hamile kalmadan önce sanki hamileymiş gibi davranmaya başlamalısınız.  Sağlıklı Bir Hamileliğe Hazırlık – Hamilelik Öncesi Yapılan Egzersiz Hareketleri – Gebeliğe Hazırlanırken Yapılması Gerekenler – Sağlıklı Bir Gebelik Planlaması İçin Altın Öğütler Gibi konulara bu yüzden önem verip dikkatlice okuyup uygulamanızı öneriyoruz.

Erken Hamilelik Belirtileri

Hamile kaldıktan hemen sonra hamile olduğunuzdan şüphelenmeye başlayabilirsiniz ama bunu ancak vücudunuzun ritmiyle gayet uyumlu olursanız daha iyi anlarsınız. Düzenli olarak meditasyon, yoga veya ruhu dinlendiren benzeri hareketleri yapan kadınlar bunları yapmayan kadınlara göre vücutlarıyla daha çok uyum içerisindelerdir. Bu nedenle tüm kadınlara önerimiz meditasyon gibi egzersizlere hamilelik öncesinde başlamanızdır.

Bir çok kadın döllenmeden bir kaç gün  sonra döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunana kadar erken hamilelik belirtilerinin farkına varmaz. Bazı kadınlar  hiç bir belirtinin farkına varmaz ve ancak adet dönemleri gecikince hamilemiyim diye kendilerince kuşkuya düşerler.

Yaklaşmakta olan hamileliğin bazı ilk belirtileri vardır ki bunları hissedince hemen hamile olduğunuzu anlayabilmeniz mümkündür. Hamilelik süresince bu belirtilerin hemen hemen hepsi yada sadece bir kısmı hissedilebilir yada hiç birini de hisssetmeyebilirsiniz. Bu belirtileri aşağıda paragraf olarak sunalım siz değerli anne adaylarımıza ;

Hamileliğin Erken Belirtileri

Hamilelik Belirtisi Hassas ve Şişmiş Memeler

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri memelerinizdir. Eğer vücudunuz ile barışık yaşıyorsanız ve vücudunuzda ki değişiklikleri sezebiliyorsanız bu sizin için artı bir puandır. Çünkü döllenmeden iki hafta sonra hormonal değişiklikler meydana gelir ve memeleriniz bu konuda çok hassaslaşabilir. Buda memelerinizde ağrı ve sızıya yol açabilir. Memelerinizde bir dolgunluk ve ağırlaşma da hissedebilirsiniz. Meme uçlarınızda ağrı verici bir hassasiyet oluşur. Hemen panik yapmayın çünkü vücudunuz hormonal değişikliklere alıştığında bu ağrılarda azalacaktır.

Hamilelik Belirtisi Meme Başı Çevresinin Koyulaşması Yani Areola Koyulaşması

Bu durum en erken olarak döllenmeden bir veya iki hafta sonra görülebilir. Bazı kadınlar areolarının çevresinde ki şişkinliği fark edebilir. Bunlara tıp dilinde Montgomery Kabartıları denir. Bu koyulaşmalar bebeğinizi emzirmeye başladığınızda meme uçlarında ıslaklık sağlarlar. Ancak bu durum hamilelik ile ilgili olmayan hormonal dengesizlik ile ilgili veya daha önceki hamileliğinizden kalma bir etki de olabilir. Hatta doğum kontrol haplarının bile bu etkiyi oluşturduğu zaman zaman gözlemlenmiştir.

Hamilelik Belirtisi Sık Sık İdrara Çıkma

Bunun temel sebebi hormonal değişiklikler sebebiyle kadının böbreklerinde oluşan kan akışının yüzde 35 ila 60 arasında artış göstermesidir.  Ekstra kan akışı döllenme sonrasında böbreklerin yüzde 25 oranından daha fazla bir idrar üretmesini sağlar.

Hamilelik Belirtisi Alın ve Yanaklarda Koyu Renkli Lekeler

Bu lekeler ciltteki pigment hücrelerini etkiyelen hormonal değişiklikler nedeniyle oluşur ve bunlara kloazma yani gebelik lekesi adı verilmektedir. Bu durum aynı zamanda eğer kullanıyorsanız doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak ta ortaya çıkabilir.  Göbek veya göbeğin ortasından aşağı doğru inen bir çizgi de de koyulaşma gözlenebilir.

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir- Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir.
Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir- Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir.

Hamilelik Belirtisi Aşerme

Aşerme bazen hamilelik belirtisi olabilmektedir. Ancak bu duruma kesin hamilelik belirtisi olarak güvenmeyin. Bu tamamen vücudunuzun kendi yarattığı bir durum olabilir yada yine vücudunuzun belirli bir gıdaya ihtiyacı olduğunun belirtisi de olabilir.  Ancak aşermeler bu listede ki bazı belirtiler le birlikte görülürse hamilelik olasılığınız yüksektir.

Hamilelikte İmplantasyon Kanaması veya Ağrı 

Yumurtlamadan yaklaşık olarak 8 gün sonra döllenmiş yumurtanın bölünmesiyle oluşan hücrelerin rahim duvarına girmesiyle implantasyon lekelenmesi adı da verilen hafif pembe veya kahverengi renkte kanama lekeleriyle beraber karın ağrısı görülebilir. Ayrıca adet döneminiz sırasın da da çok hafif olarak lekelenme de olabilir. Bunun sebebi yumurtanın rahmin iç duvarında ki hücrelerde ilerlemesidir. Bazı kadınlarda hamilelik döneminde vajinal akıntılarda artmalar görünür.

Hamilelik Belirtisi Yorgunluk

Progesteron hormonunda ki artış bütün gün sadece iş yerinde yada evinizde oturmuş olsanız bile kendinizi sanki maraton koşusu yapmış gibi yorgun hissetmenize sebep olabilir. Yorgunluk kendi başıma bir belirti olarak kabul edilmese bile hamileliğin ilk döneminin bir göstergesi olabilir.

Hamilelikte Sabah Bulantıları

Döllenmeden en erken 2 gün sonra mide bulantısı hissetmeye başlayabilirsiniz. Ancak sabah bulantıları sıklıkla döllenmeden bir kaç hafta sonra başlar. Bazı kadınlarda ise hiç görülmez. Mide bulantısı her zaman olabilir. Sabah, öğlen, akşam ve hatta gece vakti bile görülebilir. Ayrıca tat duyunuzun değiştiğini de fark edersiniz. Bazı kadınlar ağızlarında metal tadı olduğundan, bazıları kahve ile çay veya normalda sevdikleri iyeceklerin tadına dayanamadıklarından bahsederler.

Hamilelikte Bazal Vücut Isısı Yüksek Olur

Bu durumu ancak bazal vücut ısınızın kaydını tutuyorsanız fark edersiniz. Eğer bazal vücut ısınız 18 gün boyunca normalin üzerindeyse muhtemelen hamilesinizdir. Bazal vücut ısısı sabah yataktan kalmadan genellikle saat 5 ila 6 civarı uyandıktan sonra ilk iş olarak ölçeceğiniz vücut ısısına denir. Ölçümü hep aynı saatte yapmak önemlidir. Isı ölçümü ağızdan, vajinal yada rektal yolla yapılabilir. Bu konuda tek dikkat edilmesi gereken husus ölçümün her zaman aynı bölge ve saatte yapılmasıdır.

Hamilelikte Aşırı Tükürük Oluşumu

Döllenmeden sonra değişen hormon seviyelerinin bir sonucu olarak gebeliğin yaklaşık 6. haftasında sıklıkla görülebilir. Nadiren hamileliğin ilk ve son 3 ayında izlenen hızlı hormonal değişim dönemlerinde de görülebilmektedir.

Hamilelikte Baş Ağrıları

Hamileliğin ilk dönemlerinde baş ağrıları hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar ancak hamilelik döneminde kadının dolaşım sisteminde bulunan kan hacminde ki normal artış nedeniyle de görülebilir.

Hamilelikte Şişkinlik ve Kabızlık

Hamileliğin ilk üç ayında yaygın olarak hem şişkinlik hemde kabızlık görülür. Progesteron hormonunun bağırsak hareketlerini yavaşlatması ile şişkinlik ve kabızlık oluşmaktadır.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?