Ekmek Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

yeSim - 29.04.17 tarihinde yayınlandı.

1950’li yıllarda ekmek, toplumun en önemli besin kaynaklarıydı. Ekmekte yer alan minaraller, vitaminler, diyet lifleri ve proteinler, ekmeği karbonhidrat yuvası olmaktan çıkararak yaşamsal bir gıda haline getirmişti. Doğru şekilde tüketildiği takdirde ekmek diyeti zayıflayarak kilo vermeye de olanak sağlamaktadır.
Ekmek diyeti sayesinde 5 kilo verecek bu sayede de inceleceksiniz. Bu diyeti uygularken sağlınız bozulmayacak.
Ekmek diyeti sayesinde günde 1200 ile 1.600 kalori arasında tüketebilirsiniz. Bu diyete ekmek diyeti adı verilmesinin asıl sebebi 4-5 öğünlük diyet menüsünün hemen hepsinde ekmek parçası yenilmesidir. Ekmek diyetinde insanlar kilo kilo ekmek yiyeceğini zannediyorlarsa yanılıyorlar. Günde en fazla 250-300 gram arasında ekmek tüketimi serbesttir. Ekmek diyeti uygulanırken çeşit olarak organik tam buğday ekmeğinin yenilmesi önerilmektedir. Bazen menüyü çeşitlendirmek için menüye kepek ekmeği, çavdar ekmeği veya esmer ekmek de eklenebilir.

Ekmek Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Ekmek Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Sulu Ekmek Yağa Dönüşmez

Diyet yapılırken yağsız et ile peynir çeşitleri, balık, sebze ve meyve yemek serbesttir. Tereyağı ve margarin de kalori almamak için sadece kahvaltıda az bir miktar yenilecektir. Yağsız süte az miktarda şeker atılabilir. Şeker bunun dışında kesinlikle yasaktır. Ekmek diyeti yapılırken kalorisi düşük içecekler tüketilmelidir. Ekmek ve su birlikte yenildiği zaman vücuda olumlu katkı yapar. Vücut sulu ekmeği yağa dönüştürememektedir. Ekmeğin içinde yer alan liflerin sindirimi zordur. Vücuda enerji vererek kalori yakılır. Konsantre meyve suları içerdiği yüksek kaloriden dolayı ekmek diyetinde tercih edilmemektedir. Mate yaprağı çayı, biberiye çayı, yeşil çay, papatya çayı, adaçayı, zencefil çayı vb. bitkisel çayların içilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur.
Ekmek diyeti hamilelere tavsiye edilmemektedir. 7 günlük diyet kürü zarfında günde 1 saat yürüyüş ve kardiyo egzersizi yapılırsa daha hızlı kilo verilir.
Bazı internet siteleri her öğün 4-5 dilim ekmek yenilebileceğini söylemektedir. Bunun ekmek diyetinde herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Tek tip beslenerek diyet yapılamamaktadır. Bu tür diyet yapılarak sağlık bozulur. Diyet bu şekilde yapıldığı takdirde soluk hastanede alınacaktır. Hazırlanan menülerde her ana öğüne 1 dilim ekmek ilave edilecektir. Ekmeksiz öğün olmayacaktır. 1200 kalori 10 günlük bir menüye tekabül edecektir.

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?