Reklam Alanı

Düzensiz Adet Neden Olur?

Özgür - 14.05.17 tarihinde yayınlandı.

Düzensiz Adet Neden Olur; Adet döngüsü her kadın için farklılık gösterir. Ortak döngülerde periyot her 25 ila 29 gün arasında gerçekleşirken, 23 ila 29 günlük zaman aralığının düzenli döngüler de görülebilir. Bir veya iki ayda bir bu döngüde bozulma ortaya çıkabilir.

Düzensiz dönemlerin birçok nedeni vardır. Stres, aşırı kilo alımı veya fazla egzersiz, zayıf beslenme alışkanlıkları, madde bağımlılığı gibi yaşam tarzı problemlerinden, ya da hormonal dengesizlik veya uterusta kist oluşumu gibi altta yatan tıbbi bir durumdan dolayı adet düzensizliği görülebilir. Düzensiz dönemler, kemoterapi veya gebelik sonrası gibi tıbbi tedavilerin bir sonucu da olabilir. Düzensiz adet döngüsünün en yaygın nedeni hormonal dengesizliktir. Yine bu hormonal dengesizlik stres, hamilelik, ameliyat, ilaçların yan etkileri veya tiroid bezinde dengesizlik gibi altta yatan bir tıbbi durum nedeniyle de ortaya çıkabilir. Düzensiz dönemlere neyin sebep olduğuna bağlı olarak, düzensiz dönemler için tedavi verilebilir.

Düzensiz Adet Neden Olur
Düzensiz Adet Neden Olur

Adet Düzensizliği Tedavisi

Düzensiz adet Dönemleri İçin tedavi Jinekolog tarafından belirlenir. Bunun tıbbi nedeni araştırıldıktan sonra sorun çözümüne yönelik tedavi yapılır. Sorunun ne olduğu ortaya çıktıktan sonra, düzensiz dönemler için tedavi başlayabilir.

Adet Düzensizliğinde Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Adet düzensizliğinin tıbbi tedavisinde altta yatan bir durumun bir sonucu olduğu tanısı varsa tedavisi düzensiz menstruasyon ilaçlarıyla veya ameliyatla yapılır. En sık görülen tanı tiroid hastalığıdır. Durum, uygun hormonal takviyeleri ve yaşam tarzı yönergeleri ile düzeltilir. Kontraseptiflerin kullanılması nedeniyle düzensiz dönemler de oluşabilir. Sorunun esas sebebiyle baş edebileceğiniz düzensiz dönemlere karşı bir tedaviyi uygulamak için doktorunuza danışın.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Düzensiz adet periyotlarının en kolay çözümü veya tedavisi içerisinde genellikle olumlu yaşam tarzı değişiklikleri yer alır. Sağlıklı beslenme, sigarayı ve alkolü bırakma düzenli egzersiz yapma ve stresle baş edecek bir tedavi görmek gibi basit önlemler, büyük fark yaratabilir. Ayrıca, Hatha yoga gibi bütüncül vücut zihin egzersizleri uygulamaya yardımcı olur.

Bitkisel Tedavi

Düzensiz dönemlere karşı doğal çözümler arıyorsanız, bitkilerin faydalı oldukları bilinir. Pek çok şifalı otların doğal olarak vücut fonksiyonlarını düzeltmeye yardımcı olan tıbbi özellikleri vardır. Bunlar içmek için güvenlidirler ve yan etkilere neden olmazlar. Düzensiz dönemlerle başa çıkmada yardımcı olabilen otlar maydanoz ve zencefildir. Vücudunuzdaki herhangi bir iç dengesizliği gidermek için diyetinize bunlardan ekleyebilirsiniz.

Düzenli olarak egzersiz yapmak ve stresi yok etmek de büyük fark yaratabilir. Yine de adet düzensizliği tedavisi için mutlaka doktora görünmeniz yararlı olacaktır. Eğer altta yatan tiroid hastalığı veya hormonal dengesizlikler varsa bu durum vücudun diğer fonksiyonlarını da olumsuz etkiler.

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?