Reklam Alanı

Adet Düzensizliğinin Nedenleri ve Tedavisi

Özgür - 14.10.18 tarihinde yayınlandı.

Her sağlıklı kadın ergenlik döneminden başlayarak düzenli bir şekilde adet görür. Bu adet döneminde yaşanabilen bir sorun da adet düzensizliği olarak karşımıza çıkar. Başladığı ilk dönemlerde düzenli bir şekilde olmaması, çok büyük bir sorun teşkil etmez. Sonraki dönemlerde yaşanan düzensizlikler de pek çok nedene göre değişim gösterebilir. Bunun için de en kısa zaman içerisinde gereken önlemlerin alınması, kadın sağlığı açısından büyük önem taşır.

Adet Düzensizliği Nedir?

Normalde görülmesi gereken dönemden daha uzun ya da kısa dönem içerisinde görülen adet kanamaları adet düzensizliği olarak adlandırılabilmektedir. Bu dönem arasını da 21 günden az ya da 35 günden fazla olarak belirlemek mümkündür. Genital bölgenin kadınlar için tüm vücudu çok rahat bir şekilde etkilemesinden dolayı da, böyle bir duruma kayıtsız kalınmadan gerekli müdahalelerin yapılması en sağlıklı seçim olacaktır.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri ve Tedavisi
Adet Düzensizliğinin Nedenleri ve Tedavisi

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Adet kanamasının düzgün ve düzenli bir şekilde seyir edebilmesi için dört unsurun sıkıntısız bir şekilde işlemesi gerekmektedir. Bu unsurlar da; hipofiz, rahim, yumurtalık ve hipotalamus olarak görülür. Herhangi birisinde yaşanacak olan küçük bir sorun, adet döneminin düzensiz bir hale gelmesine neden olabilmektedir.

Bu unsurlara neden olan pek çok konu da vardır. Özellikle de beslenme düzeninin büyük önem taşıması gerekmektedir. Sağlıklı besinlerden dolayı, belirtilen dört unsurdan birisi sorun yaşayabilecektir. Günlük su tüketiminin de aynı şekilde düzenli olması gerekecektir. Diğer bir adet düzensizliği nedeni de aktif cinsel birleşme sonucunda oluşabilecek olan hamileliktir. Bunun için de belirtiler ve doktor muayenesi daha sağlıklı bir sonuç alabilmek için önem taşımaktadır.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Kadınların günlük yaşamlarında da sıkıntı yaşadıkları adet düzensizliğinin bir an önce tedavi altına alınması gerekecektir. Bu hastalığa bağlı olabilecek pek çok neden bulunduğu için doktor kontrolü en sağlıklı seçim olarak görülmelidir. Başka bir hastalığa bağlı olarak alınan ilaçların da adet düzensizliğine yol açabileceği için, öncelikle bu düzensizliğin nedenleri düşünülmeli ve buna bağlı olarak da tedavi süreci başlatılmalıdır diyebiliriz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?