Çalışan Müslüman Kadınların Günümüzdeki Problemleri

Özgür - 14.11.18 tarihinde yayınlandı.

Çalışan Müslüman Kadınların Günümüzdeki Problemleri

Müslüman kadınlar son 15-20 yıldır evden ziyade iş hayatında da yerini aldıklarını görmekteyiz. Ekonominin geliştiği kültürde kadınlarda bu kültürün içinde olmak adına iş yaşamında çeşitli mesleklerde görev alıyor. Hatta eğitim alanında da kadınlar açısından baktığımızda büyük gelişim yaşadık. Peki bu büyük gelişmeyi yaşarken, kadınlara sunulan ortamlarda kendilerini rahat hissedecek çalışma ortamları hazırladık mı?

İslam dininde kadınların çalışması haramdır ibaresi yoktur. Fakat bu anlamda bazı sınırlamalar getirilmiştir. Bu sınırlamalara uyulmadığı takdirde haram noktası belirlenmiştir. Şunu hemen belirtelim ki kadınlar ve erkekler için çalışma yaşamındaki haram noktası aynıdır. Yani burada bayanlarımızın çalışma yaşantısını ele alırken erkekler içinde geçerli olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

Örtünme Problemi

Her ne kadar artık ülkemizde bu sorunu aşmış olduğumuz görüntüsü yansıyorsa da aslında uygulama da bu zaman zaman problem oluşmaktadır. Özellikle bayanların dış görüntüsü konusunda takıntılı olan patronlar yüzünden kapalı bayanlarımızın iş bulacakları yerleri tercih ederken ona dikkat ediyorlar. Hatta bazı şirketler, kurumlar, iş yerleri bu tarz kadın çalışanı istemedikleri açık açık belirtiyorlar.

İbadetlerini Yaşamadaki Sorunlar

Kadınlarımızın ibadetini yapması için en büyük problemlerden biri gerekli ortamların sağlanmamasıdır. Öyle iş yerleri var ki mesai saatlerinde 5-10 dk daha ara verilmesini hoş karşılamamaktadır. Kullanacakları lavabo, namaz kılacakları ortam bulunmayan iş yerlerinde bayanlarımız zor durumla karşı karşıya kalmaktadır. Oysa bu ortamlar her iş yerinde sağlanması gerekir. Bayanlarımızın buna hakkı vardır.

Çalışan Müslüman Kadınların Günümüzdeki Problemleri

Çalışan Müslüman Kadınların Günümüzdeki Problemleri

Çalışma Ortamındaki Erkek Çalışanlarla Durumu

Çalışma yaşamında kadınların bulundukları ortamda zaman zaman erkek çalışanlara rastlarız. Bu arada önemli olan kadının kendi halini korumasıdır. Yani bulunduğu ortamda bir erkek çalışanla baş başa kalmamaya dikkat etmelidir. Kadınlarımız bu noktada hassas davranmaya dikkat etseler de erkeklerin aynı hassasiyeti gösterdiklerini düşünmüyoruz. Hatta bu konuda kadınları yadırgadıklarını, gerici düşünceler içinde oldukları konusunda yargıda bulunuyorlar. Oysa bir kadın çalışmak zorunda ise ve bu mecburiyeti varsa lütfen erkeklerin de aynı hassasiyeti koruması lazımdır. Eğer ki bu hassasiyeti korumadıkları bir ortamda çalışmak zorundalar ise lütfen kazançlarına haram kattıklarını unutmasınlar. O ortamda çalışmamaları kazanacakları paradan daha önemlidir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?