Reklam Alanı

Bebeklerde Öksürük ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Özgür - 17.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Öksürük ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde Öksürük ve Doğal Tedavi Yöntemleri; Bir hastalık belirtisi olabileceği gibi bebeklerde öksürük; boğazda ya da solunum yollarındaki tahriş edici bir maddeye karşı tepki sonucu da olabilir. Akciğer enfeksiyonlarındaki veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlayan öksürük kuru gıcıklı olabilir. Bu pek ciddi bir sorun değildir. Soğuk algınlığı esnasında burun akıntısı geriye giderek solunum borusunu tahriş etmektedir. Öksürük, vücudun ana soluk borusuna yabancı bir cisim kaçarsa bunun atılmasına yönelik de olabilir. Bebeğin yanında sigara içilirse, sigara dumanı solunum yollarını tahriş eder ve kuru öksürüğe neden olur. Kuru öksürüğe enfeksiyonları da yol açabilir.
Öksürük balgamlı ise öksürük şurubu kesinlikle kullanmamalıdır. Böyle durumlarda amaç öksürüğün kesilmesi değil, öksürerek balgamın atılmasıdır. Anne babalar öksürürken bebeği yüzükoyun dizine yatırılmalı ve bebeğin sırtına hafif hafif vurularak balgamın çıkması sağlanmalıdır.
Bebek geceleri öksürüyorsa yastığın altına destek konularak dik yatması sağlanır. Bu sayede sümük boğazdan aşağılara kayarak tahrişe yol açmamış olur. Tahrişi önlemek için yüzükoyun ya da yan yatırmak mantıklı olacaktır.
Bebeğin odasını nemli tutmak boğazda tahriş oluşmasını engelleyecektir. Bunun için bir çaydanlık suyu kaynatmak yeterli olacaktır ya da camı hafif aralık bırakmak odadaki havasının kurumasını önleyecektir. Ayrıca odayı sıcaklığı da fazla olmamalıdır.
Yatmadan önce bebeğe ılık bir şeyle içirmek boğazın yumuşamasını sağlayacaktır. Salgı oluşumunu artırdığı için altı aylıktan büyük çocuklara süt verilmemelidir. 18 aylıktan büyük çocuklara birkaç damla ılık suyla birlikte eritilmiş bal ve limon sıkılarak hazırlanan içecek verilebilir.

Bebeklerde Öksürük ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Öksürük Geçirmek İçin Bazı Doğal Yöntemler

Bebeğe bitki ve elma kabukları ile hazırlanan doğal bir çay içirebilir. Bir çaydanlığın içine taze soyulmuş elmanın kabukları, çekirdekleri, 1-2 tane karanfil, az ıhlamur, tarçın kabuğu ve 1 dilim limonu konularak kaynatılır. Ilıması takiben bebeğe içilir. Bebek eğer 1 yaşından büyükse hazırlanan çaya bal ilavesi de yapılabilir. Ihlamur ve ayva yaprağı kaynatılarak bebeğe içirilebilir.
Bebeklerde Öksürük Tedavisi
Bir yaşından büyük çocuklara öksürük tedavisi için pekmez ve karabiber ikilisi de verilebilir. İki tatlı kaşığı dut pekmezine çok az karabiber koyularak bebeğe günde 1 kaşık verilebilir. Bu yöntem öksürüğü hızla kesebilir.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?