Reklam Alanı

Bebeklerde Diş Çıkartma Belirtileri

Özgür - 17.02.18 tarihinde yayınlandı.

Bebekler 4 aydan başlayarak 3 yaşına gelene kadar diş çıkarma sürecine girerler. Bu süreçte anne ve babaların hem çok sabırlı olmaları hem de bu süreçte nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Bebeklerin girdiği bu süreçte uzun ağlama nöbetleri uykusuz geceler ve yüksek ateş bu sürece eşlik edebilir. Anne ve babalar diş çıkarma sürecinde bebeklerine nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Diş çıkarma Her bebek için aynı ayda başlamaz kimi bebeklerde 4 aydan itibaren başlayan bu süreç kimi bebeklerde daha geç yaşanır. Diş çıkarmanın en belirgin belirtisi bebeklerde huysuzluk Ateş ve dişlerini kaşımak için eşyalara sürtünmek isteğiyle kendini gösterir.Bebeklerde Diş Çıkartma Belirtileri

Diş Çıkaran Bebekler

Diş çıkaran bebekler özellikle huysuzlukları ile bilinir anne ve babalar uykusuz geceler geçirmelerine neden olan bu süreçte sakin kalmaları gerekir. Diş çıkarma uzun bir süreçte gerçekleşir. Ağrı ve ateşin eşlik etmesiyle ağlama nöbetleri başlayabilir. Bu dönemde bebeklerde geçmeyen ağrılar ve kaplamalar için doktora başvurulması gerekir. Doktorun yazacağı bebeklere uygun ve bebeğiniz yaşına uygun ağrı kesici şuruplar imdadınıza yetişebilir.

Bebeklerde Diş Çıkartma Belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkartma Belirtileri

Diş Çıkaran Bebeklerin Davranışları

Bebekler diş çıkarma sürecine girdiğinde kaşınan dişlerini sürtmek isterler. Özellikle ısırma eğilimine girerek kaşınan dişlerini geliştirmek isterler. Bebeğinizin mikrop kapmasını engellemek ve kaşınan dişlerinin çıkmasına yardım etmek için yumuşak ağızlıklar almanız gerekir. Genellikle içi su dolu olan veya yumuşak dokuda olan bu ağızlıklar hem bebeğin çenesine zarar vermeyecek hem de kaşıntının hafiflemesine sebep olacaktır.

Diş Çıkaran Bebeklere Yapılması Gerekenler

Diş çıkarmak çoğu kez bebekler için sancılı bir süreçtir. Huysuzlaşan bebeklerde ateş başladığı zaman paniğe kapılmamanız gerekir. Yüksek ateş durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. Bebeği bolca emzirmek hem diş yapısını sağlamlaştırır hem de bebeğin huysuzluğunu giderir. Bebeği uyutmak bu dönemde zor olabilir. Ağrılı diş çıkartma döneminde bebek ağrıyan tarafı kaşımak için ellerini götürebilir. Doktorun vereceği ağrı kesicilerin kullanabilirsiniz. Bu dönem geçici olup sakin kalmanız gerekir. Bebeğiniz dişlerini çıkardığında daha mutlu olacak ve sonraki dişler daha kolay çıkacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?