Reklam Alanı

Bebeklerde Ağız ve Göz Hastalıkları

HbY - 01.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Ağız ve Göz Hastalıkları, Bebeklerin doğumdan itibaren ilk üç yılı itibariyle bir kaç hastalıkla karşılaşılması çok sık görülür. Bunlardan bazıları  Pamukçuk,  Göz Akması ve yaşarması, şaşı gözlerdir.  Bu hastalıklarla ilgili detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Bebeklerde Pamukçuk Oluşumu

Bebeklerde pamukçuk ağızda olan hafif bir mantar iltihabıdır. Bundan sanki süt kaynağı parçaları yanaklara dile ve damağa yapışmış gibi bir görünüş vardır. Fakat süt kaymağı gibi bunlar öyle kolaylıkla silinip çıkarılamazlar.

Eğer bunları ovuşturacak olursanız kabuk kalkar ve alttaki cilt hafifçe kanar ve iyice de kırmızı renklidir. Pamukçuk bebeğin ağzını rahatsız eder. Bu rahatsızlığını süt emerken gösterir.

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur?

Emziklere dikkat edilmezse bebeğin ağzının pamukçuk olması ihtimali fazladır. Fakat bu fevkalâde bakılan bebeklerde de gözükür. Eğer bundan şüphe ediyorsanız hemen teşhis ve tedavi için doktora baş vurun. Eğer doktordan fikir almakta gecikirseniz sütünü içtikten sonra bebeğin 15 gram kaynatılmış suyu içmesi veya bunu bir parça steril pamuktan emmesi faydalıdır. Bu ağzındaki sütleri çalkalayıp götürür ve pamukçuk mantarına da daha az yaşama imkânı bırakır.
Diş etlerinin iç kısımlarının rengi sizi şaşırtmasın. Burada üst azı dişleri çıkacaktır ve normal olarak diş etinin rengi çok soluktur. Bazen pamukçuktan şüphelenen anneler, bunu görünce bebeğin hastalığa tutulduğunu sanırlar.

Diş etlerinde kistler. Bazı bebeklerin diş etlerinin sert kenarlarında inci gibi beyaz bir veya iki kist gözükür. Bunları görünce diş sanabilirsiniz, fakat kistler çok yuvarlaktır ve kaşığa değince ses çıkmaz. Bunlar önemli değildirler ve zamanla kaybolurlar.

bebeklerde-agiz-ve-goz-hastaliklari-pamukcuk-sasilik-gozyaslari
bebeklerde-agiz-ve-goz-hastaliklari-pamukcuk-sasilik-gozyaslari

Bebeklerde Göz İltihabı

Bebeklerin çoğunda doğduktan bir kaç gün sonra gözlerinde hafif bir iltihap olabilir. Bu mikrop kapmaları önlemek için doğumdan hemen sonraki ilâçlar yüzünden olur.
Eğer daha sonra bebeğin göz aklarını kanlı gösteren hatta pembemsi bir renge sokan bir iltihaplanma varsa bu bir mikrop kapma olabilir ve hemen doktor çağırmak gerekir.

Kirpik dibi iltihabı

Bir çok bebekte daha ilk aylar da genellikle tek gözde olan ve belirip belirip kaybolan hafif, fakat kronik bir göz kapağı iltihaplanması vardır. Genellikle rüzgârlı havalarda göz sulanır ve yaş gelir. Beyaz bir madde göz pınarlarında ve göz kapakları kenarlarında toplanır. Bu madde yüzünden bebek ilk uyanınca göz kapakları birbirine yapışmış halde olabilir. Bu durumun nedeni tıkanmış göz yaşı kanalının tıkanmasıdır. Bu göz yaşı kanalları gözlerin iç tarafında küçük delikler halinde başlar ve önce burna doğru ve sonra göz oyuğunun yanından geçerek burun boşluğuna girer. Bu kanal kısmen tıkandığı zaman göz yaşları meydana geldikleri kadar süratli şekilde kanaldan akamazlar. Onlar gözde toplanır ve yanaklara akarlar. Göz kapakları da hafifçe iltihaplanır. Çünkü göz yaşları sayesinde gerektiği kadar temizlenememektedirler. Doktorun gözleri görmesi ve teşhisi koyması gerekir tabii.

Bu durum hakkında ilk bilinmesi gereken şey bunun pek sık gözüktüğü ve ciddi olmadığı, aynı zamanda göze zarar vermediğidir. Bu durum uzun aylar devam edebilir. Bir çok halde bir şey yapılmadan bu durumun geçtiği görülmüştür. Ama bir yıl sonra durum hâlâ rahatsızlık veriyorsa bir göz doktoru bu kanalı basit bir ameliyat ile açabilir. Göz kapakları birbirine yapışırsa asit borikli suya batırılmış olan bir parça steril pamukla bu biriken maddeyi silip çıkarırsınız. Asit borikli suyu eczaneden alabilirsiniz. Bazen doktor kanala masaj yapılmasını söyler, fakat bunu nasıl yapacağınızı öğrenmedikçe bu işe kalkışmayın. Tıkanan bir göz kanalı gözün akını kızartmaz. Eğer gözler kanlanmışsa başka bir bozukluk vardır ve doktora baş vurmanız gerekir.

Bebeklerde Şaşı Gözler

İlk aylarda bebeğin iki gözünün de içeriye veya dışarıya bakması sık rastlanan bir şeydir. Bebek büyüdükçe gözler düz ve doğru bakmaya başlar. Eğer gözler daima veya sık sık içeri veya dışarı kayıyorsa bu ilk aylarda bile olsa veya 3 aylıkken durum düzelmese bir göz doktoruna baş vurmak gerekir. Bir çok zaman anne bebeğin gözleri normalken bunların şaşı olduğunu sanır. Bunun sebebi de bebeğin iki gözü arasındaki uzaklığın büyüklerdekinden çok daha geniş olmasıdır.
Anneler sık sık bebeğin karyolasının ayak ucuna oyuncak asmanın doğru olup olmadığını sorarlar çünkü bebek bunlara bakarken bazen şaşılaşır. Bir oyuncağı bebeğin burnunun ucuna asmayın. Fakat bunun bir kol boyu uzaklıkta bir yere asılması çok uygundur. Bir bebek elindeki bir şeye bakarken gözleri bir büyüğün yaptığından çok daha fazla iç tarafa doğru kayar. Bunun sebebi de kollarının çok kısa olmasıdır. O bizim daha az derecede yaptığımız bir şeyi tekrarlayarak gözlerini bir noktada birleştirmeye çalışmaktadır. Gözleri bu şekilde şaşı kalmayacaktır.
Yeni doğmuş bir bebekte bir göz kapağının daha düşük olması ve bir gözün diğerinden küçük gözükmesi de az rastlanan bir şey değildir. Bir çok durumda bu değişiklik bebek büyüdükçe gitgide fark edilmez bir hal alır.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?