Zatürre nedir? Zatürre’den korunma yolları nelerdir?

Özgür - 02.12.18 tarihinde yayınlandı.

Zatürre nedir? Zatürre’den korunma yolları nelerdir?

Havaların soğumasına paralel olarak zatürre gibi rahatsızlıkların yaşanmasında bir artış gözlenmektedir. Bu durum doğal olarak zatürre rahatsızlığına yönelik olarak pek çok sorunun akıllara gelmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda zatürre nedir? Zatürreden korunma yolları nelerdir? Gibi sorular sıklıkla dillendirilmektedir. İşte zatürre rahatsızlığına dair merak edilenler:

Zatürre; akciğerde yer alan hava boşluklarının iltihaplanması neticesinde oluşan bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Esasında zatürre rahatsızlığının ortaya çıkmış olması; ciddi bir sorununun oluştuğu anlamına da gelmektedir. Zira soğuk algınlığı ve grip gibi viral rahatsızlıkların ilerlemiş boyutu çoğunlukla zatürreyle sonuçlanmaktadır. Şayet zatürre tedavi edilmezse çok daha büyük sağlık sorunlarının yaşanılması kaçınılmazdır.

Zatürreden korunma yolları nelerdir?

Zatürre rahatsızlığı genel olarak 2 ya da 3 hafta içerisinde iyileşebilmektedir. Özellikle rahatsızlığın yoğun hissedildiği dönemde dinlenmek oldukça önemli olmaktadır. Ancak söz konusu rahatsızlığın yaşlı ve bebeklerde çok daha zor iyileştiği bilinmektedir. Yine kronik rahatsızlıkları bulunan bireylerde zatürre rahatsızlığının çok geç iyileştiği de bilinmektedir. Bundan dolayı; bebekler, yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları bulunanlar zatürre açısından ciddi risk içerisinde bulunan bireylerdir. Ciddi bir rahatsızlık olarak tanımlanması zatürreden korunma yolları nelerdir? Sorusunu sıkça akıllara getirmektedir.

Zatürre nedir? Zatürre'den korunma yolları nelerdir?

Zatürre nedir? Zatürre’den korunma yolları nelerdir?

İşte zatürreden korunmanın etkili yolları!

Zatürre tedavisi söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkmaktadır. Bu seçenekler arasında tıbbi yöntemler kesinlikle önerilmektedir. Bunun için alanında uzman olan bir doktora görünmek şart olmaktadır. Bununla birlikte evde yapabileceğimiz bazı şeylerin zatürreye iyi geldiği bilinmektedir. İşte zatürreden korunma yolları nelerdir? Sorusunun yanıtları:

  • Bol sıvı tüketilmesine özen göstermelisiniz
  • Sağlıklı beslenme hususuna özen göstermeniz şart olmaktadır
  • Meyve ve sebze tüketimi konusuna azami derecede önem göstermek gerekmektedir
  • Sigaradan mutlaka uzak durmak gerekmektedir
  • Rahatsızlık süresi boyunca dinlenmek çok önemlidir

Bütün bunların yanı sıra riski grupta yer alanların her yıl grip aşısı olmaları tavsiye edilmektedir. Yine hekiminizin önereceği antiyotikleri kullanmanız da önemli bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak antibiyotik kullanmanın ya etkileri düşünüldüğünde bu ilaçların kullanımında aşırıya kaçınılması gerektiği unutulmamalıdır.

 

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?