Reklam Alanı

Yüz Uyuşması Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

Özgür - 17.04.18 tarihinde yayınlandı.

Yüz uyuşması genellikle birçok insanın çektiği bir çeşit durumdur. Bazen ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyorken yine bazı durumlarda da geçici olarak meydana gelebiliyor. Örneğin soğuk bir havadan sıcak bir ortama geçtiğinizde veya aşırı sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçtiğiniz takdir de yüzünüzde uyuşmalar meydana gelebilir. Yine uyuşma durumu bazen de geceleri uyuduktan sonra sabah uyandığınızda oluşmuş olabilir. Bunların her birini ayrı ayrı makalemizde inceleyeceğiz. Yüz Uyuşması Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

Yüz Uyuşması Neden Olur?

İlk olarak uyurken yüzde uyuşmayı inceleyeceğiz. Yatağınıza yattınız ve gecenin bir vaktinde uyandınız veya sabah uyandınız ve bir bakıyorsunuz yüzünüz uyuşmuş. Bunun sebebi uyuyorken alabileceğiniz anormal bazı hareketler, pozisyonlar veya yine başka yapılabilen çeşitli eylemlerde anormal hareketler yine trigeminal dediğimiz sinir tiplerinde iltihaba veya baskılara neden olabilmektedir. Bu durumda da yüzünüzde uyuşma meydana gelir ancak bu uyuşma çeşidi kalıcı değildir.

Bir diğer uyuşma çeşidi de sinir sıkışmasıdır. Yüzümüzdeki sinir çeşitleri bütün yüzeyde hissedilmeyi sağlayabilmek için tam olarak üçe ayrılmaktadır. Yine sinir dalları, yaralanmadan, sarsıntılardan veya bazı tahrişlerden dolayı da daha sıkı olabilmektedir. Bu gibi durumlar ise yine genellikle zaman içerisinde geçmektedir. Sadece dinlenmeniz yeterli olabilir.

Yüz Uyuşması Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

Yüz Uyuşması Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

Yine yüzünüzdeki, boynunuzdaki veya daha farklı sinirlerin zarar almaları, yüzünüzde uyuşma ve karıncalanmalara neden olabilmektedir. Yine diyabet, nöropatinin de en sık karşılaşılan sebeplerinden olmaktadır ve yine felç için bir çeşit risk taşımaktadır. Yine yüzünüzde uyuşma hissediyorsanız diyabet hastaları açısından kesinlikle bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Yine yüz felci de yüzde uyuşma ile oluşan bir çeşit durumdur. Yüzün bir kısmında inme oluşmasına sebebiyet vermektedir. Nadiren de olabilse her iki tarafta da gözükebiliyor. Her sene 4,5 binde 1 kişi yüz felci geçiriyor.

Vitamin Eksiklikleri de yüzde uyuşmalara sebebiyet verebilmektedir. Vitamin eksikliği özellikle de B12 vitamininin eksikliği en sık gözüken tiptir. Bu durumda yine mide ameliyatı veya daha düzensiz olan beslenme şekillerinden de kaynaklanabilmektedir ve yine alkolik bireylerde çok daha sık karşılaşılmaktadır. Uyuşma ve çeşitli yanma durumları da bu durumun en önemli belirtilerinden olabilmektedir. B12 vitaminin yeteri oranlarda alınmıyor olması bu hastalığı tetikleyen unsurlardandır.

Yüz Uyuşmasında Farklı Nedenler

Yüzde uyuşmaya sebebiyet verebilen farklı durumlar da var. Bunlar ise depresyon, kaygı, panik atak, stres, migren ve yine anormal oranlarda uzun ve derin solunumlar yapılmasıdır. Yine yüzde zona ve reçete ile satılmakta olan bazı ilaçlar ile veya yasal olmayan ilaç tipleri de yüzde uyuşmaya sebep olabilir. MS’e ek olarak da yine sjögren sendromu benzeri otoimnün hatalık çeşididir.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?