Reklam Alanı

Yürüyen Kedi Balığı Özellikleri

HbY - 24.04.21 tarihinde yayınlandı.

Kemikli balıklar grubuna giren yürüyen kedi balığı özellikleri 3. sınıfına ait 34 familia dünyaca balık türünü kapsayan bir balık takımı olurken kedi balıkları genelde yassı tatlı su balıkları olmaktadır. Sadece birkaç türleri denizde çoğu ise tatlı sularda yaşamaktadır. Bu makalemizde Yürüyen Kedi Balığı Özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Pulları olmayan bu balıkların ağızlarından bıyıkları sarkarken bu bıyıklar tat alma ve dokunarak hissetme organları olmaktadır. Ağızları genelde aşağıya doğru yöneliktir ve bu yemeklerini suyun dibinde aldıkları anlamına gelmektedir.

Yürüyen Kedi Balığı Neden Tehlikelidir?

Yürüyen kedi balıkları göğüs ve sırt yüzgeçlerinin tam önünde dışarı çıkarıp tekrar içeri çekebildikleri dikenlere sahip olurken, bu dikenler onları balık iyen hayvanlara karşı koruması içindir. Tehlikede olan bir yürüyen kedi balığı bu dikenleri dışarı çıkarır ve bu sayede onu yutmak isteyen bir hayvan yutamaz ve bırakır. Kedi balığı güzel olan bir akvaryum balığı olurken akvaryum için hoş bir görüntü oluşturmaktadır.

Yürüyen Kedi Balığının Akvaryumda Bakımı

Akvaryum için hoş görüntü oluşturan bu balıklar asıl olarak yetiştiği yerler Güneydoğu Asya olurken buradan tüm dünyada popüler olmuştur. Boyları 100 santimetreye kadar dahi ulaşabilmektedir. Fakat akvaryum koşullarında da bu kadar büyüme imkanları bulunmamasından dolayı akvaryumda da 45 santimetre civarına kadar büyüyebilmektedir. Yürüyen kedi balığı avcı olan bir balık türü olurken yürüyen kedi balığı ağzına alabilecek büyüklükteki bütün balıkları avlayıp yiyebilmektedir. Bu balıklar kendileri gibi dayanıklı olan balık türleri ile bir arada yaşayabilir dayanıksız türler ise bu balık türü ile aynı akvaryumda yaşayamaz.  O nedenle kedi balığı bakımı araştırılmalı ve mutlaka doğru şekilde bakımları tamamlanmalıdır. Akvaryuma koyulacak yavru kedi balıkları kısa süre içerisinde büyümektedir.

Yuruyen Kedi Baligi Ozellikleri Besleme Yontemleri
Yuruyen Kedi Baligi Ozellikleri

Kedi Balıkları İçin Akvaryum Tercihi

Kedi balıkları için birçok akvaryum koşulunu sağlamak gerekmektedir. Kedi balığı akvaryum tercihi için akvaryum içerisinde en az 2300 litre su olması gerekmektedir. Erişkin bireyler için olup genç ve daha küçük olan kedi balıklarına da küçük akvaryumlarda da bakılabilmektedir. Akvaryumun yüksek olmasından ziyade uzun ve geniş olmasına daha da özen gösterilmelidir. Akvaryum kedi balıkları kaçma konusunda iyi olduklarından akvaryumu iyi kapatmak yararlı olacaktır. Kedi balığının uygun koşullarda beslemek gerekirken kedi balığı için akvaryum tercihi oluşturmak adına bir şeyler yapmak gerekmektedir. Akvaryum sürekli olarak 20 ve 26 derece arasındaki sıcaklıklarda tutulmalı ayrıca akvaryum ph değerleri de 5.5 ve 8.0 arasında olması gerekir.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?