Yumurtlama Dönemi Nedir?

Özgür - 30.09.18 tarihinde yayınlandı.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Yumurtlama dönemi yani ovülasyon olgunlaşmış yumurtanın yumurtalıklarından atılmasıdır. Yumurtlama dönemi iki adet arasında geçen süreye göre değişebilmektedir. Fakat genellikle yumurtlama adet döngüsünün tam ortasına rastlayan 11. ve 16. Günleri arasındadır.

Yumurtlama belirtileri;

Yumurtlama döneminde kadınlarda bazı değişimler gözlenmektedir. Bu belirtiler kadından kadına değişmektedir. Bu dönemde rahim ağzından yumurta akı kıvamında bir sıvı artışı görülmektedir. Kasık bölgesinde kramp, şişkinlik ve ağrı görülebilmektedir. Kimi zaman hafif bir vajinal kanama da bu döneme eşlik edebilir.
Vücut ısısında artış görülmekte, koku, tat ve görmede duyarlılık artmaktadır. Göğüslerde hassasiyet, dolgunluk ve libido artışı da yumurtlama olmadan birkaç gün önce kendini göstermektedir.
Yumurtlama döneminin belirlenmesi sayesinde hamile kalma olasılığı artmaktadır. Fakat bu bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir. Çünkü canlı kalan yumurta hücresi diğer günlerde de döllenerek gebe kalmaya neden olabilir.
Bebek sahibi olmak isteyenler ovulasyon dönemini belirleyip öncesi ve sonrasında ki 5 ya da 6 günlük süreçte gün aşırı cinsel ilişkiye girerse gebe kalma şansı artar.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Yumurtlama dönemi ne zamandır?

Düzenli regl kanaması yaşayan kadınlar genel olarak yumurtlama zamanı ile bir daha ki adet başlangıcında ki luteal faz olarak ifade edilen dönemdeki 14.günde yumurtlama yaşamaktadır. Yumurtlama zamanını hesaplarken de bir sonraki adetin başlangıç gününden 14 gün öncesi sayılır ve o gün yumurtlamanın olduğu tarih olarak kabul edilir.

Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

Yumurtlama dönemi hakkında örnek verecek olursak; 28 günde bir adet olan kadının yumurtlama zamanı adet gününden başlayarak 14.güne tekabül etmektedir. Eğer 30 günde bir adet görüyorsanız o halde yumurtlama zamanınız adetin ilk gününden başlayarak sayıldığında 16.güne denk gelmektedir.Ayrıca sitemizde yer alan uygulamamız ile kolayca yumurtlama döneminizi hesaplaya bilirsiniz.

Düzensiz adet gören kadınlarda ise bu luteal faz dediğimiz dönemlerde bozukluklar yaşanmaktadır. Eğer adet düzensizliğiniz varsa ve bebek sahibi olmak için yumurtlama döneminizi öğrenmek istiyorsanız o halde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına giderek öncelikle adetin düzensiz olmasında ki sebep araştırmalıdır. Nedeni belirlenemiyor ise hormon düzeylerinin takibi, yumurtlama zamanı için üretilen idrar kitleri ve ultrasonografik değerlendirmeler ile ovulasyon zamanınızı tespit ettirebilirsiniz.

Yumurtlama testi nasıl yapılır?

Kadınlar evde kolaylıkla yumurtlama testi yapabilirler. Bunun için eczaneden idrar kitleri alarak ovulasyonun meydana gelmesinde etkili olan LH hormonu yükselmesi tespit edilebilir. Yumurtlamada LH artışı ovulasyondan 24 ya da 36 saat öncesinde görülmektedir. Tahmini olarak belirlediğiniz ovulasyon gününden birkaç gün önce bu idrar kitleri ile her gün aynı saatte test yapmalı ve yumurtlamanın zamanı öğrenilmelidir. Sabah uyandıktan sonra ilk idrar kesinlikle olmaz. Çünkü bu idrarın test öncesi yanlış sonuç verme ihtimali vardır. Bu sebeple ilk idrarı yaptıktan sonra ki geçen sürede testi yapmalısınız. Ayrıca testi yapmadan 2 saat öncesinde fazla sıvı tüketmemenizde önerilir.

Yorumlar (1 Yorum)

    Nur Shay

    Bebek dusunen aileler icin cok aciklayici bir konu olmus. Bilgilendirme icin tesekkurler.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?