Reklam Alanı

Ygs Kimlik Yenileme Şartları

Özgür - 25.02.17 tarihinde yayınlandı.

Ygs Kimlik Yenileme Şartları

Ygs Kimlik Yenileme Şartları ; ÖSYM, YGS için başvuru yapan adayların ‘’çipli kimlik kartı’’ ile girmelerinin zorunlu olmadığını açıkladı. Sınava girecek olanlar, nüfus cüzdanları ve geçerlilik süresi olan pasaportlarını kullanabilecekler. Bunların dışında yeni kimlik kartları alınana kadar geçen süre için düzenlenen ve 15 gün geçerlilik süresi olan geçici kimlik belgeleri ile sınava giriş yapabilecekler.

Ygs kimlik yenileme şartları
Çipli Kimlik Kartı Zorunlu Değil 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından YGS’ye başvuru yapan adayların, çipli kimlik kartı ile girilmesinin zorunlu olmadığı bilgisini paylaştı. ÖSYM Basın Müşavirliği tarafından ‘’12 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan YGS için çipli kimlik kartı ile girilme zorunluluğu yok’’ açıklaması yapıldı. Konu ile ilgili olarak ÖSYM’nin resmi internet sitesinde de bir yazılı açıklama yapılmış durumda. İçişleri Bakanlığı’nın Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü doğum, kayıp, ve mevcut olan kimlik kartlarının geçerlilik sürelerinin sona ermesi ile tahrifat sebebi ile kullanılamayacak duruma gelen kimlik kartlarının yenilenme başvuru işlemlerinde, yeni bir kimlik kartı düzenlenme süresince 15 gün geçerli olmak üzere geçici kimlik belgesi verilmektedir. Bu yüzden adayların, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için yeni kimlik alma işlemlerini sınav günlerine bırakmamaları gerekmektedir.
Sınav Tarihi ve Başlama Saati Ne Zaman?
YGS için başvurular 18 Ocak 2017 tarihinde sona erdi. ÖSYM’nin resmi internet sitesinde bulunan sınav takvimine göre YGS’nin gerçekleşeceği tarih 12 Mart 2017. Saat 10:00’da başlayacak olan sınavın süresi 160 dakika. ÖSYM yaptığı son açıklama ile adayların saat 09:45 öncesinde sınav giriş binalarında hazır olmaları gerektiğini bildirdi. 09:45 itibari ile sınav giriş yerlerine hiçbir adayın girişine izin verilmeyecektir.

Sınav Giriş Yerleri Ne Zaman Belli Olur?

ÖSYM, sınavlara giriş belgelerini her yıl düzenli olarak yayınlamaktadır. YGS’den bir hafta ya da on gün öncesinde sınav giriş yerleri belli olacaktır.

Nüfus Cüzdanı Kaybolan Öğrenci Sınava Girebilir mi?

Kurumun almış olduğu güvenlik tedbirleri dolayısıyla sınav saatinde nüfus cüzdanı yanında olmayan adaylar sınava giriş yapamaz.

Sınav Zamanında Öğrencinin Yanında Ne Olmalıdır?

Öğrencilerin yerine başkalarının girmesini önlemek amacıyla belirli kurallar uygulanmaktadır. Belirlenen kurallara göre, öğrencilerin T.C. kimlik belgelerinin yanlarında olması gerekmektedir. Kimlik üzerinde T.C. kimlik numarası bulunması zorunludur. Kimlik dışında sınav giriş belgesinin siyah- beyaz veya renkli çıktısının da bulunması gerekmektedir. Adaylar isterlerse pet şişe içerisinde su da alabilirler. Pet şişe üzerinde herhangi bir yazı olmaması gerekmektedir. Bu belirtilenler dışında sınav giriş binasına herhangi bir şey getirilmemesi gereklidir.

Sınav Esnasında Öğrenci Ne Yapmalıdır?

Sınav süresince sürekli olarak saate bakılarak konsantrasyon dağıtılmamalıdır. Saate sürekli bakılması hem stresin artmasını sağlayacak hem de sürecin iyi bir şekilde değerlendirilmesini önleyecektir. Özellikle sözel sorularda ilk yapılması gereken paragraftan önce soru kökünün okunmasıdır. Soru kökü okunduktan sonra paragraf okunmalıdır. Öncüllü sorularda ise ilk olarak sorunun maddeleri okunmalıdır. Sınav esnasında öğrenci heyecanını kontrol altında tutmaya çalışmalıdır. Bir yıl boyunca sınav için yapılan yoğun hazırlığa rağmen heyecan ve stres kaynaklı olarak bilgiler unutulabilir. Bu yüzden heyecanın kontrol altına alınması öğrenci için çok büyük bir avantajdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?