Reklam Alanı

Yenidoğan Bebekler İçin Yastık Kullanımı

Özgür - 30.03.17 tarihinde yayınlandı.

Yenidoğan Bebekler İçin Yastık Kullanımı

Yenidoğan Bebekler İçin Yastık Kullanımı ; Süslü yatak-yastık takımları bebek doğmadan evvel anne adayları tarafından yapılan alışverişler esnasında çokça ilgi gören şeylerdir. Görüntüleri ne kadar da şık olsa aslında yenidoğan bebeği yastıkta yatırmak sağlıklı bir yöntem değildir. Boğulma riskinden dolayı bebek, ilk bir sene yatarken yastık kullanılmamalıdır, eğer doktor söylerse bu süre iki yıla kadar uzatılabilir. Yastık, ilk başlarda ince olmalıdır.
Yenidoğanın boyun kısmı kısadır ve bir yetişkinin ihtiyacı olan yastık desteğine gereksinimi yoktur. Boğulma riskine ilave yenidoğanın boyun kasları ve omurilik gelişimi için yastık kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Yenidoğan bebekleri sağlıkları açısından; düz, yastıksız bir zeminde yatırmak ve yatakta büyük oyuncaklar bulundurmamak gerekmektedir. Özellikle ilk bir yılda görülen ani bebek ölümlerinin nedenleri arasında yumuşak yastık yatmak ile büyük, yumuşak oyuncakların yatakta bulunması ilk sıralarda yer almaktadır.
Bir diğer önemli husus ise yenidoğan bebeklerin asla yüzüstü uykuya yatırılmamasıdır. Bebeğin gelişimi için uyanıkken yüzüstü pozisyonda oyunlar son derece faydalıdır. İlk altı aylık süre zarfında yüzüstü pozisyonda yenidoğanlarda uyumak riskli olduğu için tavsiye edilmemektedir.

Yenidoğan Bebekler İçin Yastık Kullanımı

Yenidoğan Bebekler İçin Yastık Kullanımı

Anneler bazı durumlarda hep aynı pozisyonda yatan bebeklerin kafasının şeklinin bozulduğundan şikâyetçi olmaktadır. Böylesi durumlarda da bebeğin yüzüstü pozisyonda yatması önerilmemektedir. Bebeğinizin uyurken pozisyonunu sürekli değiştirmek yani bir müddet sağ bir müddet ol tarafına doğru yatmasını sağlamak doktorlar tarafından önerilmektedir.
Genel olarak yastık kullanılması önerilmemektedir. Fakat yastık kullanımı için bazı özel durumlarda vardır. Baş bölgesinin yükseltilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı nörogelişimsel hastalıkları olan ve bundan dolayı çok fazla salya üreten, reflüsü olan bebeklerle özellikle emzirme sonrası yatarken artan reflüyü engellemek için baş kısmının hafifçe yükseltilmesi gerekmektedir. Bu durumlar için yatak yine düz, ancak hafif eğimli olmalıdır. Bu eğim için yatağın baş kısmına çok az açı verebilir, yine yatağın baş kısmının altına kalın olmayan bir pike veya yastık koyulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus yastığın bebeğin başının altına değil yatağın altına koyulmasıdır. Bebekler özel bir durumları bulunmuyorsa; yastıksız, düz bir zeminde, sırtüstü ve sık sık pozisyonları değiştirilmek suretiyle uyutulmalıdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?