Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Özgür - 18.02.18 tarihinde yayınlandı.

Ailenize yeni katılan o minik insan sizin hayatınızda bitmeyen ama tatlı bir telaş yaratıyor. Herkes gibi onun da yıkanmaya ihtiyacı var. Bebeklerin ilk banyosu filmlerde gürültü patırtılı anlatılıyor ama meraklanmayın, zamanla çok usta olacak, kendi başınıza bile yapabileceksiniz. Yeni doğan bebeğin vücudu hala doğal bir sıvı ile kaplıdır, zamanla emilir. Bu onun hastalıklara karşı doğal koruyucusudur. Bu nedenden ötürü yeni doğan bebekler dört beş gün yıkanmazlar. Doktorlar bundan sonrasında ise ilk bir ayda haftada bir gün yıkamanın yeterli olduğunu söylüyorlar. Eğer yaz mevsimindeyseniz sıcaklık durumuna göre iki günde bir yıkayabilirsiniz.Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebekler Suyu Severler

Her ne kadar ağlamaları şart olsa bile bebekler aslında suyu severler, huzursuz bebeklerin yıkandıktan sonra sakinleştiği çok görülmüştür. Düzenli aralıklarla banyo yaptırmak hijyen açısından en başta gelir. Yeni doğan bebeğin banyosu ne zaman yapılır konusu içinde söylenildiği gibi banyonun büyümeye katkı sağlayacağı fikri yanlıştır. Bebeğiniz yıkandıkça büyümez ama temiz ve sağlıklı olur. Uzmanlar bu arada göbek bağı düştükten sonra küvet banyosunun yaptırılabileceğini söylüyorlar. İşin pratiğini aldıktan sonra küvet banyosu hem anne hem de bebek için keyifli dakikalar anlamına gelecektir. Nasıl olacak sorusuna ise bebek nasıl yıkanır resimli anlatımlar size yardımcı olabilir. Gene de bu konuda anneanne veya babaannelerin en mükemmel yardımcı olduklarını unutmayın.

Bebeğe Banyo Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Örneğin oda sıcaklığınız 25 derecenin altına düşmesin, suyun sıcaklığı ise en az 37 derece olsun. Dirseğinizin dayandığı sıcaklık ölçüsü değişmez değer olarak her zaman geçerlidir. Bu arada onunla konuşun, gülümseyin, bunlar iletişimi güçlendirecektir. Banyo yapmayı da bebeğiniz sizin sayenizde sevecek, bırakın kol ve bacaklarını çırpsın. Banyo süresi ise en önemli konudur, beş dakikadan çok bebeği suda tutmayın. Yeni doğanlar için bu süre iki üç dakikayı geçmez, çünkü onlar daha çabuk üşürler. Yeni doğanlar için sabun falan kullanmayın, en az bir ay sabundan uzak durun. Bu arada önce vücudu, sonra başı yıkamak gerekiyor, bunu size en iyi anneniz gösterecek.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?