Reklam Alanı

Yaz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

yeSim - 22.06.17 tarihinde yayınlandı.

Özellikle yaz dönemlerinde doğa ile oldukça haşır neşir olduğunuz zamanlarda alerjiden dolayı yaz nezlesi olma oranınız oldukça yükselmektedir.Yaz nezlesi belirtileri ve tedavisi virüs kaynaklı olan yine bu yaz nezlesine sanılanın da aksine çok daha fazla denk gelinmektedir. Nezle veya yine gribe sebep olan 200’ün üstünde virüs türevinden rinovirüs benzeri virüsler de yaz aylarında çok daha aktif olmaktadır.

Yaz Nezlesi Nasıl Başlar?

Yaz nezlesinin birçok sebebi olabilmektedir. Ancak başlıca sebebi alerjidir. Yaz nezlesinin en yaygın sebepleri arasında yer almaktadır. Bir çeşit alerjiye maruz kalmanız yaz nezlesinin başlamasına sebebiyet verir. Fakat mevsimsel olarak bazı farklardan dolayı da çiçek, ağaç ve ot polenlerinin de alerjiye sebep olma ihtimalleri vardır.
Bir diğer sebep ise virüslerdir. Yaz nezlesine sebep olan virüsler ile kış döneminde nezleye veya yine gribe sebep olan virüs tipleri farklı olmaktadır. Yaz nezlesine de genel anlamıyla polio enterovirus benzeri rinovirüs tipleri sebep olabilmektedir.

Yine bazı sebepler de bu yaz nezlesine yakalanma durumunuzu yükseltebilmektedir. Bu sebeplere değinecek olursak;

  • Kapalı alanlarda uzun süre durulması
  • Kalabalık ortamlarda yine uzun süre kalınması
  • Klima gibi cihazlara uzun süre maruz kalınması
  • Ülkeler arasında yapılan seyahat tipleri
Yaz Nezlesi Nasıl Geçer? Belirtileri Nelerdir?

Yaz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Yaz Nezlesinin Belirtileri

Belirtiler grip, soğuk algınlığı ile aşırı derece de benzerlik gösterebilmektedir. Yine yaz nezlesi de kışın yaşadığımız nezle ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir ancak biraz daha hafif ve sıkıcı geçebilmektedir. Yaz nezlesinin belirtilerine gelecek olursak;

  • Baş ağrısı
  • Öksürme ve hapşırma şikayetleri
  • Burunda tıkanıklık
  • Aşırı derecede yorgunluk
  • Vücut kırgınlığı

Bunlara ek olarak bazı belirtiler de gösterebilmektedir. Yaz nezlesinin sebebi alerjik rinit ile başlamışsa yukarıdaki belirtilere ek olarak da yine gözlerde ve ciltte kaşıntı yaşanması ayrıca kızarmalar yaşanması da görülebilmektedir. Yine bunlara ek olarak vücudunuzda ateşlenme de görülebilmektedir.

Yaz Nezlesi Tedavisi

Alerji tipi olanlar için yaz nezlesinin sebebi alerji ise antihistaminik benzeri ilaç tipleri uygulanmaktadır ve bazı spreyleri de doktorlar kullanmanız için verebilir.
Yine öksürük için öksürmenizi daha çok veya tam tersi yok edecek bir ilaç verilebilir. Yine ağrılar ve burun tıkanıklığınız için de özel ilaç verilebilmektedir. Yaz nezlesi olduğunuzda mutlaka uzman bir doktora danışmanızı tavsiye ederim.

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?