Reklam Alanı

Vidalı Diş Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

HbY - 10.03.19 tarihinde yayınlandı.

Vidalı Diş Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

İşlevini yitirmiş, çürük yada doğuştan gelişmemiş olan dişlerin yerine yerleştirilen yapay dişlere vidalı diş denir. Bu makalemizde kadinveaile.net olarak Vidalı Diş Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Vidalı Diş Nedir?

Diş eti hastalıkları ve diş çürüğü gibi çeşitli sebeplerden dolayı işlevini yitirmiş veya doğuştan herhangi bir şekilde gelişmemiş dişlerin yerine yerleştirilen, çeşitli malzemelerden imal edilen yapay diş köklerine imlant adı verilir. Vidalı diş implant diş olarak da adlandırılmaktadır.

İmplant seçimi yapılırken, malzemenin biyolojik olarak uyumlu olması en önemli etkendir. Hastanın, implantı gerçekleştirilen dişi kendi dişi gibi kullanması gerekir. Ayrıca uzun ömürlü olması, temizliğinin ve bakımının kolay gerçekleştirilmesi aranan diğer özelliklerdendir.

Vidalı diş olarak da adlandırılan ve sağlık kuruluşlarına ek olarak muayenehanelerde diş hastalarına yapılan bir uygulamadır. İmplant tedavileri genel olarak 2-4 aylık süreci kapsar. Kemik kalitesinin son derece önemli olduğu bu uygulamaların ölçüleri kemiğe uygun yükseklikte ve genişlikte olmalıdır.

Vidalı Diş Tedavisi

18 yaşını dolduran ve kemik gelişimini tamamlayan tüm insanlarda işlevini yitirmiş yerine uygulanmaktadır. Güvenle uygulanabilen bu işlem için lokal anestezi yapılmaktadır. Buna bağlı olarak da hastalar herhangi bir şekilde acı duymazlar. Çoğunlukla aynı gün hasta taburcu edilir ve bir süre sonra eskisi gibi yemeye ve içmeye devam edebilir.

Tek diş eksikliklerinin çözümlenmesi, tam dişsiz durumlarda ve çok diş eksiklerinin çözümlenmesinde vidalı diş tedavisi yapılır. Diş hastalarının merak ettiği bir konu olan implant uygulanacak olan dişlerin çevresindeki dişlerin durumunu açıklamak gerekirse; herhangi bir şekilde komşu sağlam dişlere müdahalede bulunulmayacağı ve direk kemik içine yerleştirildiğini söyleyebiliriz.

Vidalı Diş Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?
Vidalı Diş Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Vidalı Diş Protez Uygulamaları

Çok diş eksikliklerinin giderilmesinde ise sabit protez uygulaması mümkün olmamaktadır. Bu uygulama için ise dental implant köprü kalıcı ve kurtarıcı olarak çözüm üretilmektedir. Az da olsa karşılaşılan tam dişsizlik durumlarında hastanın talebine uygun olarak iki tedavi seçeneği uygulanabilir.

Bu tedavilerden ilki; yeterli kemik seviyesi olan hastaların çene başına 5 implant yerleştirilmesi ve sabit porselen köprüler kullanılması gerekir. Diğer tedavi yöntemi ise anatomik oluşumların implanta el verişli olmadığı durumlarda çenelere iki implant yerleştirilmesi ve vidalı diş protezi için yuvalara oturtulmasıdır.

İmplant bakımı da son derece önemli bir uygulamadır. Dişlerin daha sağlıklı olabilmesi için doğal dişlerinize zarar vermemeli ve bakteriyel olarak temizlenmelidir. Bu sayede kızarıklık, kanamalar ve şişlik gibi problemler de çözüme kavuşturulur.

implant diş fiyatları

Özel sektörde diş implant fiyatları değişkenlik göstermektedir. Kamu hastanelerinde sigortalı veya emeklilere ücretsiz olan implant diş fiyatları için fiyata değil uygulanacak implant’ın dişinize uyumuna bakmalısınız.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?