Varis Tedavisine Etkili Çözüm

yeSim - 11.05.17 tarihinde yayınlandı.

Varis ile ilgili şikayetlerle birçok kadın hastanenin yolunu tutuyor. Varisler estetik ve sağlık açısından olumsuz etkilere sahipler basitçe toplardamarların tıkanması olarak açıklanabilecek olan bu durum bacakların derisinin hemen altından geçen ve bükülmüş ve genişleyen damarlar olan damarlarla kendini gösterir. Birçok kadın veya erkek varis sıkıntısı ile baş başa… Varislerden kurtulmak varis tedavisi görmek ile ilgili bilgileri aşağıda bulacaksınız. Ama öncesinde varis neden oluşur sorusunu cevaplayalım.

Varis Neden oluşur

Anne-babasında varis olanlar genetik olarak varis geliştirebilirler. Damar yapıları buna genetik olarak müsaittir. Damar vanalarının görevini yapmaması ve kanın kalbe istenen oranda çekilememesi sonucu oluşabilir.

Varis Tedavisine Etkili Çözüm

Varis Tedavisine Etkili Çözüm

Variköz Damarların Belirtileri

• Bacakların hafif şişlik oluşur
• Bacaklarda kaşıntı olabilir
• Hatta bacaklarda ağırlık varmış gibi bir his olabilir.
• Damarlar daha iri ve kabarık görünebilir.
• Bacaklarda çirkin görüntü
• Hormonal dengesizlik, özellikle genetik yatkınlığa sahip insanlarda genişleyen varislere neden olabilir.

Varise Ne İyi Gelir?

Bacakları gün içerisinde 15-20 dakika duvara yukarı doğru kaldırmak varise iyi gelir. Buz kullanmak varise iyi gelir. Şişmiş damarların üzerine buz kalıpları yerleştirmek faydalı olabilir.

Anti inflamatuar İlaçlar kullanmak

Anti inflamatuar ilaçlar bacaklardaki iltihaplanmayı veya şişmeyi azaltmak için yararlı olabilir ancak doktora danışmadan ilaç alınmamalıdır. Ayakları ve bacakları sıkan çoraplar giymek de varise iyi gelir. Düzenli egzersizler veya kardiyovasküler egzersizler yapmak varise iyi gelir.Variköz damarlarda kan akışının birikmesine engel olur. Kan dolaşımı ve dolaşım düzelir Vücudumuzda çok sayıda damar bulunmaktadır.

Bu damarlar, kalplerimize kan taşıyan kan damarlarıdır. Damarlar bu nedenle kan dolaşımı için çok önemlidir.  Şişmiş, Büyümüş ve bükülmüş damarlar kalbe karşı düzgün kan akışı sağlayamaz ve damarlar damar içine toplanır. Varis damarlar, bacaklarda ve ayak bileklerinde en sık görülen bükülmüş, büyümüş damarlar olarak gösterilebilir. Damarlar Neden Zayıflar? Fazla kilolu olmak, gebelik, gün boyu ayakta durmak veya uzun süre oturmak damarların zayıflamasına yol açar.

Bazen varis damarları derin damarlarda derin ven trombozu denilen tıkanıklığı gösterse de, çoğu kez ciddi değildir ve bazı ev yapımı  ilaçlar diyet ve egzersizle birlikte oturup ayakta durma alışkanlıklarının değiştirilmesi  ile tedavi edilebilir. Üzüm çekirdeği yağı ile varislere masaj yaparak da onları iyileştirebilirsiniz. OPC bu yağa anti-inflamatuar özellik kazandırmaktadır bu nedenle üzüm çekirdeği yağı yararlıdır.  Üzüm çekirdeği yağı masajı ayrıca hasar görmüş kılcal damarları ve kan damarlarını güçlendirecek ve onaracak ve kan dolaşımınızı artıracak etkiye sahiptir.

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?