Vajinal Akıntının Nedenleri ve Tedavisi

Özgür - 21.10.18 tarihinde yayınlandı.

Vajinal Akıntının Nedenleri ve Tedavisi

Kadın hastalıkları içerisinde yer alan vajinal akıntının genellikle günlük hayatı da tehlikeye sokması yönü ile korkulan hastalıklar içerisinde yer alabilmektedir. Bu hastalığın genellikle de ergenlik çağından başladığı bilinir. Uzmanların yapmış oldukları yorumlardan birisi de, bu hastalığın rutin hayattaki işleri yapmaktan bile alıkoyabilecek düzeyde olduğudur. Bunun için de hastalığın en kısa zaman içerisinde tedavisine başlanması ve böylece eski sağlığa kavuşmak gerekecektir.

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinada yer alan akıntı, vajinal akıntı olarak görülür. Şeffaf, kokusuz bir akıntı olması, vajinal akıntı içerisinde yer almasına neden olmaz. Bu kadın hastalığı içerisinde yer alan akıntının, genel olan fizyolojik akıntılardan daha farklı şekilde seyir edebileceği söylenmelidir. Kokuya sahip olan bu akıntıların, bel ağrısına da neden olabildikleri net bir şekilde görülebilmektedir. Normal akıntıdan daha yoğun bir şekilde olan vajinal akıntı, genel olarak kokusundan dolayı oluşan şikayetler ile anlaşılabilecektir. Adet günlerinde çok daha belirginleşen bu akıntının sarı ya da yeşil renkler ile karşımıza çıkabilecekleri görülür.

Vajinal Akıntının Nedenleri ve Tedavisi

Vajinal Akıntının Nedenleri ve Tedavisi

Vajinal Akıntının Nedenleri

Vajinanın hassaslığı kişiden kişiye göre farklılaşabilmektedir. Bu hastalığın genellikle de fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkığı yönünde araştırmalar tıp alanında yer almaktadır. Akıntının nedenleri arasında da vajinanın temizliğinde kullanılan parfümler yer alır. Doktorun önermediği şekilde kullanılan parfümlerin, her türlü mikroba çok açık olan vajinada zarar yaratabileceği görülür. Aynı zamanda markasız ve dermotolojik olarak test edilmemiş olan pedlerin de bu hastalığa sebebiyet verebileceğini söylemek gerekmektedir. Vajinal tamponlar ile birlikte, cinsel ilişki sırasında kullanılan prezervatiflerin de vajinal akıntıya sebep olduğu görülebilir. Bu gibi unsurların kullanılmadan önce test edilmiş olmaları oldukça büyük önem taşımaktadır.

Vajinal Akıntının Tedavi Yöntemleri

Günlük hayatta da kullanılan ve modaya göre şekillenen pantolonların özellikle de dar kesimli özellik içerisinde yer alan modellerin tercih edilmemesi tedavi için ya da bu hastalığa sebebiyet vermemek için büyük önem taşımaktadır. Yine aynı şekilde, tedavi için alınabilecek olan önlemlerden birisi de vajina temizliğidir. Yaşanabilecek sorunlarda da doktora başvurmak tüm bu hastalıkların önüne geçebilecek bir durumdur.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?