Ülkemizde Çocuk Ceza ve Islah Evleri

HbY - 17.03.17 tarihinde yayınlandı.

Ülkemizde Çocuk Ceza ve Islah Evleri, Türk Ceza Yasası uyarınca 18 yaşın altındaki suç işlemiş küçük gençleri ve çocukları ıslah etmek amacıyla faaliyet gösteren kurumlara, ıslahevi denilmektedir. Halk arasında Çocuk Cezaevi olarak ta adlandırılmaktadır.

Çocuk denilebilecek yaştaki mahkûmlar, infazlarını büyüklerle bir arada yaparsa bu onlar için tamir edilmesi güç psikolojik sorunlar oluşturur. Bundan dolayı “ıslahevi” kavramı ortaya çıkmış ve bu yapılar meydana getirilmiştir.

Ülkemizde ki İlk Ceza Islahevi Edirne’de Açılmıştır.

Türkiye’deki ilk ıslahevi, 1937 yılında Edirne’de açılmıştır. Günümüzde; Ankara, İzmir ve Elazığ’da üç ıslahevi ve yurdun çeşitli bölgelerinde beş adet olmak üzere toplamda sekiz tane çocuk cezaevi vardır. Çocukların psikolojik sorunları ile ilgilenilen bu kurumlarda, onların yetenekleri uyarınca sanat dallarına yönlendirilmeleri sağlanır.Ayı zamanda orada geçirilen zamanlarında kitap okumaya teşvik edilip kültür ve sanat alanında ki gelişmelerden de haberdar edilirler.

 

Ülkemizde Çocuk Ceza ve Islah Evleri, Cezaevlerinde Yatan Çocuk Sayısı
Ülkemizde Çocuk Ceza ve Islah Evleri, Cezaevlerinde Yatan Çocuk Sayısı

Çocukların Tahliyeden Sonra Suç İşleme Oranı Çok Yüksek

Ülkemizde Kaç Çocuk Hükümlü Bulunmaktadır ;
Adalet Bakanlığı verileri uyarınca Türkiye’de 12-17 yaş aralığında 525 çocuk hükümlü, bin 582 de çocuk tutuklu bulunmakta. Ülkemizde 120 bin çocuk ‘Ceza İnfaz Sistemi’ içerisinde. Tutuklanmayı takiben tahliye olan çocuklarda tekrar suç işleyerek cezaevine dönme oranı yüzde 60’lar seviyesinde. 2009 yılında disiplin cezası alan ve hapishaneye sevk edilen çocuk sayısı 26 idi. Bu rakam 2014 yılına gelindiğinde 263’e yükselmiş durumda.

Türkiye’de Yatan Çocuk Mahkumların Sayısı

Türkiye’de toplam 3 bin 493 Çocuk Tutuklu ve Hükümlü Bulunuyor

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü verileri ışığında ülkemizde 3 bin 493 çocuk tutuklu ve hükümlü bulunmakta. Mahkemeler tarafından tutuklu yargılanan çocukların tutukluluk süreleri 6 ay ile 2 yıl gibi uzunca bir zaman aralığında değişmekte.  Ayrıca 500 çocuk ta anneleri yüzünden cezaevlerinde bulunmaktadır.
Çocuk cezaevleri maalesef hak ihlalleri sürekli gündemdeki yerini koruyor. Çocuklar buralarda en temel haklarından yoksun kalıyor, aileleri ile sık sık görüşemiyor. Almaları gereken eğitimi yeterince alamıyorlar.

Ayrıca sağlıklı bir biçimde beslenemedikleri için hayatlarının devamında bir sürü sağlık problemi ile karşılaşıyorlar. Ayrıca Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdinde, çocuk cezaevleriyle alakalı olarak mahkum olmuş durumda.

Ülkemizin en önemli sorunlarının başında çocukların cezaevine konulması gelmektedir. Adı üstünde daha çocuk olan bu bireyler, o yaşlarda eğitim almaları vatanı ve milleti için daha da önemlisi insanlık adına faydalı işlerin altına imza atmalıdır. Bunun için de en önemli görev başta aileleri olmak üzere Devlete düşmektedir.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?