Reklam Alanı

Topuk Çatlamasına Çözüm

yeSim - 18.05.17 tarihinde yayınlandı.

Topuk Çatlaması nedir?

Topuk çatlamasını büyük bir bölümü genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir problem olarak bilinmektedir. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kadın ve erkeklerin büyük bir sorunu haline gelen bu hastalık uzun süre ayakta kalan , uzun süre yürüyüş yapan , sert ayakkabı tercih edenlerde ve menopoza girecek olan kadınlarda sıklıkla görülmektedir.

Topuk çatlamasına çözüm çatlaklar oluşmaya başladığı an her iki ayakta da ortaya çıkmaktadır. Yüzey çatlakları ile ortaya çıkan topuk çatlakları ilerleyen zamanlarda derine inerek ağrılı bir sürece girer. Derine inerek ağrılı bir süreç başlayan topukta tedavi edilmediği zaman enfeksiyon hastalığına kadar giden bir ciddi hastalığa dönüşmektedir.

Topuk çatlaklarının oluşmasında bir diğer etmende metabolik hastalıklardır. Örnek vermek gerekirse Şeker hastalığı , tiroid hastalığı, kronik rahatsızlığı olan hastalarında topuk çatlaması ile karşılaşması sıklıkla görülebilir.

Topuk Çatlamasına Çözüm

Topuk Çatlamasına Çözüm

Topuk Çatlağı Nasıl Tedavi edilir?

Bireyi oldukça zor bir sürece sokan hastalık topuk çatlağının ana nedeni kuruluktur. Topuk çatlakları yaz aylarında sıklıkla karşılaşan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Topuk çatlağını önlemek için birey yaz aylarında açık sandaletler yerine kapalı sandaletler kullanılması önerilmektedir ve pamuklu çoraplar giyilmektedir. Doğal yöntemler ile de topuk çatlaması önlenebilmektedir. Vazelin zeytinyağı karışımları topuk bölümüne uygulanması için oldukça uygundur.

Topuk çatlağı yüzeysellikten çok derine indiği ve enfeksiyona kadar ilerlediği takdirde mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Topuk çatlağı tedavisine başlamadan önce araştırılması gereken hastalıklar mantar, sedef, egzema olmaktadır. Hasta da bu tür hastalıların olmadığı kanıtlanınca topuk çatlağında enfeksiyon var mıdır bu araştırılır. Eğer hastada topuk enfeksiyonu mevcut ise hastaya antiseptik kremler ve losyonlar ile tedaviye başlanır.

Topuk çatlağı nasıl tedavi edilir;

-Topuk çatlaklarından korunmak için ayaklarınızı ılık bir su ile 10-15 dakika dinlendirin.

– Daha sonra yumuşayan deriyi topuk törpüsü yardımıyla ölü derilerden arındırın.

– Ardından törpülenen bölgeyi temizledikten sonra zeytinyağı ile yumuşatın.

– Daha sonra vazelin sürerek streç filmle topuklarınızı .

Bu işlemi yaklaşık 4-5 gün yaptıktan sonra topuğunuzda yüzeysel çatlakların kayboduğunu göreceksiniz

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?