Tırnakta Beyaz Lekeler: Nedenleri ve Tedavisi

Özgür - 14.07.17 tarihinde yayınlandı.

Tırnakta Beyaz Lekeler: Nedenleri ve Tedavisi

Tırnakta Beyaz Lekeler: Nedenleri ve Tedavisi: Beyaz tırnakların oluşması birçok kişide rastlanabilmektedir. Bu tırnak yapısının meydana gelmesi aslında doğal bir durum değil. Ancak birçok insan bunun doğal olduğunu öne sürmektedir. Aslında bu hastalığın adı Lökoniki. Bu hastalık dünya üzerinde yüzlerce kişide görülmektedir fakat adı bilinmemektedir. Yine tırnaklarınız içerisinde oluşabilen, ufak beyaz noktalar olarak gösterir.
Aslında tırnaklarda oluşan beyaz lekeler konusunda kime sorsanız bir fikri vardır. Kimisi aşırı vitaminsizlik kaynaklı diyorken kimisi de çinko eksikliği diyebiliyor. Bu konuya herkesin bir bakış açısı vardır. Yine kalsiyum eksikliğinden de oluştuğu söylenilenler arasında yer almaktadır.

Tırnakta Beyaz Lekeler: Nedenleri ve Tedavisi

Tırnakta Beyaz Lekeler: Nedenleri ve Tedavisi

Beyaz Tırnak Lekesinin Sebebi Nedir?

Evet tam olarak sebebini açıklıyoruz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre tırnakların büyümesi esnasında enfeksiyon beraberinde oluşan bir unsur veya yine bir çeşit darbe sonucunda keratinleşme neticesinde normal gelişiminin gösterilememesi neticesinde meydana gelmektedir. Yine tırnaklar her on gün içerisinde bir milim kadar uzamaktadır yani sizler tırnaklarınızın üstünde leke görmekteyseniz bu lekenin oluşması yaklaşık olarak birkaç ay önce meydana gelmiş olabilir.
Yine tırnaklarınıza alabileceğiniz ufak darbeler dahi bu beyaz lekelerin oluşmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca tırnakların yenmesi de onlara bu beyaz leke sorununu yaşatabilmektedir. Yine birçok kişi bu hastalığın tedavi edilemeyeceğini söylüyorken birçok kili de tedavi edilebilmesinin kolay olduğundan bahsetmektedir. Biz şimdi bu duruma kesinlik getireceğiz.

Tırnak Lekesi Tedavi Edilebilir Mi?

Bu hastalık için aslında şu anda ciddi bir tedavi yöntemi yok. Sadece tırnaklarınızın, lekeli noktalardan kesebileceğiniz boyutlarda uzayabilmesini beklemelisiniz. Ayrıca koyu renkli oje de kullanarak görünmelerini engellemeniz mümkündür.
Yine tırnağınızda bir çeşit leke görünüyorsa telaş etmenize gerek yok. Bu leke tırnak ucundan diğerlerine uzanmakta olan ufak ince çizgiler halinde görünüyorsa tırnağınız hasar görmüş olabilir ve bu yüzden de bir cildiyeye görünmenizinfaydası olacaktır. Yine tırnaklarınızda ciddi bir koyulaşma var ise bu durumda da bir cildiye ye görünmeniz gereklidir. Çünkü bu gibi durumlarda tırnak sorun olarak görülmemektedir tırnak yatağında da bir problem olabilmektedir. Ayrıca ciddi bazı hastralıklarında habercisi olabilmektedir.

Tırnaklar Nasıl Korunabilir?

Engellenme şekline gelirsek gün içerisince 1,5 litre üzerinde su tüketmelisini Tırnaklarınızı silmek için zarar verici sert cisimlerden uzak durun. Dengeli ve düzenli beslenin. Ayrıca tırnaklarınızı sert darbelerden kaçındırın.

Yorumlar (4 Yorum)

  Asuman Karakaş

  hocam iyi günler tırnaklarımda beyaz lekeler oluşmaya başlamıştı uzmanlara başvurdum her neyse ki tırnak mantarına yakalanmışım sorunu krem tedavisi ile çözüme ulaştırdım

  Hatice Kabak

  Kim ne derse desin tırnaktaki beyaz lekelere doğan çözüm olarak bol bol meyve tüketerek bu sorunu çözdüm

  Harun Özlem

  Vitamin eksikliğinden kaynaklandığını doktorum söyledi bol b1 b2 c a vitanmin içeren madde olarak muz tüketerek uyguladım gerçekten sonuç verdi tavsiye ederim

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?