Reklam Alanı

Spiriva 18 mcg inhalasyon toz içeren kapsül nedir ve ne için kullanılır?

HbY - 03.11.18 tarihinde yayınlandı.

Spiriva 18 mcg inhilasyon toz içeren kapsül nedir ve ne için kullanılır?

Spiriva 18 mikrogram inhalasyon için toz içeren kapsül ağızdan inhalasyon yoluyla alınan ve bronş yollarının genişletip hava yollarının açılmasını sağlayan bir ilaçtır. Siz değerli üyelerimize kadinveaile.net üyelerimize bu yazımızda Spiriva 18 mcg inhalasyon toz içeren kapsül nedir ve ne için kullanılır? başlığı altında bilgiler aktaracağız. Spiriva Handi Haler cihazı ile birlikte satılmaktadır.

Bu ilaç ağızdan soluyarak (inhalasyon yoluyla) kullanılır.

 • Etkin madde: tiotropium bromür monohidrat.

Her bir SPIRIVA inhalasyon kapsülü, 18 mikrogram tiotropiuma eşdeğer 22.5 mikrogram mikronize tiotropium bromür monohidrat içerir.

Soluma sırasında Handi Haler cihazının ağızlık parçasından 10 mikrogram tiotropium salınmaktadır.

 • Yardımcı madde: laktoz monohidrat. Laktoz monohidrat süt proteini içerir.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz. Çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

 1. SPIRIVA nedir ve ne için kullanılır?
 2. SPIRIVA’yı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 3. SPIRIVA nasıl kullanılır
 4. Olası yan etkiler nelerdir?
 5. SPIRIVA’nın saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

 Spiriva Nedir?

 • SPIRIVA, ağızdan soluyarak (inhalasyon yoluyla) kullanıma uygun, toz zerrecikleri halinde tiotropium bromür monohidrat içeren bir ilaçtır.

SPIRIVA, 30 kapsül (3 blister şeridi) ve 90 kapsül (9 blister şeridi) ile kapsüllerin kullanılması için özel olarak geliştirilmiş HandiHaler cihazını içeren ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.

 • Tiotropium, klinik tıpta genellikle antikolinerjik olarak adlandırılan, uzun etkili özgün bir bronş genişletici (bronkodilar) ajandır. Hava yollarınızın açılmasına yardımcı olur ve havanın ciğerlerinize girip çıkmasını kolaylaştırır.
 • SPIRIVA, Kronik Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı (KOAH) olan kişilerin daha rahat nefes alıp vermelerinde yardımcı olur. KOAH, nefes darlığına ve öksürüğe sebep olan, uzun dönemli bir akciğer hastalığıdır. KOAH terimi, kronik bronşit ve amfizem hastalıklarıyla ilişkili bir tablo anlamında kullanılmaktadır.
 • KOAH uzun dönemli bir hastalık olduğu için, SPIRIVA’yı, sadece nefes alıp vermede problemleriniz olduğunda veya KOAH’ın diğer belirtileri ortaya çıktığında değil, her gün düzenli olarak kullanmalısınız.

Spiriva ne için kullanılır?

SPIRIVA’nın düzenli olarak kullanılması aynı zamanda, hastalığınıza bağlı olarak, uzun süreli nefes darlığı ortaya çıkan dönemlerde de yararlı olur. Sizin daha uzun süreyle aktif olmanıza yardımcı olur. Günlük SPIRIVA kullanımı ayrıca, KOAH belirtilerinizde bir kaç gün sürebilen kısa dönemli kötüleşmelerin (alevlenme/atak) engellenmesinde de yardımcıdır.

SPIRIVA solunum yoluyla uygulandığında, bölgesel olarak bronşlar üzerinde seçici bir etki gösterir. Tiotropium solunduktan sonra bronşlarda görülen genişleme, esas olarak bölgeye özgü (hava yolları üzerinde) bir etki olup, tüm vücudu ilgilendiren (sistemik) bir etki değildir.

SPIRIVA orta ve ağır KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) olgularında düzenli kullanıldığında atak sıklığını azaltmakta, hastalık belirtilerini ve yaşam kalitesini düzeltebilmektedir.

Spiriva 18 mcg inhalasyon toz içeren kapsül nedir ve ne için kullanılır?

Spiriva 18 mcg inhalasyon toz içeren kapsül nedir ve ne için kullanılır?

Spiriva adlı ilacın etkisi 24 saat sürelidir, dolayısıyla günde sadece bir kez kullanmanız yeterlidir. SPIRIVA’nın doğru bir şekilde kullanılması konusunda lütfen “3. SPIRIVA nasıl kullanılır?” bölümüne ve bu kılavuzun arka sayfasında bulunan kullanım talimatlarına bakınız.

SPIRIVA’yı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

SPIRIVA’yı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:

Eğer;

 • Tiotropiuma veya laktoz monohidrata karşı alerjik (aşırı duyarlı) iseniz; laktoz monohidrat süt proteini içermektedir;
 • Atropine veya ipratropium ya da oksitropium gibi atropin-benzeri maddelere karşı alerjik (aşırı duyarlı) iseniz;
 • On sekiz yaşından küçük iseniz.

SPIRIVA’yı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ:

 • SPIRIVA sizdeki kronik tıkayıcı akciğer hastalığının uzun süreli idame tedavisinde kullanılmak içindir. Ani ortaya çıkan nefes darlığı veya hırıltılı soluma nöbetlerinde (akut bronkospazm episodları) kurtarma tedavisi olarak kullanılmamalıdır.
 • SPIRIVA uygulamasından sonra deride döküntüler, şişlik, kaşıntı, hırıltılı soluma veya nefes alamama gibi ani alerjik olaylar ortaya çıkabilir. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza başvurunuz.
 • Dar açılı glokom (göz tansiyonu) hastalığınız varsa ya da prostat veya mesane sorunları yüzünden idrar yapmada güçlük çekiyorsanız; SPIRIVA bu tabloların ağırlaşmasına neden olabilir.
 • SPIRIVA gibi inhalasyon (soluma) yoluyla kullanılan ilaçlar, inhalasyondan hemen sonra, göğüste sıkışma, öksürük, hırıltılı soluma veya nefessiz kalmaya sebep olabilirler. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa derhal doktorunuza başvurunuz.
 • Böbreklerinizde sorun varsa bu sorunların belirtilerini dikkatle izlemelisiniz.
 • İnhalasyon tozunun gözünüze kaçmaması için dikkatli olmalısınız. Bu durum, bir göz hastalığı olan dar açılı glokomun (göz tansiyonu) ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir veya eğer böyle bir tablo var ise ağırlaştırabilir. Göz kızarmasıyla birlikte gözde ağrı veya rahatsızlık hissi, bulanık görme, ışıkların etrafında haleler veya renkli görüntüler görme, akut dar açılı glokom belirtileri olabilir. Gözdeki bu belirtilere baş ağrısı, bulantı veya kusma eşlik edebilir. Dar açılı glokom belirtileri ortaya çıkarsa, tiotropium kullanmayı bırakmalı ve hemen bir doktora, tercihen bir göz doktoruna başvurmalısınız.
 • Antikolinerjik ilaçlar ile tedavide gözlenen ağız kuruluğu, uzun dönemde diş çürümelerine sebep olabilir. Bu nedenle ağız hijyenine dikkat etmelisiniz.
 • SPIRIVA’yı günde bir defadan daha sık kullanmayınız.
 • SPIRIVA’nın doğru bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmelisiniz.
 • SPIRIVA’yı yalnızca kendi özel HandiHaler cihazı ile kullanınız.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

SPIRIVA’nın yiyecek ve içecek ile kullanılması

SPIRIVA solunum yoluyla uygulanan ilaç olduğu için yiyecek ve içeceklerden etkilenmez. Ancak ilaç uygulanırken aynı anda herhangi bir şey yenilmemeli ya da içilmemelidir.

Spiriva Hamilelik Döneminde Kullanılması

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz özel olarak tavsiye etmediği sürece, Spiriva adlı ilacı hamilelik sırasında kullanmamalısınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Spiriva Emzirme Döneminde Kullanılması

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz özel olarak tavsiye etmediği sürece, bu ilacı bebeğinizi emzirme döneminde kullanmamalısınız.

Araç ve makine kullanımı

Baş dönmesi, bulanık görme ve baş ağrısı gibi etkilerin ortaya çıkması, araç ve makine kullanma becerilerini etkileyebilir. Böyle bir durum var ise, araç veya makine kullanma gibi zihin açıklığı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.

SPIRIVA’nın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Tavsiye edilen doz olan günde bir kapsül şeklinde alındığında, her doz 5.5 mg’a kadar laktoz monohidrat sağlamaktadır. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu (vücudunuzun tahammülsüz olduğu) söylenmişse bu tıbbi ürünü kullanmadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Spiriva Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Akciğer hastalığınız için, ipratropium ya da oksitropium gibi benzeri ilaçlar kullanıyorsanız, veya yakınlarda kullanmışsanız, lütfen doktorunuza söyleyiniz.

SPIRAVA, KOAH tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar ile birlikte kullanıldığında, herhangi özel bir yan etki bildirilmemiştir. İnhalasyon yoluyla kullanılan kurtarıcı ilaçlar (örn. Salbutamol), metilksantinler (örn. Teofilin) ve ağızdan yutularak alınan veya inhalasyon yoluyla kullanılan steroidler (örn. Prednizolon) bu ilaçlar arasındadır.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Spiriva  nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

Erişkinler/yaşlılar

İlacınızı ne zaman ve nasıl alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyiniz. Eğer emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Kapsülü her gün aynı saatte kullanmaya özen gösteriniz. SPIRIVA 24 saat süreyle etkili olduğundan, bu konu önem taşımaktadır.

Spiriva uygulama yolu ve metodu

tavsiye edilen doz, günde bir defa, 1 kapsül içeriğinin (18 mikrogram tiotropium) ağızdan soluyarak alınmasıdır (inhale edilmesidir). Tavsiye edilen dozdan daha fazlasını almayınız.

Kapsülleri yutmayınız.

SPIRIVA kapsülünü içine koyacağınız HandiHaler cihazı, kapsülde delikler açmakta ve içindeki tozu soluyarak almanızı sağlamaktadır.

HandiHaler cihazınız yanınızda bulunmalı ve siz bu cihazı uygun bir şekilde kullanmayı öğrenmiş olmalısınız. HandiHaler cihazının kullanımına ilişkin talimatlar, bu kılavuzun arka yüzünde yer almaktadır. HandiHaler cihazının içine doğru soluk vermeyiniz.

HandiHaler kullanımdan herhangi bir sorun yaşarsanız, doktorunuz, hemşireniz veya eczacınızdan size cihazın nasıl çalıştığını göstermesini isteyiniz.

SPIRIVA kullanırken, tozun gözünüze kaçmaması için dikkatli olmalısınız. Eğer gözünüze toz kaçarsa, görmeniz bulanıklaşabilir, gözleriniz ağrıyabilir ve/veya kızarabilir. Böyle bir durumda gözlerinizi hemen ılık su ile yıkayınız. Daha sonra, başka ne yapmanız gerektiği konusunda hemen doktorunuzla konuşunuz.

Eğer solup alıp vermelerinizin kötüleştiğini hissediyorsanız, bu durumu mümkün olan en kısa sürede doktorunuza söylemelisiniz.

Değişik yaş grupları

Çocuklarda kullanımı: SPIRIVA 18 yaşından küçük çocuk ve ergenlerde deneyim bulunmadığı için kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda kullanımı: SPIRIVA böbrekleri normal çalışan yaşlılarda önerilen dozlarda kullanılabilir.

Özel kullanım durumları

Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği olan hastalar, SPIRIVA’yı önerilen dozlarda kullanabilirler. Ancak, esas olarak böbrekler yoluyla atılan bütün ilaçlarda olduğu gibi, orta ile şiddetli böbrek bozukluğu olan hastalarda SPIRIVA kullanımı yakından izlenmelidir.

Karaciğer yetmezliği: Karaciğer yetmezliği olan hastalar, SPIRIVA’yı önerilen dozlarda kullanabilirler.

Eğer SPIRIVA’nın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla SPIRIVA kullandıysanız

SPIRIVA’dan kullanmanız gerekenden daha fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Eğer günde bir kapsülden fazla SPIRIVA inhale ederseniz, derhal doktorunuzla konuşmalısınız. Böyle bir durumda ağız kuruluğu, kabızlık, idrar yapmada güçlük, kalp atışlarında hızlanma veya bulanık görme gibi yan etkilerin ortaya çıkma riski artabilir.

SPIRIVA kullanmayı unutursanız

Bir dozu almayı unutursanız, gün içinde bunu hatırlar hatırlamaz ilacı kullanınız. Ancak aynı anda veya aynı gün içerisinde iki doz almayınız. Daha sonraki dozunuzu, her zamanki vaktinde alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

SPIRIVA tedavisi ne zaman durdurulacak?

SPIRIVA kullanmayı bırakmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

SPIRIVA ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

Eğer SPIRIVA almayı bırakırsanız KOAH belirtileriniz ağırlaşabilir.

Bu ilacın kullanımı hakkında başka sorularınız varsa, doktor veya eczacınıza sorunuz.

Spiriva Olası yan etkiler nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, SPIRIVA’nın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Ancak bunlar her kullanıcıda ortaya çıkmaz.

Çok yaygın: 10 kişide 1’den fazla

Yaygın: 10 kişide 1’den az, 100 kişide 1’den fazla

Yaygın olmayan: 100 kişide 1’den az, 1000 kişide 1’den fazla

Seyrek: 1000 kişide 1’den az, 10000 kişide 1’den fazla

Çok seyrek: 10000 kişide 1’den az (bildirilen tekil vakalar dahil)

Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor

Metabolizma ve beslenme hastalıkları

Bilinmiyor: Vücudun susuz kalması

Sinir sistemi hastalıkları

Yaygın olmayan: baş dönmesi, baş ağrısı, tat alma bozuklukları

Seyrek: uykusuzluk

Göz hastalıkları

Yaygın olmayan: bulanık görme

Seyrek: göz kızarması ile birlikte gözde ağrı veya rahatsızlık hissi, bulanık görme, ışıkların etrafında haleler veya renkli görüntüler görme (göz içi tansiyonu belirtileri olabilir)

Kalp hastalıkları

yaygın olmayan: kalp çırpınması ( kalp atışlarında aşırı hızlanma ve nabzının alınamaması ya da çok hafif alınması)

seyrek: kalp atışlarında hızlanma, çarpıntı hissi

solunum , göğüs bozuklukları

yaygın olmayan: yutak iltihabı, ses kısıklığı, öksürük

seyrek: bronşlarda spazm (göğüste sıkışma, hırıltılı soluma), burun kanaması, gırtlak iltihabı, yüzdeki kemik boşluklarının iltihabı (sinüzit)

mide-bağırsak sistemi hastalıkları

yaygın: ağız kuruluğu

yaygın olmayan: ağızda iltihap, göğüs kemiği arkasında boğaza kadar uzanabilen yanma hissi (reflü hastalığı), kabızlık, bulantı

seyrek: barsak tıkanması (bu duruma barsak felci de dahildir ve tablo kendisini kendisini şiddetli kabızlık veya barsak hareketlerinin kaybolması şeklinde gösterebilir), diş eti iltihabı, dilde iltihap, ağız ve boğazda mantar hastalığı, yutma güçlüğü

bilinmiyor: diş çürümesi

deri ve deri altı dokusu hastalıkları- bağışıklık sistemi hastalıkları

yaygın olmayan: döküntü

seyrek: aşırı duyarlılık reaksiyonları (ani reaksiyonlar dahil), kurdeşen, kaşıntı

bilinmiyor: yüz, ağız ve boğazda şişme (anjiyonörotik ödem), deride infeksiyon ve yaralar (ülser), deride kuruluk

kas-iskelet, bağ dokusu ve kemik hastalıkları

bilinmiyor: eklemlerde şişme

böbrek ve idrar hastalıkları

yaygın olmayan: idrarın tamamını çıkaramama, idrar yapmada güçlük

seyrek: idrar yolu enfeksiyonu

eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu ya da eczacınızı bilgilendiriniz.

SPIRIVA’nın saklanması

SPIRIVA’yı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Dondurmaynız.

Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.

Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra SPIRIVA’yı kullanmayınız.

Son kullanma tarihi belirtilen ayın son günüdür.

Blister şeridinden bir kapsül kullandıktan sonra, diğer 9 gün de aynı şeritteki kapsülleri bitinceye kadar kullanmaya devam ediniz. Bir şerit bitmeden diğer bir şeritten kapsül çıkarmayınız.

İlaçlar atık su veya evsel çöp yoluyla atılmamalıdır. Artık gerekli olmayan ilaçları nasıl elden çıkaracağınızı eczacınıza sorunuz. Bu önlemler çevrenin korunmasına yardımcı olacaktır.

Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluk fark ederseniz SPIRIVA’yı kullanmayınız.

Ruhsat sahibi:

Boehringer Ingelheim İlaç Tic. A.ş.

Eski Büyükdere Cad., USO Center

No:245, K:13-14

34398- Maslak, İSTANBUL

Tel: (0212) 329 11 00

Faks: (0212) 329 11 01

Üretici:

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH &Co.KG

Binger Strasse 173

D-55216, Ingelheim am Rhein

Almanya

Bu kullanma talimatı 15/12/2011 tarihinde onaylanmıştır.

 HandiHaler kullanım talimatları    

Sayın   kullanıcı,

HandiHaler cihazı, doktorunuzun solunum sıkıntılarınız için reçete ettiği SPIRIVA kapsül içindeki ilacı ağız yoluyla solumanız (inhale etmeniz) içindir.

SPIRIVA’yı kullanırken, doktorunuzun talimatlarını dikkatli izlemeyi unutmayınız. HandiHaler cihazı, SPIRIVA kapsüllerini inhalasyonu için özel olarak tasarlanmış bir inhalasyon cihazıdır. Başka hiçbir ilacı almak için kullanılmamalıdır.

 • Toz başlığını serbestlemek için, delme düğmesini iyice bastırıp bırakınız.
 • Toz başlığını yukarı doğru çekerek tamamen açınız. Daha sonra ağızlık parçasını yukarıya doğru çekerek açınız.
 • Blister ambalajından bir SPIRIVA kapsül çıkarınız (kullanımdan hemen önce çıkarılmalıdır; bkz.blisterin kullanımı) ve merkez hazneye yerleştiriniz. Kapsülün hazneye hangi yönde yerleştirildiği önemli değildir.
 • Ağızlık parçasını bir “klik” sesi duyunca değin sıkıca kapatınız. Toz başlığını açık bırakınız.
 • HandiHaler cihazını ağızlık parçası yukarıda olacak şekilde tutunuz ve delme düğmesini sadece tek bir hareketle iyice bastırarak bırakınız. Böylece kapsülde delikler açılacak ve nefes aldığınızda ilacın sarı verilmesini sağlayacaktır.
 • Nefesinizi tam olarak veriniz.

Önemli: lütfen hiçbir zaman ağızlık parçasına doğru nefes vermeyiniz.

 • HandiHaler cihazını ağzınıza kadar kaldırınız ve dudaklarınızı ağızlık parçasının çevresinde sıkıca kapayınız. Başınızı dik bir şekilde tutarak, yavaş ve geri bir nefes alınız; nefes alma hızınızı, kapsülün titreştiğini duyacak ya da hissedecek şekilde ayarlayınız.
 • Akciğerleriniz doluncaya kadar nefes alınız; nefesinizi sizi zorlamayacak bir süreyle tutunuz ve bu esnada HandiHaler cihazını ağzınızdan çıkarınız. Şimdi normal nefes alıp vermeye başlayabilirsiniz.
 • Ağızlık parçasını yeniden açınız. Cihazı çevirerek kullanılmış kapsülü çıkarınız ve atınız. Ağızlık parçasını ve toz başlığını kapatınız ve HandiHaler cihazınızı yerine kaldırınız..

Blisterin kullanımı

 1. Blister şeridlerini, perfore (delikli) çizgi üzerinden kopararak ayırınız.
 2. Kullanımdan hemen önce, blisterin alt tarafındaki folyoyu, işaretli yerinden tutunuz ve kapsülün tamamı görününceye, yani “dur” işaretine kadar açınız. Eğer yanlışlıkla ikinci bir kapsül hava ile temas ederse, bu kapsülün atılması gerekir.
 3. Kapsülü çıkarınız. Kapsüller aşırı sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdır. SPIRIVA kapsülleri az miktarda toz içermektedir, bu nedenle kapsüller yalnızca kısmen doludur.

HandiHaler cihazının üreticisi:

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG

D-55216, Ingelheim am Rhein

Almanya

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (3 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?