Ramazan Ayında Cinsel İlişkiye Girmek Günahmıdır ?

HbY - 07.06.17 tarihinde yayınlandı.

Ramazan Ayında Cinsel İlişkiye Girmek Günahmıdır ? ; bilindiği üzere 11 ayın sultanı olarak tabir edilen, en mübarek aylardan biri olarak kabul edilen Ramazan ayı tamamıyla hürmet ve merhamet ayıdır.

Yüce yaratıcımız Allah bu mubarek ayda gündüzlerin oruçlu geçirilmesini farz kılmıştır. Bu cümleden de anlaşılıyor ki Ramazan ayında gündüz vakti cinsel ilişkiye girmek yasaktır. Çünkü cinsel ilişki orucu bozan hallerden biridir. Ramazan ayında tüm müslümanların gündüz vakti oruç tutması farzdır.

Ramazan Ayında Cinsel İlişkiye Girmek Günahmıdır ?
Ramazan Ayında Cinsel İlişkiye Girmek Günahmıdır ?

Gündüz vakti cinsel ilişkiye giremiyoruz peki ya iftardan sonra ?

Ramazan ayında cinsel ilişkinin oruçlu olmak ve gündüz vakti olmaması kaydıyla serbest olduğunu sizlere bildirmek isteriz. Konuyla ilgili Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’den bizlere bildirilen ayetler şunlardır ;

“Oruçlu günlerin gecelerinde kadınlarınızla ilişki size helal kılındı. Onlar sizin için bir elbise, siz de onlar için bir elbisesiniz. Allah, kendinize olan güveni sarsıcı işler yapmakta olduğunuzu bildi ve tövbelerinizi kabul etti. Şimdi onlarla birleşebilirsiniz. Allah sizin için ne yazmışsa, onu arayın…” (Bakara, 2/187’inci ayet)

Ayrıca  yukarıda ki ayetin tamamı olan sureleri şöyle bildirelim ;

“Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız  yani Ramazan gecelerinde eşlerinizle cinsel ilişkiye girmeniz, size helâl kılındı. Onlar, sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah’ın sizler için takdir ettiğini (hayırlı bir evlat) isteyin. Sabahın aydınlığı, gecenin karanlığından ayırt edilinceye kadar yiyin ve için. Sonra da (güneşin batışı ile gecenin başlangıcı olan) akşama kadar orucu tamamlayın. Bununla beraber siz mescitlerde ittikâf halinde iken onlara yaklaşmayın (eşlerinizle cinsel ilişkiye girmeyin). Bu hükümler, Allah’ın (farz kıldığı helâl ve haram) sınırlarıdır.(Harama düşmemeniz için) sakın onlara yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki (kendisinden) sakınıp korunsunlar.” (Bakara Sûresi: 187’inci ayet)

Yukarıda ki 2 ayetinde açıkça belirttiğine göre Ramazan ayında gece vakitlerinde iftardan sonra ve secr ezanı okunana dek eşlerinizle cinsel ilişkiye girebilir sonrasın da ise gusül abdesti alarak sabah namazını beklemelisiniz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

    Biz ulkemizde kulaktan dogma bilgilere cok itimat ettigimiz icin en basta bilmemiz gerekenleri hep isin sonunda ogreniyoruz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?