Reklam Alanı

Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri

Özgür - 16.09.18 tarihinde yayınlandı.

Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri

Kadınlarda görülen bir hastalık içerisinde yer alan rahim ağzı kanserinin, erken teşhisler ile birlikte hayat kurtarabileceği unutulmamalıdır. Bu hastalığın doktor muayenesi sayesinde sonuçlanabileceği de görülmektedir. İlerleyen tıp sayesinde, kadın hastalıklarının nedenleri ve tedavi süreçleri de artık çok kolay bir şekilde çözümlenebilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzını oluşturan hücrelerin, farklı nedenlerden dolayı giderek büyümesi ve bu alanı kaplaması durumu rahim ağzı kanseri olarak belirtilmektedir. Eğer bu kansere neden olan hücreler, doktor ile erken bir şekilde saptanmazsa da giderek büyüyebilmektedir. Bunu engelleyebilmek adına seçilebilecek olan en iyi yöntem de kişilerin doktor kontrolünden geçmesi olacaktır. Kadın hastalıkları içerisinde yer alan bu hastalığın erken tedavisi de büyük önem taşımaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri

Rahim Ağzı Kanseri ve Belirtileri

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri farklı belirtileri de beraberinde getirmektedir. Genellikle başvurma nedenleri arasında, kanlı ve sulu akıntı görülebilmektedir. Bu akıntıların haricinde de, anormal olarak seyir eden vajinal kanamalar yer alabilmektedir. Genellikle cinsel birleşme sırasında görülen vajinal kanamaların, sonrasında da devam etmesinden kaynaklı olarak doktora başvurulduğu görülebilmektedir. Bu evreye gelmeden doktor kontrolünden geçmek ve rahim ağzı kanserinin ilerlemeden vücuttan atılması büyük önem taşımaktadır.
Rahim ağzı kanserinin farklı risk boyutları da yer almaktadır. Özellikle de erken yaşlarda yaşanabilecek olan cinsel birleşmelerin kanseri tetikleyebileceği söylenmelidir. Birden fazla cinsel partner, genital hijyene dikkat etmemek ve sigara kullanımı gibi nedenler de yine rahim ağzı kanseri durumunu arttırabilecek olan unsurlar içerisinde yer alabilecektir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Her kanser türünde olduğu gibi, bu kanser türünde de erken yapılan teşhisler sonrasında daha kolay bir şekilde vücut içerisinden atılmasına yardımcı olabilmektedir. Genel olarak rahim ağzı kanserinde iki çeşit tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Cerrahi ve radyoterapi yöntemlerinden doğru bulunanı da doktor tarafından kişiye göre belirlenebilecektir. Bu yöntemlerin de hastalığın ilerlemesine göre değişkenlik gösterebileceği görülür. Cerrahi müdahale, henüz kanserin çok fazla ilerlemediği dönemlerde, radyoterapi ise; hastalığın ilerde ki evrelerinde kullanılabilecek olan tedavi çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Buna bağlı olarak da en doğru olan yöntem doktor sayesinde belirlenebilmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?