Reklam Alanı

Proteinlerin Hayatımızdaki Önemi

yeSim - 04.06.17 tarihinde yayınlandı.

Proteinlerin hayatımızdaki önemi ilk okuldan bu yana öğretildiği şekilde yapıcı, onarıcı ve vücudun yapı taşı olan en temel kaynaklardır. Vücuttan enerji için bile kolay kolay harcanmaz. Mesela vücut aç kaldığında protein harcamaz onun yerine ilk önce karbonhidratlara saldırır eğer onlar da yoksa yağları yakmaya başlar.

Yağ da kalmazsa bu kez proteinleri enerji olarak kullanmaya başlar ki bu derece, ölüme yakın derecedir. Afrika da açlıktan ölüm sınırına gelen çocukların vücutları protein tükettiği için kafataslarına en ufak bir darbe geldiğinde içeri çöker. Tüm hayati fonksiyonları en az enerji harcama moduna geçer. Ölüm bu durumda çok yakın olur. Protein yapıtaşları olarak en önemli besin kaynaklarıdır. Dışarıdaki dünyadan kolayca temin edilebilirler. Et mercimek belli başlı protein kaynaklarıdır. Doğru miktarda protein almak iyi bir sağlık için gereklidir. Genellikle tükettiğimiz diyette gerekli protein miktarını elde ederiz.

Kilo Vermek İsteyenler Bol Proteinli Diyetler Uygular

Kilo vermek isteyenler bol proteinli diyetler uygular. Bunun bir nedeni vardır: vücut ilk olarak proteini değil karbonhidratları ve yağları harcamaya öncelik verir. Proteinler vücudumuzdaki hücrelerin tamirinde ve vücudumuzun düzgün çalışmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle kolay harcanmazlar. Diyet yapanlar daha az karbonhidrat tüketirler. Çünkü vücutta karbonhidrat varken vücut asla yağ harcamaz. Karbonhidrat yoksa yağ harcar. O da yoksa bu kez protein harcamaya başlar ki bunun çok tehlikeli bir radde olduğunu belirtmiştik.

Proteinlerin Hayatımızdaki Önemi

Proteinlerin Hayatımızdaki Önemi

Protein İhtiyacı Nasıl Karşılanmalı

Yetişkin erkek için, protein ihtiyacı günde yaklaşık 56 gramdır. Öte yandan ortalama yetişkin bir kadın için günlük protein ihtiyacı 40 gramdır. Hamileyseniz, gereksiniminiz 20 ila 30 gram artacaktır. Her 2.2 kilo vücut ağırlığı için, ortalama protein ihtiyacı 0.8 gramdır. Protein gereksinimlerinin ne olduğunu anlamanın basit yolu , ideal vücut ağırlığınızı kiloları baz alarak hesaplamaktır.

100 kg ağırlığında iseniz günde 80 gram protein almanız gerekir. Ağırlığınızı 0,8 ile çarparak ideal protein ihtiyacınızı günlük olarak hesaplayabilirsiniz. Hem kadınlar hem de erkekler için 0,8 gramlık ölçü geçerlidir. Kendinizi yorgun veya çok uyuşuk hissediyorsanız, protein ihtiyacınızı artırmanız gerekebilir. Protein ihtiyacı biraz daha düşük olacaktır. Et ve yumurta protein için iyi kaynaklardır . Hindi, tavuk göğsü veya balık gibi sağlıklı et kaynaklarını tercih etmek iyi bir fikirdir. Vejetaryenler günlük protein ihtiyaçlarını karşılamak için baklagiller tüketmelidirler. Protein aldığınızda yeteri kadar protein alıp almadığınızı anlamanın en kolay yolu kendinizi yorgun ve bitkin hissedip hissetmemenize bağlıdır. Söz gelimi eğer 100 kg ağırlığında iseniz ve 80 gram protein almışsanız bu sizin için yeterli olmalıdır. Daha az aldığınızda kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Bu durumda protein besin kaynaklarından biraz daha alabilirsiniz.

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?