Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgür - 12.04.18 tarihinde yayınlandı.

Prematüre bebekler doğması gereken zamandan çok daha önce doğdukları için çeşitli beslenme problemlerinin yaşanması normaldir. Normal bebeklere göre prematüre bebeklerde beslenme sorunlarına daha fazla rastlanıldığı gözlemlenmektedir.
Prematüre bebek beslenmesinde yaşanan sorunların büyük bir kısmı doğum sonrasındaki dönemde ortaya çıkmaktadır. Bu süreç yutma ve emme problemleriyle devam eder. Prematüre bebeklerin beslenmesi konusunda ailenin özel olarak eğitilmesi gerekir. Yoğun bakımda bebek nasıl besleniliyorsa evde de beslenme hakkında aileye bilgiler verilmelidir. Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prematüre Bebeklerin Beslenmesinde Hangi Unsurlara Dikkat Etmek Gerekir?

 • Prematüre bebeklerin beslenmesi esnasında bebeğin başının mutlaka 45 derecelik açılarla tutulması sağlıklı bir beslenme imkanı sunabilmek için önemlidir.
 • Bebeğinizi beslerken mamasının ısısını kontrol etmeyi sakın ihmal etmeyin.
 • Biberon emziğinin akış hızı dikkat edilmesi gereken bir başka kondur. Bu nedenle biberon emziğinin akış hızlı kontrol edilmelidir.
 • Prematüre bebeğinizi beslerken anne sütü ya da mama miktarı doktor veya yeni doğan hemşiresinin belirttiği miktarı geçmemelidir.
 • Bebeğinizi besleme süresi 30 dakikayı geçmemelidir.
 • Bebek kadar bebeği besleyen kişinin konforunun iyi bir şekilde ayarlanması son derece önemlidir.
 • Bebeğiniz aktif olarak emdikten sonra uyumaya geçiyorsa bebeğin gazı olduğu düşünülebilir. Bu durumlarda annelerin bebeğin gazını çıkarması gerekir.
 • Prematüre bebekler zamanından çok erken doğarlar. Bu nedenle çene kasları gelişmez. Çene kasları gelişmediği için emerken yorulup uyuyakalırlar. Prematüre bebeğinizin elinizle çenesine destek sağlayarak onun daha az yorulmasını sağlayabilirsiniz.

Prematüre Bebek Beslenmesi Hakkında Püf Noktalar

Prematüre bebeklerin beslenme süresi 30 dakikalık süreyi geçmemelidir. Beslenme süresi uzadıkça öğün sayısı azalacağından zamanla bebeğinizin kilosunda azalmalar yaşanabilir. Bebeğinizin rengi de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir bebeğin rengi pembe olmalıdır. Bebeğinizin renginde sararma veya soluk bir hal meydana geliyorsa mutlaka doktora götürülmesi gerekmektedir.

Prematüre Bebekler Beslendikten Sonra Neler Yapılmalı?

 • Prematüre bebekler beslendikten sonra sağ ve sol tarafa yatırılmalıdır.
 • Beslenme tamamlandıktan sonra prematüre bebeğin başını vücuduyla beraber %10 dikleştirmeniz son derece sağlıklı bir davranış olacaktır.
 • Bebeklerde beslenme sonrasında aspirasyon meydana gelebilir. Annelerin aspirasyona karşı dikkatli olması gerekmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?