Reklam Alanı

Örtünme Nedir, İslamda ve Kuranı Kerimde Örtünme

HbY - 15.04.17 tarihinde yayınlandı.

Dinimizde erkeğin ve kadının avret yerlerini örtmesi konusu tartışılmayacak kadar açık, kesin ve şekli belirli bir hükümdür. Fakat son zamanlarda değişik sebeplerle tartışma konusu yapılmaya başlanmıştır. Bizde bu konudaki şüpheleri gidermek için bu temel farzın ne olduğunu değişik yönleriyle ele alacağız.

İslamda ve Kuran-ı Kerim’de  Örtünme

İslamda örtünme farz bir emirdir. Avret yerlerini örmek farzdır. Bu konuda ki ilahi emir kesindir.  Bu emir her mümine verilmiştir ve bu hüküm kıyamete kadar geçerlidir. Yüce Allah Namaz gibi örtünmeyi de kesin bir hükme bağlamış, bunu insanların keyfine ve tercihine bırakmamıştır. Örtünme şekli şahısa ve duruma göre az çok değişse de hükmün değişmeyeceği kesindir. Böyle olması da rahmettir.  O aynı zamanda örtünmenin bir insan, aile ve  cemiyet için de ne kadar gerekli olduğunu da göstermektedir.

Örtünme Nedir?

Akıllı olup buluğ çağına eren her erkek ve kadın emredilen yerlerini örtmekle yükümlüdür. Örtünme Kur’an ve Sünnette açıkça emredilmiş ve kimlerin ne zaman nerede ne şekilde örtüneceği bildirilmiştir. Erkek ve kadına göre avret bölgelerinin neler olduğunu aşağıda detaylarıyla açıklayacağız.

Erkek ve Kadında Örtünme

Öncelikle bütün İslam alimleri örtünmenin farz olduğu konusunda görüş birliği içerisindedirler.

Örtünme ayeti indikten sonra bütün müslüman kadınlar bu emri istenilen şekilde uygulamaya başlamışlardır. Son asır hariç hiç bir devirde müslüman kadının örtünmesi tartışma konusu yapılmamıştır.

Örtünme bir adet değildir. Örtünme ibadettir. Adet olduğu için örtünenler de vardır fakat her mümin kadın örtünmenin Yüce Allah’ın emri olduğunu bilerek örtünmeli  ve böylece adeti ibadete çevirmelidir.

Kur’an ve Sünnet te örtü için ölçüler verilmiş fakat tek tip kıyafetler belirtilmemiştir. Bunun için her kadın verilen ölçülere uymak şartıyla maddi imkanına, iş durumuna, iklim ve çevre şartlarına göre bu emri yerine getirebilir.

Örtünme Nedir, İslamda ve Kuranı Kerimde Örtünme
Örtünme Nedir, İslamda ve Kuranı Kerimde Örtünme

Yüce Allah Erkeklere Örtünme Konusunda Şu Emri Vermiştir ;

”Mümin Erkeklere Söyle; Gözlerini Harama Bakmaktan Kaçınsınlar ve Irzlarını Korusunlar. Bu Kendileri İçin Daha Temizdir.” Nûr Suresi 24/30

Yüce Allah Kadınlara da Örtünme Konusunda Şu Emri Vermiştir :

”Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar. Irzlarını korusunlar. Görülmesi tabii olan yerler hariç ziynet yerlerini açmasınlar. Baş örtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar. Ziynet yerlerinin izin verilenler dışında kimselere göstermesinler. Birde ayak bileklerine taktıkları gizli süsler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler (önceki kusurlarınızdan dolayı) hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin ve umduğunuza nail olursunuz.” Nûr Suresi 24/31

İslamiyet önce açıklığı yasaklamıştır. Sonra kadınların başlarını örtüp başörtülerini yanları ve göğüsleri üzerine sarkmasını emretmiştir.  Böylece sadece tesettürün farz oluşu değil aynı zamanda onun ne şekilde olacağı da gösterilmiştir. Kadınların edep ve nezaketinin en güzel ifadesi bunlardır.

Kadınlara Örtünmeyi Emreden Bir Diğer Ayet İse :

”Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, evlerinin dışına çıkarken cilbablarını (dış elbiselerini) üzerlerine alsınlar. Bu, onların tanınması ve incitilmemesi için en uygunudur. Allah çok affedici ve çok esirgeyicidir.” Ahzab Suresi  33/59

Cilbab : Bütün bedenleri örten elbiseye denir. Kadınların bedenlerini tamamiyle örttükleri her türlü elbiseye cilbab denir. 

Örtünmenin farz olduğu ikinci yer mescid ve namazdır. Bu konuda ki ayette şöyle emredilmiştir :

”Ey Ademoğulları! Her mescide (namaza) gelişte elbiselerinizi giyin (avret yerlerinizi örtün).” A’râf Suresi  7/31

Yukarıda ki ayette emredilen hüküm Kabe’de tavaf yapılan tavafı ve namaz için mescide gelmeyi de içine almaktadır. Burada ki ziynetten maksadın ”elbise ve giysi” olduğu belirtilmiştir. Böylece İslam namaz ve tavaf gibi ibadetlerde avret yerlerinin örtünülmesinin farz olduğunu bildirmiştir.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?