Reklam Alanı

Omuzda Sinir Sıkışması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Özgür - 27.01.18 tarihinde yayınlandı.

Omzunuzda oluşabilen sinir sıkışması, sinir etrafında olan dokunun üstünde aşırı baskı uygulandığı takdir de yine meydana çıkabiliyor. Omuzda gerçekleşen sinir sıkışması, bazı incinmeler veya dokunun aşırı şişmesine de neden olabilecek çeşitli durumlar da zarar gören kemiklerden kaynaklanabilmektedir. Bu gibi bir incinme de neden olabilen farklı nedenler vardır. Yine bazı unsurlarda kemik veya kıkırdak dokuda bulunan çeşitli incinmeler omzunuzda oluşan incinmenin bir sebebi de olabilir. Fakat genellikle omzunuzda oluşan sinir sıkışması bağ dokular veya kaslardaki bir çeşit incinmeden dolayı meydana gelebilir.Çoğu durumda etki gören alandaki basıncın da kalkması beraberinde omzunuzda sinir sıkışması oldukça kalıcı olacak tarzda bir çeşit hasara yol açmamaktadır.

 

Omuzda Sinir Sıkışması Nedenleri

Omzunuzda oluşabilen sinir sıkışmasının nedenlerine geleceğiz. En sık karşılaşılan sebep obezite sorunu yaşayan bireylerde duruş bozuklukları oluştuğu durumlarda aşırı sinir sıkışmasının risk oranı da yükselir. Hamilelik sebebi ile yaşanmakta olan şişkinlik sebebi ile de sinir yollarına uygulanmakta olan aşırı baskı sebebi ile sinir sıkışmasının yaşanması oldukça doğaldır.

Obezite ve Sinir Sıkışması

Obezite yine sinir sıkışması için en doğal risklerden olabilmektedir. Bazı fazla ağırlıklar yine kaslara oldukça aşırı yük bindirerek sinirlerin sıkışmasına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden obezite olan kişilerde doktorlar genellikle sinir sıkışmasına karşın ekstra bir tedavi de uygulayabilmektedir. Bunun ışığında daha farklı etkiler de bu hastalığa yol açabilmektedir. Yine büyük göğüslü bayanlarda duruş bozukluklarından dolayı da sinir sıkışması meydana gelebilmektedir. Bu yüzden önce yürüyüşümüzü düzeltmeliyiz. Sonra kendimize dikkat etmeliyiz.

Omuzda Sinir Sıkışması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Omuzda Sinir Sıkışması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Omuzda Sinir Sıkışması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Omuzda Sinir Sıkışmasının Belirtileri

Hastaların sinir sıkışması yaşadıkları zaman verebilecekleri ipuçlarına değinecek olursak birçok belirti sayabiliriz.

  • Eğer sinir sıkışması yine omurgaya oldukça yakın olan bir bölgede ise hapşırma gibi bazı kas gerektiren hareketlerde o bölgede bir ağrı meydana gelebilmektedir.
  • Sinir sıkışmasının belirtileri de yine genel olarak dinlenirken veya uyuyorken artmaktadır.
  • Kolunuzda oluşabilecek sinirin yine baskıya uğraması nedeni ile de uyuşukluk veya his kayıpları ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?