Oksitosin Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Özgür - 08.02.18 tarihinde yayınlandı.

Rahatlamak ve kendinizi daha pozitif hissetmek istiyorsanız vücudunuzda bulunan Oksitosin hormonunu harekete geçirmeniz gerekiyor. Halk arasında aşk hormonu ve sevgi hormonu olarak da adlandırılmakta olan Oksitosin; antiaksiyete etkisine sahip olan, kan basıncını düşüren ve rahatlamanızı sağlayan bir hormondur. Oksitosin Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır? Beyin içerisinde yer almakta olan hipotalamus bölgesinden salgılanmakta olan Oksitosin hormonunun temel olarak görevi ağrı eşiğini yükseltmek ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamaktır.
Hipotalamus bölgesinden salgılanacak olan Oksitosin hormonunun tetikleyicisi ise koku, dokunma ve ses faktörlerine bağlıdır. Bilim adamları tarafından yapılan araştırma ve testlerde Oksitosin hormonunun salgılanmasını tetikleyen en önemli etkenlerden biri de kişinin başka insanlara yardım etmesi olarak kanıtlanmıştır.

Oksitosin Hormunun Özellikleri

Oksitosin hormunu sadece rahatlamak ve sevgi dolu olmak için etkili değildir. Aynı zamanda;

• Daha sağlıklı ilişkilere sahip olmanızı sağlar,
• Kişilerin yaptıklarından haz almalarını sağlar,
• Sadakat ve bağlılık duygularını geliştirir,
• Doğum ve emzirmeyi kolaylaştırır,
• Cinsel uyarılmayı arttırır,
• Stres, sinir ve gerginliği ortadan kaldırır.

Oksitosin Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Oksitosin Nedir, Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Oksitosin Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Sarılmak; Çiftlerin birbiri ile sarılması Oksitosin seviyesini arttırmaktadır.
El Ele Tutuşmak; Çiftler arasında el ele tutuşmak en güçlü Oksitosin seviyesini arttıran eylemler arasında yer almaktadır.
Hayal Kurmak; Fiziksel olarak gerçekleştirilen eylemler ile birlikte psikolojik unsurlarda Oksitosin seviyesini arttıran önemli etkenler arasında yer almaktadır. Üniversitelerde gerçekleştirilen araştırma ve anketlerde evde kocalarını hayal eden ev hanımlarının Oksitosin seviyesindeki artış ispatlanmıştır.
Eğlenceli Zaman Geçirmek; Kişilerin bireysel olarak veya grup şeklinde sevdikleri, yapmaktan haz duydukları eğlenceli aktiviteleri gerçekleştirmesi Oksitosin seviyesini arttırmaktadır.
Egzersizler; Pek çok egzersiz doğru yapıldığında Oksitosin seviyesini arttırmaktadır. Bu egzersizler; yoga, yürüyüş, meditasyon, nefes egzersizleri ve yüzmedir.
Masaj Yaptırmak; Egzersizler ile birlikte kişinin rahatlamasını ve hızlı bir şekilde Oksitosin seviyesini arttıran etkenlerden biri de masaj yaptırmaktır.
İyilik Yapmak; Farklı bir kişiye çeşitli nedenler ile iyilik yapmak, sürprizler gerçekleştirmek ve karşısındaki kişinin mutluluğunu görmek Oksitosin seviyesini arttırır.
Kokular; Kişiden kişiye göre değişmekte olan koku Oksitosin seviyesini arttıran önemli bir etkendir. Sevdiğiniz bir yemek, tatlı veya çayın kokusu bile Oksitosin seviyesinin artmasını sağlamaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?